Kvůli videu, které položilo rakouskou vládu, byli zatčeni tři lidé

Kvůli pořízení videa, které letos přivodilo pád rakouské vlády v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem, jsou od úterý ve vazbě tři osoby. Nejpozději ve čtvrtek bude rozhodnuto, zda budou umístěni do vyšetřovací vazby, řekl dnes agentuře APA mluvčí vídeňského státního zastupitelství.

Případ se týká videa ze španělského ostrova Ibiza, na kterém byl při korupčním jednání před volbami v roce 2017 zachycen tehdejší předseda protiimigrační strany Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Tématem rozhovoru s domnělou neteří ruského oligarchy bylo možné nezákonné financování FPÖ a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

Aféra vedla v květnu k pádu rakouské vlády lidovců (ÖVP) kancléře Kurze a FPÖ a k zářijovým předčasným volbám. V nich jasně zvítězili Kurzovi lidovci, kteří nyní vyjednávají o vládní koalici se Zelenými.

Podle státního zástupce Thomase Vecseye úřady v úterý na žádost vídeňského státního zastupitelství provedly domovní prohlídky a zadržely tři osoby. Jsou podezřelé z vyvíjení nátlaku, nebezpečného vyhrožování, padělání listin a vydírání. Další podrobnosti v souvislosti s vyšetřováním úřady nezveřejnily.

Dvě úterní razie se odehrály ve Vídni, třetí zjevně v Salcburku, uvedla dnes APA. Podle rakouských médií podezřelí pocházejí z okolí soukromého detektiva, který při pořízení videa z Ibizy údajně sehrál klíčovou roli a vystupoval jako doprovod domnělé neteře ruského oligarchy.

Dále jsou mezi podezřelými údajně jednatel jisté poradenské firmy a jeho spolupracovnice, bývalá přítelkyně zmíněného detektiva. Dva ze zadržených, 39letý Rakušan a 52letý Srb, mají podle médií trvalé bydliště v Salcburku. Právě oni údajně najali a vyškolili ženu vystupující ve videu.

Podle příkazu k zadržení, z něhož citují některá média, detektiv žádal po komplicovi, aby po Strachem za natočený materiál požadoval "nejméně 400.000 eur" (zhruba 10,2 milionu korun). Kromě toho muži natáčení skrytou kamerou ve vile na Ibize zorganizovali a uskutečnili, aby následně hledali potenciální zájemce o koupi záběrů pořízených 24. července 2017.

Související

Více souvisejících

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Rakousko Heinz-Christian Strache Sebastian Kurz ÖVP (Rakouská lidová strana) Policie Rakousko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 24 minutami

před 32 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

před 38 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

Bývalý americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy