GLOSA | Události Petra Nutila: Danuše ve STANu a kamarád do deště Nejedlý

Je tu další neděle a s ní i další vydání souhrnných Událostí Petra Nutila, které budou - jako vždy - o něco absurdnější, než si myslíte. Tak pojďme na to. 

Internetem prolétla zpráva o tom, že ve Švédsku se antidepresivum sertralin (v ČR známé třeba jako Zoloft) prodává pod českým uším fantasticky znějícím obchodním názvem Serunato. Mám za to, že by se český distributor měl pochlapit a zavést švédský název i u nás, protože co může být lepší obchodní argument než otázka, zda si přejete Serunato v základní, nebo dvojité Serunato dávce. Ne nadarmo se v duchovních kruzích vypráví, že právě mantra pregnantně shrnutá oním názvem je tou nejstarší technikou vedoucí ke klidu duše i těla. Tak na to myslete.

Zdá se mi, že tento geniální lék bere například ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho úžasnou pohodu, s níž vysvětloval setkání s poradcem exprezidenta Martinem Nejedlým v jedné z pražských restaurací, jež trvalo 5 hodin a které Blažek interpretoval jako náhodu, za kterou může bouřka, která ho zahnala zrovna do téhle hospody. Jeho kamarád do deště Nejedlý, pokud ho tedy ještě za ty roky neznáte, tak to je ten, co nosil na obalu telefonu portrét Vladimira Putina, nebo ten, kterého kontrarozvědka odposlouchávala, protože byl bezpečnostním rizikem pro tuto zemi.  Což mimochodem potvrzovaly i zahraniční agentury, konkrétně nevyjasněnou roli Martina Nejedlého na pražském Hradě považovaly britské a americké tajné služby za současné největší riziko z hlediska šíření ruského vlivu na území ČR.

Jako vem to čert. Kluci se potkali, měli si co říct a bylo jim spolu fajn, tak jim ten příjemný večer přejme. Já sám jsem podobné setkání s panem Blažkem v jedné z restaurací Poslanecké sněmovny zažil taky a bylo to fajn, je to nakonec příjemný společník. Nicméně problém je prostě to, že máváním rukou nad podobnými PR vraždami začíná současná ODS tak trochu připomínat tu starou ODS, která se pak i kvůli tomu propadla na samé dno důvěry a jen horko těžko se vyhrabala zpět. A to nestraším, jen prostě konstatuji. 

Bývalí prezidentští kandidáti se rozhlížejí po nových působištích. Konkrétně zatím dva. Karel Diviš chce do europarlamentu za stranu Svobodných, což je parta lidí, kteří chtějí vystoupit z Evropské unie. Tak good luck, Karle. Další kandidátka, Danuše Nerudová, se dohodla s hnutím Starostů a usiluje o to vést jeho kandidátku. Což vlastně dává smysl, jen se nemůžu zbavit dojmu, že by paní Danuše svou erudici, potenciál a podporu využila lépe v domácí politice. Stejně dobře ale chápu důvody, proč do ní nechce.

Stánek demonstranta Ondřeje Thora kempujícího před Úřadem vlády v noci někdo polil výkaly. „Měli kýble plné zvířecích exkrementů a vylili nám je na stůl,“ popsal příhodu aktivista, který už 92. den demonstruje před Úřadem vlády a požaduje její demisi. Stalo se tak jen pár dnů poté, co se ministr vnitra Vít Rakušan na Twitteru vyjádřil, že samotná existence toho stánku, jakkoliv spoustu lidí dráždí, neporušuje zákon. Skoro se mi zdá, že v tomto případě zaúřadovali znovu ufoni, kteří několikrát řešili zapeklité zákonné situace v Řeporyjích a i zde se rozhodli, že když to nejde podle litery zákona, půjde to podle ducha. Ale kdo ví. Nakonec je to jen konspirační teorie, na kterou nemám žádné důkazy, samozřejmě. 

No a to je asi všechno. Bulvár se z nudy zabýval nesmysly, jako třeba Kazmovým filmem nebo plavkami celebrit, to ale my fakt řešit nebudeme. Tak čau zase za týden. 

Související

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký) Glosa

Pelta nemusí Jablonec opouštět. Kyvadlo poměrů českého fotbalu se vrací do starých časů

V posledních květnových dnech se toho v prostředí českého fotbalu odehrálo tolik významného, až to může mít dopad na léta dopředu. Pokud jsme si ještě před pár lety po zatčení lorda Voldemorta českého fotbalu, tedy někdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra mysleli, že se český fotbal definitivně odstřihl od těchto kontroverzních osob a že český fotbal bude mít konečně předsedu, který nebude ovlivnitelný všemožnými i nemožnými tlaky. Tyto naděje tuzemských fotbalových fanoušků se ale v poslední době rozplývají.
Hledá se Nemo Glosa

Čtvrt století poté: Hledá se Nemo a příběh generace, která může všechno změnit

Uplynulo neuvěřitelných dvaadvacet let od okamžiku, kdy studio Pixar uvedlo na svět kultovní animovaný snímek Hledá se Nemo. Tento film zasáhl srdce několika generací diváků – rodičů i jejich dětí. Pro ty z nás, kteří se narodili kolem roku 2000, toto výročí představuje nejen vzpomínku na dětství, ale i jemné připomenutí toho, že už nejsme tak docela mladí.

Více souvisejících

glosa Pavel Blažek Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana) Danuše Nerudová Starostové a nezávislí (STAN) deprese léky ODS Karel Diviš Petr Nutil

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy