Evropský parlament čelí dalšímu korupčnímu skandálu s mezinárodním přesahem. Belgické úřady ve čtvrtek provedly razie na více než dvaceti místech v Bruselu, Flandrech, Valonsku a Portugalsku v rámci vyšetřování čínského technologického giganta Huawei. Policie rovněž zapečetila dvě kanceláře v budově Evropského parlamentu.
Podle belgické prokuratury se případ týká podezření z aktivní korupce, padělání dokumentů a praní špinavých peněz. „Údajná korupce byla ve prospěch společnosti Huawei,“ uvedl mluvčí úřadu.
Jedna ze zapečetěných kanceláří patřila Adamu Mouchtarovi, dlouholetému parlamentnímu funkcionáři a současnému asistentovi nově zvoleného europoslance Nikoly Minčeva. Mouchtar, spoluzakladatel skupiny EU40, která sdružuje mladé evropské politiky, dříve spolupracoval s Řekyní Evou Kaili – klíčovou postavou skandálu Qatargate. Mouchtar přiznal, že jeho kancelář byla zapečetěna, ale popřel jakoukoli vinu.
Další zasažená kancelář byla spojena s asistenty italských europoslanců Fulvia Martusciella a Marca Falconeho. Zatím není jasné, kdo přesně je předmětem vyšetřování.
Společnost Huawei, která byla kdysi významným hráčem na poli evropského lobbingu, se v posledních letech potýká s rostoucím odporem kvůli bezpečnostním obavám spojeným s jejími vazbami na čínskou vládu. Belgická rozvědka již dříve zkoumala, zda Huawei nevyužívá své lobbyisty v Bruselu k prosazování zájmů Komunistické strany Číny.
Podle belgické prokuratury probíhala podezřelá činnost od roku 2021 „velmi diskrétně pod rouškou komerčního lobbingu“. Úřady se zaměřují na podezřelé platby za prosazování politických pozic, nadstandardní dary včetně luxusních cest a vstupenek na fotbalové zápasy, které měly ovlivňovat klíčová rozhodnutí Evropského parlamentu.
Belgická policie ve čtvrtek ráno vstoupila do hlavní lobbistické kanceláře Huawei v Bruselu. Podle svědků si vyšetřovatelé odnesli čtyři krabice dokumentů a další materiály.
Skandál okamžitě vyvolal vlnu reakcí mezi europoslanci. Místopředseda parlamentu pro transparentnost Victor Negrescu označil obvinění za „hluboce znepokojivá“ a zdůraznil, že je nepřijatelné, aby podezřelé osoby ovlivňovaly evropskou legislativu.
Manon Aubry, spolupředsedkyně levicové frakce, prohlásila, že „tato aféra znovu odhaluje nedostatky evropských institucí při zajišťování integrity europoslanců a ochrany demokracie.“
Nizozemský liberální poslanec Bart Groothuis vyzval předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolu k „jasné a razantní reakci“, protože podle něj „důvěryhodnost instituce je v sázce“.
Zelený europoslanec Daniel Freund pak navrhl, aby byl Huawei do vyřešení případu vykázán z budovy Evropského parlamentu. „Musíme přestat považovat podobné skandály za banální incidenty. Korupce musí být tvrdě trestána,“ prohlásil.
Huawei v oficiálním prohlášení uvedl, že „bere obvinění vážně“ a že je připraven „plně spolupracovat s vyšetřovateli“. Společnost zároveň tvrdí, že má nulovou toleranci vůči korupci a vždy se řídí platnými zákony a regulacemi.
Evropská komise se k obviněním odmítla vyjádřit, ale její mluvčí připomněl, že Huawei je považován za vysoce rizikového dodavatele v oblasti 5G technologií.
Vyšetřování probíhá a očekává se, že by mohlo zasáhnout až 15 současných i bývalých europoslanců. Skandál tak nejenže vrhá stín na Huawei, ale opět rozvířil debatu o zahraničním vlivu na evropskou politiku a o nutnosti přísnějších protikorupčních opatření v Bruselu.
Související

AfD může po volbách udělat zásadní krok v rámci EU. Zakotví Babišovi po boku?

Kyjev může útočit zbraněmi dlouhého doletu i na ruské území. Europoslanci souhlasí
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
před 1 hodinou

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
před 1 hodinou

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
před 2 hodinami

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
před 3 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
včera

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu
včera

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou
včera

V Evropě probíhají významné schůzky kvůli Ukrajině. Zatím se ni nemění, hlásí Zelenskyj
včera

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici
včera

RECENZE: Hraná Sněhurka je generickým produktem bez imaginace. Ihned vyšumí
včera

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení
včera

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA
včera

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny
včera

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA
včera

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie
včera

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání
včera

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá
včera

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA
včera

Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová
včera
Rozhovor Trumpa s Putinem nastolení míru nepřinesl. Expert popsal, co ale způsobil Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na dočasné zastavení útoků na energetickou infrastrukturu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dohoda měla platit po dobu 30 dní, uvedl Bílý dům i Kreml. Nestalo se tak.
Zdroj: Libor Novák