Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš společně s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a předsedou rakouské krajně pravicové FPÖ Herbertem Kicklem založili novou frakci v Evropském parlamentu s názvem Patrioti pro Evropu. Nacionalistické voliče tak roztříští ještě víc a v parlamentu bude nově druhá slabá pravicová frakce.
Sám Orbán předpokládá, že se Patrioti brzy stanou „největším uskupením“. „Evropané chtějí tři věci: mír, pořádek a rozvoj. A to, co dnes dostávají od bruselské elity, je válka, migrace a stagnace,“ řekl. „Naším cílem je stát se nejsilnějším pravicovým uskupením v evropské politice.“
Lídři prohlašují, že se spojují nejsilnější strany Maďarska, Rakouska a Česka. „Změníme evropskou politiku tak, aby znovu sloužila národům a našim lidem. Budeme upřednostňovat národní suverenitu před federalismem, svobodu před příkazy a mír před válkou,“ napsal Babiš na svém facebookovém profilu.
Například Veronika Vrecionová (ODS) se mu, rovněž na Facebooku, postavila bezprostředně po ohlášení vzniku frakce na odpor. „Viktor Orbán i FPÖ dlouhodobě odmítají podporu Ukrajině a také zpochybňují, že Rusko je hrozbou pro Evropu. Jeden příklad za všechny: bývalá ministryně zahraničí za FPÖ měla na svatbě jedinečného hosta – Vladimira Putina,“ shrnula.
„Jasně se potvrzuje, že jsme v kampani správně říkali, že ANO a Andrej Babiš jsou bezpečnostní hrozbou pro Česko. Teď už je to naprosto jasné – Andrej Babiš je přítel přátel Ruska,“ doplnila.
ANO je v současné době skutečně nejsilnější českou stranou, což potvrdilo i ve volbách do Evropského parlamentu, a dlouhodobě to prokazují i průzkumy. Babiš ale zahodil důležitou afiliaci na Renew Europe, aby se mohl spojit se svými „přáteli“. Jestli se do této frakce zapojí také Smer-SD Roberta Fica, není jasné.
Budování frakcí je komplikované především kvůli nutnosti mít minimálně 23 poslanců ze sedmi různých zemí. Vznik frakce by ale zřejmě neohlašovali, kdyby neměli jistotu, že toto kritérium nedokážou splnit.
Hrozí ale, že Babiš a spol. ztratí v Evropském parlamentu vliv. „Patrioti pro Evropu“ se příliš neliší od Identity a demokracie – kterou rakouské FPÖ opustilo. Budou se o sebe třít programy a vzájemně si přebírat voliče.
Orbánův Fidesz zase dal vale nejsilnější frakci, Evropské lidové straně. „Jestli vše půjde podle plánu a dá-li Bůh, do konce roku budou mít patrioti v celém západním světě většinu,“ sdělil maďarský premiér podle slovenského serveru Teraz.sk. Kromě EPP se ale rozloučil také s jakýmkoli vlivem na tvorbu evropské politiky – dosud Fidesz náležel mezi nezařazené a ti nemají v parlamentu žádný reálný vliv. Evropský parlament totiž funguje na bázi frakcí, samotný politik nezmůže prakticky nic – mezi dalšími 719 poslanci se ztratí.
Trnitá cesta, na kterou se Babiš vydává po boku svého proruského kamaráda Viktora Orbána, ho může stát mnoho politických bodů a voličů pro volby v roce 2029. Nová frakce rozhodně není to, co Evropský parlament teď potřeboval.
Pravicoví či nacionalističtí voliči do tohoto zákonodárného tělesa v posledních volbách vyslali své oblíbence – a ti se mohli rozmístit mezi pravicovou frakci Identitu a demokracii a konzervativní Evropské konzervativce a reformisty.
Babiš ani Orbán si ale zřejmě neuvědomili, že jakkoli jsou jejich strany nejsilnější v České republice a Maďarsku, na celoevropské scéně neznamenají téměř nic. Skuteční hráči, jak se zdá, pojedou na jistotu a žádnou novou frakci zakládat nebudou. Snaha středoevropských populistů tak je jen křikem do tmy, který se ani nesetká se zásadnější odpovědí. Ač si myslí, že důležití jsou a jejich role v parlamentu bude klíčová, pekelně se mýlí a svým voličům předhazují Pyrrhovo vítězství.
Související

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje
komentář , Andrej Babiš , Hnutí ANO , Svobodná strana Rakouska (FPÖ) , fidesz , Viktor Orbán , evropský parlament , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
před 1 hodinou

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
před 1 hodinou

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
před 2 hodinami

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
před 2 hodinami

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
před 3 hodinami

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
před 4 hodinami

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
před 5 hodinami

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
před 5 hodinami

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
před 6 hodinami

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
před 7 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
před 7 hodinami

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
před 8 hodinami

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
před 9 hodinami

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
před 10 hodinami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 10 hodinami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 11 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 13 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera
Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.
Zdroj: Libor Novák