ROZHOVOR | Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Máme za sebou evropské volby, ty pro Starosty zdá se mi dopadly tak trochu za očekáváním, přestože jste do čela evropské kandidátky nasadili Danuši Nerudovou. Jak nyní s odstupem hodnotíte volební výsledek Starostů? 

Jsem soutěživý typ a osobně jsem chtěl lepší výsledek. Na druhou stranu Starostové posílili na dvojnásobek mandátů a posílili i své voličské jádro. Upevnili jsme také naši vnitřní stranickou strukturu. Velké poděkování za odvedenou práci tak patří nejen lídrům Danuši Nerudové a Janu Farskému, ale celé naší kandidátní listině, volebnímu týmu, dobrovolníkům a dalším našim podporovatelům.

O Danuši Nerudové se dlouho mluvilo jako o téměř jasné kandidátce na pozici eurokomisařky. Nyní se v médiích objevují i jiná jména, například ministr Síkela. Proč k tomuto posunu – a odklonu od paní Nerudové – vlastně došlo? Je to kvůli výsledkům eurovoleb?

Hlavním cílem musí být silné portfolio pro Českou republiku. Za mě osobně oba námi nominovaní, a to jak paní profesorka Danuše Nerudová, tak pan ministr Síkela, jsou velmi silné osobnosti s patřičnými manažerskými a odbornými zkušenostmi, které nepochybně svou práci odvedou na výbornou. Zároveň je dle mého názoru výhodou, že nemají stejnou specializaci a panu premiérovi se tak otevírá širší prostor pro vyjednávání. O žádném odklonu tedy z mého pohledu nemůže být řeč.

O vás samotném se mluví jako o možném novém ministrovi průmyslu, stejně jako o Josefu Bernardovi, pokud tedy pan Síkela odejde do Bruselu. Už jste se nechal slyšet, že o svém angažmá vážně uvažujete. Jistě tedy uvažujete i o tom, s jakou agendou a plánem byste do čela MPO přišel. A má toto angažmá pro vás vlastně větší smysl, když do voleb zbývá už jen rok? 

Ministerstvo průmyslu a obchodu má schopného a silného ministra s výsledky, a tím je Jozef Síkela. Pokud by došlo k situaci, že Jozef dostane důvěru české vlády a Evropské komise pro post eurokomisaře, budeme jako Starostové připraveni na řešení této situace. Samozřejmě musíme uvažovat, stejně jako v šachové partii, o několik tahů dopředu. Pomyslný vlak MPO je rozjetý velkou rychlostí a není možné přibržďovat, protože máme rozjetou velkou řadu důležitých projektů a úkolů. Sám jsem se nechal slyšet, že bych o pozici ministra vážně uvažoval, pokud by to bylo na stole. Dokud ale tato situace nenastane, je předčasné k tomu něco více říkat. Každopádně případného nástupce čeká velmi nelehká situace, protože rozpracovaných projektů a úkolů na MPO je opravdu hodně, ať už v otázce legislativy, energetiky, národních strategií, jednání s důležitými investory, snižování byrokracie a podobně.

Pojďme ještě na jiné téma. Starostové jsou poslední dobou terčem útoků opozice, ať už jde o ministra Rakušana či Beka, především pak ze strany ANO, pravděpodobně proto, že podle průzkumů je mezi ANO a STAN možný přeliv voličů. Jak tyto kauzy ale vnímáte vy, coby jeden z insiderů? 

Je to běžný politický boj. V případě ANO spojený mnohdy se špinavými politickými praktikami. Přeci jen, když máte ve vedení ANO agenta StB, který vybudoval svůj byznys s kmotry z devadesátek, není se čemu divit. Věřím, že za námi jsou vidět výsledky, které naši voliči ocení.

Do voleb zbývá něco přes rok a stejnou dobu máte i na přesvědčení voličů o těch výsledcích. Co vlastně za tu dobu ještě chcete stihnout? 

Mohu zmínit priority Starostů do konce volebního období především v oblasti školství, bezpečnosti a obraně a investicích pro hospodářský růst naší ekonomiky. 

Na vládní úrovni je nutné v rámci školství získat potřebné finanční prostředky v souladu s programovým prohlášením vlády. Stejně tak dokončit revizi Rámcových vzdělávacích programů, upravit financování vysokých škol, opatření pro snížení odkladů, revize financování regionálního školství, dostupnost kapacit středních škol.

V oblasti vnitřní bezpečnosti řešíme nový krizový zákon, který vyjasní kompetence a usnadní zvládání řízení během krizových situaci. Pracovat se bude i nadále na koncepci ochrany tzv. měkkých cílů, a to i v reakci na tragickou událost na FF UK. Důležitým krokem bude v rámci nového systému správy voleb proces digitalizace. Do konce volebního období chystáme také předložit nový cizinecký zákon, pokračovat chceme i v transformaci České pošty. Slíbili jsme vrátit lustrační zákon do podoby, kterou měl, než ho účelově změnila vláda sociálních demokratů a hnutí ANO. Důležitým tématem je pro Starosty posilování spolupráci obcí, která přinese ekonomické úspory.

V oblasti energetiky chceme ještě prosadit Lex OZE III zaměřující se na systémy akumulace a agregace elektrické energie. Strategickou investicí je také zkapacitnění ropovodu TAL. Zásadní bude tendr na nové jaderné zdroje a ambice této vlády posunout toto téma do úrovně smlouvy s budoucím dodavatelem. To vše zasazujeme do kontextu nové Státní energetické koncepce. Pracujeme na přivedení strategických investorů pro gigafactory a čipové technologie. Připravili jsme také novou exportní strategii a připravujeme novou Hospodářskou strategii, polovodičovou strategii a strategii pro AI.

Dále budeme pokračovat v otevřených debatách o možném přijetí eura a podporovat rozšíření EU. Pan ministr Martin Dvořák ve svém dopise adresovaném belgickému předsednictví vyzdvihl význam zahájení negociačních rámců pro Moldavsko a Ukrajinu. Budoucím rozšířením EU posilujeme i bezpečnost Česka. Vládou byl ministr pro evropské záležitosti také pověřen, aby koordinoval přípravu strategických priorit Česka na evropské úrovni na dalších 5 let.

Ve Sněmovně pak chceme například dotáhnout zákon o domácím násilí, zřízení dětských certifikátů a neméně důležité vzdělávání soudců. Čeká nás doprojednání důchodové reformy a rovněž velmi důležitý zákon o podpoře dostupného bydlení.

Související

Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.
David Svoboda Rozhovor

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

Více souvisejících

rozhovor Lukáš Vlček (politik) Starostové a nezávislí (STAN) Jozef Síkela Danuše Nerudová Eurovolby ministerstvo průmyslu Vít Rakušan (STAN) Mikuláš Bek evropská komise

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

před 3 hodinami

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Tomáš Zdechovský

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

před 10 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové

Navzdory otřeseným finančním trhům, hrozbám odvetných opatření a dokonce i výzvám některých svých klíčových podporovatelů, aby od svého ekonomického plánu ustoupil, prezident Donald Trump neustoupil. Jeho administrativa ve středu zavedla vlnu nových „recipročních“ tarifů vůči desítkám spojenců i protivníků Spojených států. Podle prezidenta mají tato opatření obnovit spravedlnost a posílit americkou výrobu.

před 11 hodinami

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy