GLOSA | Události Petra Nutila: Danuše ve STANu a kamarád do deště Nejedlý

Je tu další neděle a s ní i další vydání souhrnných Událostí Petra Nutila, které budou - jako vždy - o něco absurdnější, než si myslíte. Tak pojďme na to. 

Internetem prolétla zpráva o tom, že ve Švédsku se antidepresivum sertralin (v ČR známé třeba jako Zoloft) prodává pod českým uším fantasticky znějícím obchodním názvem Serunato. Mám za to, že by se český distributor měl pochlapit a zavést švédský název i u nás, protože co může být lepší obchodní argument než otázka, zda si přejete Serunato v základní, nebo dvojité Serunato dávce. Ne nadarmo se v duchovních kruzích vypráví, že právě mantra pregnantně shrnutá oním názvem je tou nejstarší technikou vedoucí ke klidu duše i těla. Tak na to myslete.

Zdá se mi, že tento geniální lék bere například ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho úžasnou pohodu, s níž vysvětloval setkání s poradcem exprezidenta Martinem Nejedlým v jedné z pražských restaurací, jež trvalo 5 hodin a které Blažek interpretoval jako náhodu, za kterou může bouřka, která ho zahnala zrovna do téhle hospody. Jeho kamarád do deště Nejedlý, pokud ho tedy ještě za ty roky neznáte, tak to je ten, co nosil na obalu telefonu portrét Vladimira Putina, nebo ten, kterého kontrarozvědka odposlouchávala, protože byl bezpečnostním rizikem pro tuto zemi.  Což mimochodem potvrzovaly i zahraniční agentury, konkrétně nevyjasněnou roli Martina Nejedlého na pražském Hradě považovaly britské a americké tajné služby za současné největší riziko z hlediska šíření ruského vlivu na území ČR.

Jako vem to čert. Kluci se potkali, měli si co říct a bylo jim spolu fajn, tak jim ten příjemný večer přejme. Já sám jsem podobné setkání s panem Blažkem v jedné z restaurací Poslanecké sněmovny zažil taky a bylo to fajn, je to nakonec příjemný společník. Nicméně problém je prostě to, že máváním rukou nad podobnými PR vraždami začíná současná ODS tak trochu připomínat tu starou ODS, která se pak i kvůli tomu propadla na samé dno důvěry a jen horko těžko se vyhrabala zpět. A to nestraším, jen prostě konstatuji. 

Bývalí prezidentští kandidáti se rozhlížejí po nových působištích. Konkrétně zatím dva. Karel Diviš chce do europarlamentu za stranu Svobodných, což je parta lidí, kteří chtějí vystoupit z Evropské unie. Tak good luck, Karle. Další kandidátka, Danuše Nerudová, se dohodla s hnutím Starostů a usiluje o to vést jeho kandidátku. Což vlastně dává smysl, jen se nemůžu zbavit dojmu, že by paní Danuše svou erudici, potenciál a podporu využila lépe v domácí politice. Stejně dobře ale chápu důvody, proč do ní nechce.

Stánek demonstranta Ondřeje Thora kempujícího před Úřadem vlády v noci někdo polil výkaly. „Měli kýble plné zvířecích exkrementů a vylili nám je na stůl,“ popsal příhodu aktivista, který už 92. den demonstruje před Úřadem vlády a požaduje její demisi. Stalo se tak jen pár dnů poté, co se ministr vnitra Vít Rakušan na Twitteru vyjádřil, že samotná existence toho stánku, jakkoliv spoustu lidí dráždí, neporušuje zákon. Skoro se mi zdá, že v tomto případě zaúřadovali znovu ufoni, kteří několikrát řešili zapeklité zákonné situace v Řeporyjích a i zde se rozhodli, že když to nejde podle litery zákona, půjde to podle ducha. Ale kdo ví. Nakonec je to jen konspirační teorie, na kterou nemám žádné důkazy, samozřejmě. 

No a to je asi všechno. Bulvár se z nudy zabýval nesmysly, jako třeba Kazmovým filmem nebo plavkami celebrit, to ale my fakt řešit nebudeme. Tak čau zase za týden. 

Související

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký) Glosa

Pelta nemusí Jablonec opouštět. Kyvadlo poměrů českého fotbalu se vrací do starých časů

V posledních květnových dnech se toho v prostředí českého fotbalu odehrálo tolik významného, až to může mít dopad na léta dopředu. Pokud jsme si ještě před pár lety po zatčení lorda Voldemorta českého fotbalu, tedy někdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra mysleli, že se český fotbal definitivně odstřihl od těchto kontroverzních osob a že český fotbal bude mít konečně předsedu, který nebude ovlivnitelný všemožnými i nemožnými tlaky. Tyto naděje tuzemských fotbalových fanoušků se ale v poslední době rozplývají.
Hledá se Nemo Glosa

Čtvrt století poté: Hledá se Nemo a příběh generace, která může všechno změnit

Uplynulo neuvěřitelných dvaadvacet let od okamžiku, kdy studio Pixar uvedlo na svět kultovní animovaný snímek Hledá se Nemo. Tento film zasáhl srdce několika generací diváků – rodičů i jejich dětí. Pro ty z nás, kteří se narodili kolem roku 2000, toto výročí představuje nejen vzpomínku na dětství, ale i jemné připomenutí toho, že už nejsme tak docela mladí.

Více souvisejících

glosa Pavel Blažek Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana) Danuše Nerudová Starostové a nezávislí (STAN) deprese léky ODS Karel Diviš Petr Nutil

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 3 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 5 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy