Svobodná strana Rakouska (FPÖ)

Heinz-Christian Strache

Aféra Ibizagate otřásá Rakouskem dodnes, parlamentní komise zahájila vyšetřování

V Rakousku dnes parlamentní komise zahájila vyšetřování jednoho z největších politických skandálů posledních let, kterým bylo tajně pořízené video kompromitující tehdejšího vicekancléře a šéfa protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Aféra loni vedla k rozpadu koaliční vlády lidovců (ÖVP) a Svobodných.
Vídeň

V Rakousku skončilo omezení pohybu, podle ministra bude květen rozhodující

V Rakousku s dneškem po přibližně měsíci a půl přestalo platit omezení vycházení a volného pohybu. Lidé se ale na veřejnosti smějí sejít nejvýše po deseti a musí mezi sebou udržovat alespoň metrové odstupy. V sobotu se otevřou už všechny obchody a obchodní centra, zákazníky budou moci přivítat například také kadeřnictví.
Sebastian Kurz

Vedení rakouských lidovců schválilo koalici se Zelenými. Kurz si program pochvaluje

Vedení konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP) i strany Zelených dnes schválila dohodu o vytvoření koaliční vlády i jejího personálního obsazení. Informovali o tom předsedové stran Sebastian Kurz (ÖVP) a Werner Kogler (Zelení). Vznik nové rakouské vlády musí ještě v sobotu schválit delegáti na sjezdu strany Zelených. Očekává se jejich souhlas, informovala agentura APA.
Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Nová rakouská vláda? Ministryní má být politička vstřícná k uprchlíkům

Budoucí rakouská vládní koalice začíná nabývat konkrétních obrysů. Lidovci (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze, kteří drtivě zvítězili v zářijových volbách, v ní zaujmou velkou většinu z 15 ministerských křesel, Zeleným připadnou čtyři rezorty. Očekává se, že uzavření dlouho očekávané dohody bude ohlášeno ve středu. S odvoláním na představitele z obou politických stran o tom dnes informovala agentura Reuters.
Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Aféra Ibiza: Paranoidní Strache? Dal špehovat kolegy, fotky unikly na veřejnost

Bývalý předseda rakouské protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléř Heinz-Christian Strache se po propuknutí aféry Ibizagate zjevně domníval, že se proti němu spolustraníci spikli a nechal své spolupracovníky špehovat. Při domovních prohlídkách se u politika, kvůli jehož korupčnímu počínání v květnu padla vláda, našly příslušné fotografie, informuje dnes rakouský deník Kronen Zeitung.
Heinz-Christian Strache

Heinz-Christian Strache už není členem FPÖ, mateřská organizace ho vyloučila

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache už není členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), v jejímž čele stál v letech 2005 až 2019. Předsednictvo jeho mateřské vídeňské zemské organizace dnes politika s konečnou platností ze strany vyloučilo, informoval dnes odpoledne podle agentury APA nynější předseda FPÖ Norbert Hofer.
Heinz-Christian Strache

Ibizagate bobtná. V Rakousku obvinili už sedm lidí kvůli videu, které položilo vládu

Kvůli pořízení nahrávky, která letos v květnu přivodila pád rakouské vlády kancléře Sebastiana Kurze, bylo obviněno sedm lidí. S odvoláním na vídeňské státní zastupitelství o tom informovala agentura APA. Za vinu obviněným vyšetřovatelé kladou mimo jiné zneužití odposlouchávacího zařízení, falšování dokumentů, pokus o vydírání či podvod.
Rakouská policie, ilustrační fotografie

Kvůli videu, které položilo rakouskou vládu, byli zatčeni tři lidé

Kvůli pořízení videa, které letos přivodilo pád rakouské vlády v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem, jsou od úterý ve vazbě tři osoby. Nejpozději ve čtvrtek bude rozhodnuto, zda budou umístěni do vyšetřovací vazby, řekl dnes agentuře APA mluvčí vídeňského státního zastupitelství.
Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

V Rakousku poprvé zasedl nový parlament, je v něm rekordní počet žen

Nově zvolená rakouská Národní rada se dnes sešla k ustavující schůzi. Mezi 183 poslanci dolní komory parlamentu je nyní i Philippa Stracheová, manželka bývalého dlouholetého předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. S manželi Stracheovými se FPÖ rozešla po aférách kolem stranických financí ve zlém, Stracheovou strana vyloučila dnes. V Národní radě zasedne rekordní počet žen, jejich podíl bude činit téměř 40 procent, konstatoval předseda sněmovny Wolfgang Sobotka z lidové strany (ÖVP).
Heinz-Christian Strache

Příjmení Strache z politiky nemizí. Manželka expředsedy FPÖ může být poslankyní

Manželka bývalého předsedy Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho se může stát poslankyní. Rozhodla o tom dnes zemská volební komise ve Vídni, informovala agentura APA. Od voleb na konci září nebylo jasné, zda Philippa Stracheová možnost usednout v parlamentu dostane. Vedení protiimigrační FPÖ, které se s jejím mužem rozešlo ve zlém, tomu chtělo totiž zabránit. Zda mandát přijme, ale Stracheová zatím neřekla.
Heinz-Christian Strache

Strache úplně končí? Svobodní pozastavili expředsedovi členství

Protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) dnes pozastavila členství svého bývalého předsedy Heinze-Christiana Stracheho, který čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz. Po jednání předsednictva to dnes oznámil současný šéf strany Norbert Hofer s tím, že jeho předchůdci hrozí i úplné vyloučení, pokud se obvinění potvrdí. FPÖ v nedělních parlamentních volbách zaznamenala velké ztráty, podle pozorovatelů se voliči od strany odvrátili hlavně kvůli Stracheho aférám.
Sebastian Kurz

Kurz po volebním triumfu stojí před zatěžkávající zkouškou. Vznikne koalice ÖVP-Zelení?

Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) Sebastian Kurz sice zvítězil v nedělních parlamentních volbách, nyní ho ale čeká úkol možná ještě náročnější. V reakci na výsledek hlasování to napsal rakouský tisk. Většina komentátorů považuje za nejpravděpodobnější variantu, že v Rakousku vznikne koaliční vláda Kurzových lidovců a Zelených. Cesta k ní ale podle listů nebude jednoduchá.
Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Komentář: Zažije o víkendu rakouská politická scéna návrat krajní pravice?

KOMENTÁŘ - Sousední Rakousko čekají již tuto neděli parlamentní volby. Na základě jejich výsledku pak dojde k vytvoření nové vlády. Předchozí rakouská vládní koalice, která byla ustavena v roce 2017, byla totiž již na jaře tohoto roku rozpuštěna kvůli korupčnímu skandálu tehdejšího předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Mnozí očekávají, že se k Rakouské lidové straně (ÖVP) Sebastiana Kurze, která volby s největší pravděpodobností vyhraje, opět přidá Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Strany byly koaličními partnery v předchozí vládě od prosince 2017 do jejího pádu v květnu 2019. Co by však obnovení jejich spojenectví zemi přineslo?
Císařský palác Hofburg

Nová rakouská vláda bude chtít prohloubit vztahy s V4. Narazí na odpor, soudí diplomat

Rakouská vláda, která vzejde z nedělních předčasných parlamentních voleb, se bude snažit prohloubit vztahy se státy visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), aby spolu s nimi získala větší vliv na rozhodování v Evropské unii. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Diplomatické akademie ve Vídni a bývalý velvyslanec v Británii a Rusku Emil Brix.
Sebastian Kurz

Volby v Rakousku: Hlavní neznámou je, kdo bude vládnout s Kurzem

Hlavní neznámou před nedělními předčasnými volbami v Rakousku není to, kdo bude příštím kancléřem, ale spíše to, s kým Sebastian Kurz vytvoří svou vládní koalici. O tom, že se předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) stane v 33 letech již podruhé předsedou vlády, totiž v Rakousku pochybuje jen málokdo. Také podle dvojice politologů, se kterými hovořila ČTK, je Kurzovo vítězství prakticky jasné.

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy