Rakouský skandál je poučením pro Evropu

Spolu s Itálií patří Rakousko mezi evropské země, v nichž se na vládě podílejí extremistické, případně protisystémové strany. Z parlamentních voleb 2017 totiž vzešla koalice lidovců (ÖVP) a krajně pravicových svobodných (FPÖ), díky níž mohly země visegrádské skupiny počítat s dalším spojencem v jejich boji proti migrační politice EU. Nyní ale hrozí její zhroucení a s ním související otázka schopnosti stran tohoto typu vládnout. Informoval o tom britský deník Guardian.

Zatímco česká vláda Andreje Babiše, na níž se taktéž, byť pouhou tolerancí, podílí kontroverzní KSČM, přežívá veškeré skandály, včetně jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti a trestního stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, v Rakousku stačilo velmi málo.

Po zveřejnění videa ze španělské Ibizy, ve kterém nyní odstoupivší rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache (FPÖ) spolu s koaličním poslancem Johanem Gudenusem z téže partaje nabízejí státní zakázky spolu s nejčtenějším rakouským deníkem Kronen Zeigung, ruským oligarchům výměnou za podporu v předvolební kampani, se hroutí současná vláda a vypisují se předčasné volby.

Jedná se o vyvrcholení série několika politických přešlapů rakouské krajní pravice. Jedním z nich byla báseň, v níž místostarosta města Braunau am Inn, které je paradoxně rodištěm Adolfa Hitlera, srovnával migranty s potkany. Za zmínku stojí také vazby FPÖ na neonacistická a identitářská hnutí a snahy o získání dohledu nad rakouskými zpravodajskými službami prostřednictvím resortu vnitra, které rakouská krajní pravice ovládala.

Poté, co se FPÖ pokusila získat na svojí stranu média prostřednictvím jejich odkupu ruskými oligarchy, dalo by se říci, že ukázala svojí pravou tvář, čímž ztratila legitimitu svého podílu na vládě. V případě, že by se Kronen Zeitung skutečně dostal do jejich rukou, mohl by sehrát významnou roli nejen v její kampani do eurovoleb, nýbrž i do řádných voleb do Národní rady Rakouska 2021.

Heinz-Christian Strache, který se netají svým obdivem maďarského premiéra Viktoru Orbánovi, jemuž se podařilo ovládnout až 80 % médií, by pak mohl s rakouskými voliči velice snadno manipulovat. Ruští oligarchové a FPÖ se laicky řečeno pokusily podkopat rakouskou liberální demokracii na maďarský způsob. "Chceme vybudovat mediální trh na orbánovský způsob," přiznal svůj záměr Strache.

Institut pro strategický dialog (Institute for Strategic Dialogue - ISD) přiznal, že informační války proti liberálním demokraciím jsou jednou z taktik ruské hybridní války, prostřednictvím níž se Kreml snaží rozšířit svůj vliv v Evropě. ISD rovněž monitoroval případy manipulativních a dezinformačních kampaní před volbami do Evropského parlamentu, jejichž neoddělitelnou součástí je i boj proti důvěryhodným a objektivním médiím.

Ty jsou vlastní krajně pravicovým a populistickým stranám, které se tímto způsobem snaží získat legální, ale nikoliv legitimní mandáty, jelikož je získaly nekalými prostředky. Za zmínku stojí také konference německé krajně pravicové strany AfD, na níž vystoupil britský novinář Milo Yiannopoulos. Jejím jediným tématem a vůbec heslem, jímž se pravicoví extremisté a identitáři často zaštiťují, byla obhajoba "svobodných" médií.

Na první pohled to zní líbivě. Nicméně je nutné poznamenat, že si tyto skupiny svobodu slova často vykládají takříkajíc po svém. Šíření poplašných zpráv, dezinformací, lží a polopravdu totiž považují za její neoddělitelnou součást. Dalo by se tedy říci, že rakouský kancléř a rakouský prezident Alexander Van der Belle projevili maximální smysl pro zodpovědnost, a že zachránili Rakousko před maďarským osudem.

Ačkoliv rakouské opoziční strany SPÖ a NEOS Kurze kritizují za jeho mladickou nerozvážnost při sestavování vlády, lze téměř s jistotou, že se nejmladší vrcholný politik v Evropě ze svých chyb poučil, a že po předčasných volbách vznikne odpovědnější vláda. Rakousko je tím pádem dostatečným důkazem toho, že by vítězné strany neměly do koalice přibírat extremisty, a to i za cenu větších programových kompromisů vůči tradičním stranám. Otázkou zůstává, zda bude podobný vývoj zaznamenán i v Itálii, kde se na vládě rovněž podílí krajní pravice - konkrétně Liga Severu Mattea Salviniho.

Související

Více souvisejících

Rakousko Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy