Evropským parlamentem otřásá korupční skandál. S firmou Huawei v hlavní roli

Evropský parlament čelí dalšímu korupčnímu skandálu s mezinárodním přesahem. Belgické úřady ve čtvrtek provedly razie na více než dvaceti místech v Bruselu, Flandrech, Valonsku a Portugalsku v rámci vyšetřování čínského technologického giganta Huawei. Policie rovněž zapečetila dvě kanceláře v budově Evropského parlamentu.

Podle belgické prokuratury se případ týká podezření z aktivní korupce, padělání dokumentů a praní špinavých peněz. „Údajná korupce byla ve prospěch společnosti Huawei,“ uvedl mluvčí úřadu.

Jedna ze zapečetěných kanceláří patřila Adamu Mouchtarovi, dlouholetému parlamentnímu funkcionáři a současnému asistentovi nově zvoleného europoslance Nikoly Minčeva. Mouchtar, spoluzakladatel skupiny EU40, která sdružuje mladé evropské politiky, dříve spolupracoval s Řekyní Evou Kaili – klíčovou postavou skandálu Qatargate. Mouchtar přiznal, že jeho kancelář byla zapečetěna, ale popřel jakoukoli vinu.

Další zasažená kancelář byla spojena s asistenty italských europoslanců Fulvia Martusciella a Marca Falconeho. Zatím není jasné, kdo přesně je předmětem vyšetřování.

Společnost Huawei, která byla kdysi významným hráčem na poli evropského lobbingu, se v posledních letech potýká s rostoucím odporem kvůli bezpečnostním obavám spojeným s jejími vazbami na čínskou vládu. Belgická rozvědka již dříve zkoumala, zda Huawei nevyužívá své lobbyisty v Bruselu k prosazování zájmů Komunistické strany Číny.

Podle belgické prokuratury probíhala podezřelá činnost od roku 2021 „velmi diskrétně pod rouškou komerčního lobbingu“. Úřady se zaměřují na podezřelé platby za prosazování politických pozic, nadstandardní dary včetně luxusních cest a vstupenek na fotbalové zápasy, které měly ovlivňovat klíčová rozhodnutí Evropského parlamentu.

Belgická policie ve čtvrtek ráno vstoupila do hlavní lobbistické kanceláře Huawei v Bruselu. Podle svědků si vyšetřovatelé odnesli čtyři krabice dokumentů a další materiály.

Skandál okamžitě vyvolal vlnu reakcí mezi europoslanci. Místopředseda parlamentu pro transparentnost Victor Negrescu označil obvinění za „hluboce znepokojivá“ a zdůraznil, že je nepřijatelné, aby podezřelé osoby ovlivňovaly evropskou legislativu.

Manon Aubry, spolupředsedkyně levicové frakce, prohlásila, že „tato aféra znovu odhaluje nedostatky evropských institucí při zajišťování integrity europoslanců a ochrany demokracie.“

Nizozemský liberální poslanec Bart Groothuis vyzval předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolu k „jasné a razantní reakci“, protože podle něj „důvěryhodnost instituce je v sázce“.

Zelený europoslanec Daniel Freund pak navrhl, aby byl Huawei do vyřešení případu vykázán z budovy Evropského parlamentu. „Musíme přestat považovat podobné skandály za banální incidenty. Korupce musí být tvrdě trestána,“ prohlásil.

Huawei v oficiálním prohlášení uvedl, že „bere obvinění vážně“ a že je připraven „plně spolupracovat s vyšetřovateli“. Společnost zároveň tvrdí, že má nulovou toleranci vůči korupci a vždy se řídí platnými zákony a regulacemi.

Evropská komise se k obviněním odmítla vyjádřit, ale její mluvčí připomněl, že Huawei je považován za vysoce rizikového dodavatele v oblasti 5G technologií.

Vyšetřování probíhá a očekává se, že by mohlo zasáhnout až 15 současných i bývalých europoslanců. Skandál tak nejenže vrhá stín na Huawei, ale opět rozvířil debatu o zahraničním vlivu na evropskou politiku a o nutnosti přísnějších protikorupčních opatření v Bruselu.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Huawei

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Vladislav Surkov

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov

Od začátku války na Ukrajině neposkytl žádný politický rozhovor. Nepronesl žádný veřejný komentář k bojům, které zasáhly srdce Evropy. Vladislav Surkov, jedna z nejzáhadnějších postav Ruska, mlčel. Přesto právě on je tím, kdo „stvořil“ Vladimira Putina, tajemný poradce, jenž inspiroval román Čaroděj Kremlu spisovatele Giuliana da Empoliho. Serveru L'Express se podařilo přiblížit mu a přesvědčit jej k rozhovoru.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu

Mírový proces na Ukrajině se ukazuje jako iluze, kterou bere vážně pouze americký prezident Donald Trump. Jeho snaha o ukončení války prostřednictvím přímých rozhovorů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zaskočila Evropu a ochromila její schopnost reagovat. Evropské země se ocitly v nepříjemné situaci, kdy jim nezbývá než sledovat dění zpovzdálí, zatímco Washington rozhoduje o budoucnosti ukrajinského konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Ester Ledecká

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu

Česká zimní sportovní královna Ester Ledecká potvrdila, že se jí tak neříká náhodou. Zase jednou totiž přepisovala svým výkonem historii a stala se tak nesmrtelnou. Přestože už letos jednu medaili z mistrovství světa má, ve čtvrtek se jí podařilo získat další medaili z dalšího letošního mistrovství světa. Jak známo, v únoru v rakouském Saalbachu získala ve sjezdu v rámci světového šampionátu v alpském lyžování bronzovou medaili (což byla první medaile z MS v historii pro nějakého českého alpského lyžaře), nyní na ni navázala na mistrovství světa ve snowboardingu, tedy v druhém zimním sportu, který tento sportovní fenomén provozuje. Stalo se tak v paralelním obřím slalomu ve švýcarském Svatém Mořici, který s přehledem ovládla a stala se tak mistryní světa.

včera

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtek 27. března uspořádat summit evropských lídrů, jehož hlavním tématem bude situace na Ukrajině a bezpečnostní otázky související s hrozbami ze strany Ruska. Oznámili to tři vysocí představitelé pro server Politico. O něco dříve, v pondělí 24. března, se v Saúdské Arábii uskuteční další kolo vyjednávání mezi USA, Ruskem a Ukrajinou.

včera

včera

František Straka

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici

Fotbalový trenér František Straka zase jednou po čase míří k sousedům na Slovensko. A opět tam bude zachraňovat jeden z klubů tamní nejvyšší soutěže. Po předešlých tamních působeních v Trenčíně a Michalovcích nyní hodlá mezi slovenskou elitu udržet Duklu Banskou Bystricu. Ta se v současnosti nachází ve skupině o udržení, přičemž už devět zápasů v řadě za sebou nepoznalo, jak chutná vítězství.

včera

včera

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení

Evropská unie se rozhodla vyloučit americké zbrojařské společnosti z nového obranného programu Readiness 2030, jehož cílem je posílit evropský vojenský průmysl a snížit závislost na Spojených státech. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s tím, že EU chce více nakupovat od evropských výrobců a posílit tak vlastní obrannou technologickou základnu.

včera

Rusko, Kreml

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA

Rusko jmenovalo bývalého důstojníka FSB Sergeje Besedu, který měl klíčovou roli při plánování invaze na Ukrajinu v roce 2022, aby vedl mírová jednání s USA v Saúdské Arábii. Beseda, jenž dříve stál v čele pátého ředitelství ruské špionážní agentury FSB a dohlížel na zpravodajské operace na Ukrajině, včetně náboru spolupracovníků před invazí, se v pondělí zúčastní jednání v Rijádu.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl jakoukoli možnost, že by Spojené státy převzaly vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny nebo jiných ukrajinských energetických aktiv. Zdůraznil, že veškeré jaderné elektrárny v zemi patří ukrajinskému lidu a jsou ve vlastnictví státu, přičemž Ukrajina hradí jejich provoz i přesto, že Záporožská elektrárna je momentálně okupována Ruskem.

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA

Evropská unie se ocitá na křižovatce. Hospodářský růst zpomaluje, bezpečnostní architektura starého kontinentu prochází otřesy a potřeba masivních investic do obrany a konkurenceschopnosti je naléhavější než kdy dříve. Hlavní otázkou nadcházejícího summitu evropských lídrů proto bude, zda se konečně podaří uvolnit soukromý kapitál a zapojit ho do financování evropské budoucnosti.

včera

Armáda Velké Británie

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie

V Londýně probíhají jednání o možné přítomnosti západních vojenských jednotek na Ukrajině, přičemž se zdůrazňuje, že by se nejednalo o klasické mírové síly, ale spíše o tzv. „ujišťovací síly“. Podle diplomatických a obranných zdrojů by mise nazvaná Multinational Force Ukraine (MFU) měla za cíl posílit jakékoli příměří a dlouhodobě podpořit stabilitu v zemi.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání

Ukrajinské síly v Kurské oblasti na území Ruské federace postupně ustupují a ztrácejí strategické pozice. Rusové znovu ovládli město Sudža a podle dostupných informací vytlačují Ukrajince zpět až do Sumské oblasti. Tím Kyjev přichází o klíčovou vyjednávací výhodu, která se pod rostoucím tlakem současné administrativy Bílého domu může zcela rozplynout. Pokud by se situace vyvíjela v neprospěch Ukrajiny i na diplomatické frontě, hrozí dokonce extrémní scénář, v němž by mohla proběhnout i kremelská „denacifikace“ – se všemi důsledky, které by to znamenalo pro ukrajinskou suverenitu.

včera

Donald Trump

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá

Prezident Donald Trump se v tomto týdnu pustil do nejintenzivnější diplomatické snahy o ukončení války na Ukrajině od ruské invaze před třemi lety. Jeho telefonáty s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským však přinesly smíšené výsledky a ukázaly, jak složitá je cesta k míru.

včera

včera

včera

Rozhovor Trumpa s Putinem nastolení míru nepřinesl. Expert popsal, co ale způsobil Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na dočasné zastavení útoků na energetickou infrastrukturu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dohoda měla platit po dobu 30 dní, uvedl Bílý dům i Kreml. Nestalo se tak.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy