Heinz-Christian Strache

Heinz-Christian Strache

Aféra Ibizagate otřásá Rakouskem dodnes, parlamentní komise zahájila vyšetřování

V Rakousku dnes parlamentní komise zahájila vyšetřování jednoho z největších politických skandálů posledních let, kterým bylo tajně pořízené video kompromitující tehdejšího vicekancléře a šéfa protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Aféra loni vedla k rozpadu koaliční vlády lidovců (ÖVP) a Svobodných.
Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Nová rakouská vláda? Ministryní má být politička vstřícná k uprchlíkům

Budoucí rakouská vládní koalice začíná nabývat konkrétních obrysů. Lidovci (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze, kteří drtivě zvítězili v zářijových volbách, v ní zaujmou velkou většinu z 15 ministerských křesel, Zeleným připadnou čtyři rezorty. Očekává se, že uzavření dlouho očekávané dohody bude ohlášeno ve středu. S odvoláním na představitele z obou politických stran o tom dnes informovala agentura Reuters.
Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Aféra Ibiza: Paranoidní Strache? Dal špehovat kolegy, fotky unikly na veřejnost

Bývalý předseda rakouské protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléř Heinz-Christian Strache se po propuknutí aféry Ibizagate zjevně domníval, že se proti němu spolustraníci spikli a nechal své spolupracovníky špehovat. Při domovních prohlídkách se u politika, kvůli jehož korupčnímu počínání v květnu padla vláda, našly příslušné fotografie, informuje dnes rakouský deník Kronen Zeitung.
Heinz-Christian Strache

Heinz-Christian Strache už není členem FPÖ, mateřská organizace ho vyloučila

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache už není členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), v jejímž čele stál v letech 2005 až 2019. Předsednictvo jeho mateřské vídeňské zemské organizace dnes politika s konečnou platností ze strany vyloučilo, informoval dnes odpoledne podle agentury APA nynější předseda FPÖ Norbert Hofer.
Heinz-Christian Strache

Ibizagate bobtná. V Rakousku obvinili už sedm lidí kvůli videu, které položilo vládu

Kvůli pořízení nahrávky, která letos v květnu přivodila pád rakouské vlády kancléře Sebastiana Kurze, bylo obviněno sedm lidí. S odvoláním na vídeňské státní zastupitelství o tom informovala agentura APA. Za vinu obviněným vyšetřovatelé kladou mimo jiné zneužití odposlouchávacího zařízení, falšování dokumentů, pokus o vydírání či podvod.
Rakouská policie, ilustrační fotografie

Kvůli videu, které položilo rakouskou vládu, byli zatčeni tři lidé

Kvůli pořízení videa, které letos přivodilo pád rakouské vlády v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem, jsou od úterý ve vazbě tři osoby. Nejpozději ve čtvrtek bude rozhodnuto, zda budou umístěni do vyšetřovací vazby, řekl dnes agentuře APA mluvčí vídeňského státního zastupitelství.
Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

V Rakousku poprvé zasedl nový parlament, je v něm rekordní počet žen

Nově zvolená rakouská Národní rada se dnes sešla k ustavující schůzi. Mezi 183 poslanci dolní komory parlamentu je nyní i Philippa Stracheová, manželka bývalého dlouholetého předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. S manželi Stracheovými se FPÖ rozešla po aférách kolem stranických financí ve zlém, Stracheovou strana vyloučila dnes. V Národní radě zasedne rekordní počet žen, jejich podíl bude činit téměř 40 procent, konstatoval předseda sněmovny Wolfgang Sobotka z lidové strany (ÖVP).
Heinz-Christian Strache

Příjmení Strache z politiky nemizí. Manželka expředsedy FPÖ může být poslankyní

Manželka bývalého předsedy Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho se může stát poslankyní. Rozhodla o tom dnes zemská volební komise ve Vídni, informovala agentura APA. Od voleb na konci září nebylo jasné, zda Philippa Stracheová možnost usednout v parlamentu dostane. Vedení protiimigrační FPÖ, které se s jejím mužem rozešlo ve zlém, tomu chtělo totiž zabránit. Zda mandát přijme, ale Stracheová zatím neřekla.
Heinz-Christian Strache

Strache úplně končí? Svobodní pozastavili expředsedovi členství

Protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) dnes pozastavila členství svého bývalého předsedy Heinze-Christiana Stracheho, který čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz. Po jednání předsednictva to dnes oznámil současný šéf strany Norbert Hofer s tím, že jeho předchůdci hrozí i úplné vyloučení, pokud se obvinění potvrdí. FPÖ v nedělních parlamentních volbách zaznamenala velké ztráty, podle pozorovatelů se voliči od strany odvrátili hlavně kvůli Stracheho aférám.
Heinz-Christian Strache

Strache se po skandálu vzdal mandátu europoslance. Slibuje politický comeback

Bývalý předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléř Heinz-Christian Strache, který se minulý měsíc po skandálu vzdal všech funkcí, se rozhodl nepřijmout mandát poslance Evropského parlamentu získaný v květnových volbách. Podle agentury APA to dnes oznámil v tiskovém prohlášení, v němž však dal zároveň najevo, že se hodlá do politiky vrátit po svém očištění.
Heinz-Christian Strache

Rakouský skandál je poučením pro Evropu

Spolu s Itálií patří Rakousko mezi evropské země, v nichž se na vládě podílejí extremistické, případně protisystémové strany. Z parlamentních voleb 2017 totiž vzešla koalice lidovců (ÖVP) a krajně pravicových svobodných (FPÖ), díky níž mohly země visegrádské skupiny počítat s dalším spojencem v jejich boji proti migrační politice EU. Nyní ale hrozí její zhroucení a s ním související otázka schopnosti stran tohoto typu vládnout. Informoval o tom britský deník Guardian.
Sebastian Kurz

Kurz se sešel se zástupci opozice, nabídl jim účast na zasedáních kabinetu

Rakouský kancléř Sebastian Kurz z lidové strany (ÖVP) se dnes sešel se zástupci parlamentní opozice a nabídl mimo jiné účast šéfů jednotlivých klubů v Národní radě na zasedáních přechodného kabinetu. Tomu ale několik dní po odchodu protiimigračních svobodných (FPÖ) z koalice s lidovci nadále hrozí brzký konec.
Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Kdo natočil kompro video na Stracheho? V kauze se objevil i soukromý detektiv z Mnichova

Spolustrůjcem tajně pořízeného videa, které zkompromitovalo nyní už bývalého rakouského vicekancléře a šéfa protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, by mohl být kromě vídeňského právníka také soukromý detektiv z Mnichova, původem z Vídně. Řekl to dnes několika médiím bez podrobnějších důkazů bývalý spolupracovník dotyčného muže Sascha Wandl. Podle něj jde o jistého Juliana H., který vystupuje také na videozáznamu pod jménem Julian Thaler. Není jasné, zda dvojice video pořídila z vlastní vůle, nebo na něčí zadání, upozorňuje například deník Österreich.
Věra Jourová

"Doufám, že to lidem otevře oči". Jourová promluvila o rakouské kauze

Česká eurokomisařka Věra Jourová doufá, že aféra kolem nyní již bývalého rakouského vicekancléře a předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho bude mít vliv i na to, jakou podporu ve volbách do Evropského parlamentu získají nacionalistické strany. Komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti to řekla v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý list Handelsblatt. Postěžovala si také na takzvané fake news, tedy falešné zprávy, které jsou podle ní bohužel někdy "více sexy" než pravda.
Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Skandál rakouské politiky na Ibize: Právník odhalil detaily

Schůzky, které nakonec vyústily ve vznik skandálního videa s šéfem rakouských svobodných (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem, zprostředkovával vídeňský právník. Řekl to rakouskému deníku Kurier bývalý politik FPÖ Johann Gudenus, který se na videu z roku 2017 také objevil a předchozích schůzek s domnělými zástupci rodiny ruského oligarchy se účastnil. Podle deníku Österreich je oním právníkem Ramin M., který se specializuje na nemovitosti. Kurier ve svém článku jméno právníka neuvádí, ale redakce jeho totožnost zná.

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy