Krajně pravicová vlna se prožene Evropou? Lekce pro evropské politiky, zní z Washingtonu

Populistické hnutí má svou temnou stránku, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm konstatuje, že poslední skandál Svobodné strany Rakouska, kterou označuje za extremistickou, tento problém dobře ilustruje.

Rasismus, Putin i korupce

Volby do Evropského parlamentu zpravidla nepřitahují velkou pozornost, a to ani Evropanů, uvádí washingtonský server. Podotýká však, že volby do nadnárodního zákonodárného sboru, které proběhnou tento týden, tentokrát znepokojují zastánce liberální demokracie na kontinentu.  

"Krajně pravicové strany, které mísí ekonomický populismus, nepřátelství vůči přistěhovalcům a autoritářské tendence s nechutí vůči Evropské unii samotné, se spojují napříč hranicemi států a očekávají nárůst podpory," píše editorial.

Nikdo neočekává, že by krajní pravice získala ve volbách v osmadvaceti členských zemích Evropské unie většinu, připouští vlivný deník. Varuje však, že tyto strany mohou získat dostatek mandátů k tomu, aby činily v Evropském parlamentu obstrukce a dále oslabovaly Evropskou unii, kterou zužuje ekonomická stagnace a odkládaný odchod Velké Británie.

Populisté, kteří mají i sympatie amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí, že hájí ty Evropany, kteří chtějí bránit své hranice před vlnami žadatelů o azyl z Blízkého východu a Afriky, a kteří mají dost vlády izolovaných evropských elit v Bruselu, poukazuje renomovaný server. Dodává, že uvedené hnutí má svou temnější stránku.

Za ni Washington Post označuje toleranci rasistických stoupenců, spojenectví s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a otevřenost korupci. Jako živou ilustraci problému spatřuje vlivný deník v čerstvém skandálu Svobodné strany Rakouska, které dává přízvisko extremistická.

Německá média minulý týden přinesla zprávy o videu, na kterém je zachycen lídr Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache na setkání s ženou, která se prezentuje jako neteř ruského oligarchy a nabízí podporu Stracheově partaji a nákup podílu v největším rakouském bulvárním deníku, nastiňuje editorial. Doplňuje, že Strache na oplátku přislíbil, že rakouská vláda ženě přiklepne velké stavební zakázky.

Lekce pro evropské politiky

Schůzka byla zřejmě provokací, přiznává americký server. Vysvětluje, že žena na nahrávce není příbuznou ruského oligarchy a není ani jasné, kdo video pořídil a za jakým účelem.

Strache byl přesto nucen rezignovat a rakouská koaliční vláda vedená středo-pravicovým kancléřem Sebastianem Kurzem se hroutí, konstatuje Washington Post. Připomíná, že dvaatřicetiletý Kurz, politické "zázračné dítě", podnikl riskantní experiment, když se rozhodl spojit po volbách v roce 2017 s krajní pravicí namísto složení centristické koalice, která by extremisty izolovala.

Tento risk Kurze dohnal ještě před zveřejněním zmíněného videa, deklaruje editorial. Poukazuje, že Svobodná strana Rakouska, která získala kontrolu nad mocným ministerstvem vnitra, podnikla zásah vůči protiextremistické jednotce rakouské tajné služby.  

"Spolu s tím byl Kurz opakovaně nucen reagovat na rasistická prohlášení a poznámky svých koaličních partnerů," píše washingtonský server. Zmiňuje též kancléřova sobotní slova, že Svobodná strana Rakouska poškodila obraz země.

Celé drama by podle renomovaného deníku mělo posloužit jako lekce politikům v jiných zemích, jakými jsou Itálie, Dánsko či Estonsko, kteří se rovněž spojili s krajní pravicí. Zdá se, že v Rakousku se voliči poučili a poslední průzkumy veřejného mínění ukazují razantní propad podpory Svobodné strany Rakouska, doplňuje editorial.

"Jak ale volby v Evropě tento týden pravděpodobně ukážou, širší vlna krajně pravicového populismu bude teprve vrcholit," očekává závěrem Washington Post.

Související

Více souvisejících

Rakousko Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache Sebastian Kurz Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy