Rakouský skandál je poučením pro Evropu

Spolu s Itálií patří Rakousko mezi evropské země, v nichž se na vládě podílejí extremistické, případně protisystémové strany. Z parlamentních voleb 2017 totiž vzešla koalice lidovců (ÖVP) a krajně pravicových svobodných (FPÖ), díky níž mohly země visegrádské skupiny počítat s dalším spojencem v jejich boji proti migrační politice EU. Nyní ale hrozí její zhroucení a s ním související otázka schopnosti stran tohoto typu vládnout. Informoval o tom britský deník Guardian.

Zatímco česká vláda Andreje Babiše, na níž se taktéž, byť pouhou tolerancí, podílí kontroverzní KSČM, přežívá veškeré skandály, včetně jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti a trestního stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, v Rakousku stačilo velmi málo.

Po zveřejnění videa ze španělské Ibizy, ve kterém nyní odstoupivší rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache (FPÖ) spolu s koaličním poslancem Johanem Gudenusem z téže partaje nabízejí státní zakázky spolu s nejčtenějším rakouským deníkem Kronen Zeigung, ruským oligarchům výměnou za podporu v předvolební kampani, se hroutí současná vláda a vypisují se předčasné volby.

Jedná se o vyvrcholení série několika politických přešlapů rakouské krajní pravice. Jedním z nich byla báseň, v níž místostarosta města Braunau am Inn, které je paradoxně rodištěm Adolfa Hitlera, srovnával migranty s potkany. Za zmínku stojí také vazby FPÖ na neonacistická a identitářská hnutí a snahy o získání dohledu nad rakouskými zpravodajskými službami prostřednictvím resortu vnitra, které rakouská krajní pravice ovládala.

Poté, co se FPÖ pokusila získat na svojí stranu média prostřednictvím jejich odkupu ruskými oligarchy, dalo by se říci, že ukázala svojí pravou tvář, čímž ztratila legitimitu svého podílu na vládě. V případě, že by se Kronen Zeitung skutečně dostal do jejich rukou, mohl by sehrát významnou roli nejen v její kampani do eurovoleb, nýbrž i do řádných voleb do Národní rady Rakouska 2021.

Heinz-Christian Strache, který se netají svým obdivem maďarského premiéra Viktoru Orbánovi, jemuž se podařilo ovládnout až 80 % médií, by pak mohl s rakouskými voliči velice snadno manipulovat. Ruští oligarchové a FPÖ se laicky řečeno pokusily podkopat rakouskou liberální demokracii na maďarský způsob. "Chceme vybudovat mediální trh na orbánovský způsob," přiznal svůj záměr Strache.

Institut pro strategický dialog (Institute for Strategic Dialogue - ISD) přiznal, že informační války proti liberálním demokraciím jsou jednou z taktik ruské hybridní války, prostřednictvím níž se Kreml snaží rozšířit svůj vliv v Evropě. ISD rovněž monitoroval případy manipulativních a dezinformačních kampaní před volbami do Evropského parlamentu, jejichž neoddělitelnou součástí je i boj proti důvěryhodným a objektivním médiím.

Ty jsou vlastní krajně pravicovým a populistickým stranám, které se tímto způsobem snaží získat legální, ale nikoliv legitimní mandáty, jelikož je získaly nekalými prostředky. Za zmínku stojí také konference německé krajně pravicové strany AfD, na níž vystoupil britský novinář Milo Yiannopoulos. Jejím jediným tématem a vůbec heslem, jímž se pravicoví extremisté a identitáři často zaštiťují, byla obhajoba "svobodných" médií.

Na první pohled to zní líbivě. Nicméně je nutné poznamenat, že si tyto skupiny svobodu slova často vykládají takříkajíc po svém. Šíření poplašných zpráv, dezinformací, lží a polopravdu totiž považují za její neoddělitelnou součást. Dalo by se tedy říci, že rakouský kancléř a rakouský prezident Alexander Van der Belle projevili maximální smysl pro zodpovědnost, a že zachránili Rakousko před maďarským osudem.

Ačkoliv rakouské opoziční strany SPÖ a NEOS Kurze kritizují za jeho mladickou nerozvážnost při sestavování vlády, lze téměř s jistotou, že se nejmladší vrcholný politik v Evropě ze svých chyb poučil, a že po předčasných volbách vznikne odpovědnější vláda. Rakousko je tím pádem dostatečným důkazem toho, že by vítězné strany neměly do koalice přibírat extremisty, a to i za cenu větších programových kompromisů vůči tradičním stranám. Otázkou zůstává, zda bude podobný vývoj zaznamenán i v Itálii, kde se na vládě rovněž podílí krajní pravice - konkrétně Liga Severu Mattea Salviniho.

Související

Více souvisejících

Rakousko Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy