Evropský parlament čelí dalšímu korupčnímu skandálu s mezinárodním přesahem. Belgické úřady ve čtvrtek provedly razie na více než dvaceti místech v Bruselu, Flandrech, Valonsku a Portugalsku v rámci vyšetřování čínského technologického giganta Huawei. Policie rovněž zapečetila dvě kanceláře v budově Evropského parlamentu.
Podle belgické prokuratury se případ týká podezření z aktivní korupce, padělání dokumentů a praní špinavých peněz. „Údajná korupce byla ve prospěch společnosti Huawei,“ uvedl mluvčí úřadu.
Jedna ze zapečetěných kanceláří patřila Adamu Mouchtarovi, dlouholetému parlamentnímu funkcionáři a současnému asistentovi nově zvoleného europoslance Nikoly Minčeva. Mouchtar, spoluzakladatel skupiny EU40, která sdružuje mladé evropské politiky, dříve spolupracoval s Řekyní Evou Kaili – klíčovou postavou skandálu Qatargate. Mouchtar přiznal, že jeho kancelář byla zapečetěna, ale popřel jakoukoli vinu.
Další zasažená kancelář byla spojena s asistenty italských europoslanců Fulvia Martusciella a Marca Falconeho. Zatím není jasné, kdo přesně je předmětem vyšetřování.
Společnost Huawei, která byla kdysi významným hráčem na poli evropského lobbingu, se v posledních letech potýká s rostoucím odporem kvůli bezpečnostním obavám spojeným s jejími vazbami na čínskou vládu. Belgická rozvědka již dříve zkoumala, zda Huawei nevyužívá své lobbyisty v Bruselu k prosazování zájmů Komunistické strany Číny.
Podle belgické prokuratury probíhala podezřelá činnost od roku 2021 „velmi diskrétně pod rouškou komerčního lobbingu“. Úřady se zaměřují na podezřelé platby za prosazování politických pozic, nadstandardní dary včetně luxusních cest a vstupenek na fotbalové zápasy, které měly ovlivňovat klíčová rozhodnutí Evropského parlamentu.
Belgická policie ve čtvrtek ráno vstoupila do hlavní lobbistické kanceláře Huawei v Bruselu. Podle svědků si vyšetřovatelé odnesli čtyři krabice dokumentů a další materiály.
Skandál okamžitě vyvolal vlnu reakcí mezi europoslanci. Místopředseda parlamentu pro transparentnost Victor Negrescu označil obvinění za „hluboce znepokojivá“ a zdůraznil, že je nepřijatelné, aby podezřelé osoby ovlivňovaly evropskou legislativu.
Manon Aubry, spolupředsedkyně levicové frakce, prohlásila, že „tato aféra znovu odhaluje nedostatky evropských institucí při zajišťování integrity europoslanců a ochrany demokracie.“
Nizozemský liberální poslanec Bart Groothuis vyzval předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolu k „jasné a razantní reakci“, protože podle něj „důvěryhodnost instituce je v sázce“.
Zelený europoslanec Daniel Freund pak navrhl, aby byl Huawei do vyřešení případu vykázán z budovy Evropského parlamentu. „Musíme přestat považovat podobné skandály za banální incidenty. Korupce musí být tvrdě trestána,“ prohlásil.
Huawei v oficiálním prohlášení uvedl, že „bere obvinění vážně“ a že je připraven „plně spolupracovat s vyšetřovateli“. Společnost zároveň tvrdí, že má nulovou toleranci vůči korupci a vždy se řídí platnými zákony a regulacemi.
Evropská komise se k obviněním odmítla vyjádřit, ale její mluvčí připomněl, že Huawei je považován za vysoce rizikového dodavatele v oblasti 5G technologií.
Vyšetřování probíhá a očekává se, že by mohlo zasáhnout až 15 současných i bývalých europoslanců. Skandál tak nejenže vrhá stín na Huawei, ale opět rozvířil debatu o zahraničním vlivu na evropskou politiku a o nutnosti přísnějších protikorupčních opatření v Bruselu.
Související

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí

AfD může po volbách udělat zásadní krok v rámci EU. Zakotví Babišovi po boku?
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
včera

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
včera

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
včera

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
včera

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
včera

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
včera

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
včera

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
včera

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
včera

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
včera

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
včera

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
včera

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
včera

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
včera

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
včera

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
včera

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
včera
Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.
Zdroj: Jakub Jurek