Krajně pravicová vlna se prožene Evropou? Lekce pro evropské politiky, zní z Washingtonu

Populistické hnutí má svou temnou stránku, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm konstatuje, že poslední skandál Svobodné strany Rakouska, kterou označuje za extremistickou, tento problém dobře ilustruje.

Rasismus, Putin i korupce

Volby do Evropského parlamentu zpravidla nepřitahují velkou pozornost, a to ani Evropanů, uvádí washingtonský server. Podotýká však, že volby do nadnárodního zákonodárného sboru, které proběhnou tento týden, tentokrát znepokojují zastánce liberální demokracie na kontinentu.  

"Krajně pravicové strany, které mísí ekonomický populismus, nepřátelství vůči přistěhovalcům a autoritářské tendence s nechutí vůči Evropské unii samotné, se spojují napříč hranicemi států a očekávají nárůst podpory," píše editorial.

Nikdo neočekává, že by krajní pravice získala ve volbách v osmadvaceti členských zemích Evropské unie většinu, připouští vlivný deník. Varuje však, že tyto strany mohou získat dostatek mandátů k tomu, aby činily v Evropském parlamentu obstrukce a dále oslabovaly Evropskou unii, kterou zužuje ekonomická stagnace a odkládaný odchod Velké Británie.

Populisté, kteří mají i sympatie amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí, že hájí ty Evropany, kteří chtějí bránit své hranice před vlnami žadatelů o azyl z Blízkého východu a Afriky, a kteří mají dost vlády izolovaných evropských elit v Bruselu, poukazuje renomovaný server. Dodává, že uvedené hnutí má svou temnější stránku.

Za ni Washington Post označuje toleranci rasistických stoupenců, spojenectví s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a otevřenost korupci. Jako živou ilustraci problému spatřuje vlivný deník v čerstvém skandálu Svobodné strany Rakouska, které dává přízvisko extremistická.

Německá média minulý týden přinesla zprávy o videu, na kterém je zachycen lídr Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache na setkání s ženou, která se prezentuje jako neteř ruského oligarchy a nabízí podporu Stracheově partaji a nákup podílu v největším rakouském bulvárním deníku, nastiňuje editorial. Doplňuje, že Strache na oplátku přislíbil, že rakouská vláda ženě přiklepne velké stavební zakázky.

Lekce pro evropské politiky

Schůzka byla zřejmě provokací, přiznává americký server. Vysvětluje, že žena na nahrávce není příbuznou ruského oligarchy a není ani jasné, kdo video pořídil a za jakým účelem.

Strache byl přesto nucen rezignovat a rakouská koaliční vláda vedená středo-pravicovým kancléřem Sebastianem Kurzem se hroutí, konstatuje Washington Post. Připomíná, že dvaatřicetiletý Kurz, politické "zázračné dítě", podnikl riskantní experiment, když se rozhodl spojit po volbách v roce 2017 s krajní pravicí namísto složení centristické koalice, která by extremisty izolovala.

Tento risk Kurze dohnal ještě před zveřejněním zmíněného videa, deklaruje editorial. Poukazuje, že Svobodná strana Rakouska, která získala kontrolu nad mocným ministerstvem vnitra, podnikla zásah vůči protiextremistické jednotce rakouské tajné služby.  

"Spolu s tím byl Kurz opakovaně nucen reagovat na rasistická prohlášení a poznámky svých koaličních partnerů," píše washingtonský server. Zmiňuje též kancléřova sobotní slova, že Svobodná strana Rakouska poškodila obraz země.

Celé drama by podle renomovaného deníku mělo posloužit jako lekce politikům v jiných zemích, jakými jsou Itálie, Dánsko či Estonsko, kteří se rovněž spojili s krajní pravicí. Zdá se, že v Rakousku se voliči poučili a poslední průzkumy veřejného mínění ukazují razantní propad podpory Svobodné strany Rakouska, doplňuje editorial.

"Jak ale volby v Evropě tento týden pravděpodobně ukážou, širší vlna krajně pravicového populismu bude teprve vrcholit," očekává závěrem Washington Post.

Související

Více souvisejících

Rakousko Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache Sebastian Kurz Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy