Evropské volby 2019

Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.
Ursula von der Leyenová

KOMENTÁŘ: Evropská unie je poprvé pod ženským vedením

Komentář Anety Navrátilové - Je tomu teprve pár dní od toho, co se novou předsedkyní nejvyšší unijní instituce poprvé v historii evroských společenství stala žena. Německá politička Ursula von der Leyenová je ta, která v následujících pěti letech povede Evropskou komisi - těleso, kterému mimo jiné náleží legislativní iniciativa. Jaké legislativní akty během následujícího volebního období z iniciativy komise pod ženským vedením pravděpodobně vzniknou, jsme mohli ze slov von der Leyenové už pochopit. Čemu chce však většina z nás nyní přijít na kloub, je to, jak moc feministická Evropská unie pod jejím vedením bude. Bývalá (dosluhující) spolková ministryně obrany totiž o Evropě hovoří jako o ní - o ŽENĚ.
Evropská unie, ilustrační foto

Rekordní počet občanů EU míní, že jejich hlas měl ve volbách váhu

Historicky nejvyšší počet občanů Evropské unie soudí, že jejich hlas v evropských volbách má význam. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu Eurobarometr, v němž s tímto tvrzením souhlasilo 56 procent lidí. Podle ankety se květnových voleb do Evropského parlamentu zúčastnilo nebývale vysoké procento mladých proevropsky smýšlejících lidí.
Věra Jourová, eurokomisařka

Británie zkomplikovala cizincům eurovolby, Brusel si důrazně stěžuje

Evropská komise (EK) si stěžovala u britské vlády na to, že kvůli komplikacím nemohlo v květnových volbách do Evropského parlamentu hlasovat ve Spojeném království mnoho nebritských unijních občanů. Uvedl to dnes portál BBC s odvoláním na dopis eurokomisařky Věry Jourové adresovaný britské vládě, ve kterém potíže shrnula. Jourová v dokumentu zdůraznila, že Británie je povinna respektovat voličské právo ostatních unijních občanů a rovněž musí výkon tohoto práva zajistit. Poznamenala také, že stejné problémy měli cizí unijní občané v Británii i během eurovoleb v roce 2014 a že Londýn se následně zavázal problémy ještě před letošními volbami vyřešit.
Nejvyšší správní soud

Zrušit výsledky eurovoleb? Čech měl radikální požadavek, NSS s ním vyběhl

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani mezinárodnímu nebo unijnímu právu. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost voliče, který v době voleb pobýval na stáži v Bruselu. Žádal zneplatnit volbu 21 nových českých europoslanců.
Brexit, ilustrační foto

27 záložních poslanců čeká na brexit, aby mohli nastoupit do funkcí

Za pár dní tomu bude měsíc od doby, kdy si občané Evropské unie zvolili 751 poslanců, kteří je budou v následujících pěti letech na unijním poli zastupovat. Avšak dalších celkem 27 poslanců, kteří byli zvoleni a získali tak právoplatný mandát od svých voličů, nebude schopno svoji funkci až do podzimu vykonávat. Možná i déle, nebo možná také nikdy. Tato nejistota opět pramení z chaotické situace, která doprovází odchod Spojeného království z Evropské unie.
Evropská unie, ilustrační foto

Evropské strany už plánují agendu? Před unijním summitem dávají dohromady koalici

Vzhledem k výsledkům celoevropských voleb, které se konaly na konci uplynulého měsíce, bude nutné uvnitř Evropského parlamentu vytvořit koalici. Žádná z hlavních politických stran – EPP, ALDE, SD nebo ECR, totiž nezískala takový počet mandátů, aby si v europarlamentu zajistila většinu. Na vytvoření jakési koalice, která by v instituci tuto většinu představovala, nyní pracují představitelé hlavních evropských politických skupin.
Vlajka SR

Slovenské hnutí podává ústavní stížnost na eurovolby, doplatilo na nové pravidlo

Slovenské neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) dnes podalo stížnost k ústavnímu soudu na výsledky květnových voleb do Evropského parlamentu (EP). Důvodem je skutečnost, že hnutí má mít v EP až do odchodu Británie z EU pouze jednoho europoslance, zatímco jiná slovenská strana s nižší podporou v eurovolbách získala hned dva mandáty. ČTK to sdělil mluvčí KDH Stano Župa.
Volby, ilustrační foto

Maďaři na Slovensku zuří kvůli eurovolbám. Strana SMK hodlá napadnout výsledky

Lídr kandidátky slovenské Strany maďarské komunity (SMK) Pál Csáky dnes v rozhovoru pro televizi TA3 řekl, že strana uvažuje o podání stížnosti k ústavnímu soudu kvůli množství neplatných hlasů v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Stranu dělilo od pěti procentní hranice, při jejímž dosažení by měla nárok na zisk mandátu, méně než 400 hlasů.
Vojtěch Filip

Spolupráce s dalšími levicovými stranami byla prospěšná, myslí si šéf KSČM

Víkendové volby do Evropského parlamentu podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ukázaly, že komunisté jsou schopni oslovit širší levicové spektrum. Ve spolupráci se stranami ze společné kandidátky Česká levice společně by chtěl pokračovat. ČTK po dnešním prvním hodnocení výsledků voleb se zástupci krajů řekl, že možné už je hovořit o spolupráci v senátních volbách příští rok. O postupu v krajských volbách ve stejném termínu budou subjekty ještě jednat ve svých platformách i mezi sebou.
Evropská unie, ilustrační foto

Proroctví se nenaplnilo? EU čeká jiná budoucnost, zní z Británie

Ve chvílích, kdy se eurozóna potácela v krizi a následně do Evropy zamířil milion migrantů z válkou zmítané Sýrie i jiných míst, mnozí předvídali, že EU tento tlak neustojí, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm dodává, že po těchto krizích přišel brexit a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, a tak se začalo tvrdit, především anglosaském světě, že jde o pouhý začátek a že další evropské země podlehnou dominovému efektu nacionalistických revolt a populistických demagogů, což zřejmě spustí rozpad poválečného evropského projektu.
Německo, ilustrační foto

Výsledek eurovoleb v Německu? Politici se předhánějí v návrzích za ochranu klimatu

Zřejmě i v důsledku propadu v evropských volbách, v nichž hrálo velmi důležitou roli téma boje proti klimatickým změnám, dávají německé vládní strany CDU/CSU a SPD v posledních dnech najevo, kolik různých opatření a plánů mají k dosažení klimatických cílů pro rok 2030. Své vize přitom přednesli šéfové tak rozličných ministerstev jakou jsou životní prostředí, doprava nebo vnitro.
Angela Merkelová

Propadák CDU/CSU? Němci dále chtějí za kancléřku Merkelovou

Sedm z deseti Němců si i po evropských volbách, v nichž propadly vládní strany CDU/CSU a SPD, přeje, aby kancléřka Angela Merkelová (CDU) zůstala ve funkci až do konce současného volebního období v roce 2021. Zároveň velká většina občanů spolkové republiky není přesvědčena o tom, že by předsedkyně křesťanských a sociálních demokratů - Annegret Krampová-Karrenbauerová a Andrea Nahlesová - byly dost schopné na to, aby stanuly v čele vlády. Ukázal to průzkum pro televize RTL a n-tv.
Vlajka Velké Británie

Bývalý poradce Tonyho Blaira nevolil labouristy, strana jej vyhodila

Britská Labouristická strana vyloučila ze svých řad Alastaira Campbella, který působil jako komunikační stratég někdejšího premiéra Tonyho Blaira, za to, že v evropských volbách dal svůj hlas Liberálním demokratům. Podle stranických pravidel je toto s členstvím neslučitelné, řekl britským médiím mluvčí hlavní opoziční strany. Krok vyvolal kritiku kvůli údajně laxnímu přístupu strany k prohřeškům jiných osob.
Miloš Zeman odevzdal hlas v eurovolbách

Skokan Ploc, nebo europoslanec Poc? Zeman si spletl lídra strany, kterou volil

Za prohru sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu může podle prezidenta Miloše Zemana nevýrazný Pavel Poc v čele její kandidátky a záležitost kolem odchodu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z vlády. Zeman vyčetl organizátorům voleb, že nechali kandidovat recesistickou stranu ANO, vytrollíme europarlament. Po evropských volbách český prezident podporuje zásadní reformu Evropské unie. Chce, aby se rozhodovací pravomoc přesunula na Evropskou radu. Zeman to řekl dnes na Žofínském fóru.

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Jevgenij Prigožin

Prigožin chce omezit operace na Ukrajině, pozornost upře na Afriku

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se chystá omezit operace svých žoldnéřů na Ukrajině, kde se jim kvůli mocenským sporům dostává čím dál tím menší podpory. S odvoláním na osoby obeznámené se situací to píše agentura Bloomberg, podle které Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.

před 24 minutami

Pavel Blažek

Blažek požádal Pavla o zvážení podmínek pro milosti, které nastavil Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal v dopise nového prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech, které před deseti lety nastavil Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Pavlův předchůdce svěřil agendu ministerstvu, jež od té doby obdrželo celkem 7646 žádostí o milost. U 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky, a postoupilo je Hradu k rozhodnutí.

před 49 minutami

Joe Biden

Popularita prezidenta Bidena v březnu klesla na 38 procent

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 procent, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 procenty, v únoru byla dokonce 45procentní. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

před 50 minutami

Léky, ilustrační foto

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na e-recept i v zahraničí

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v ČR i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 2 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 2 hodinami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 2 hodinami

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

před 2 hodinami

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

Zdroj: ČTK

Další zprávy