Ve chvílích, kdy se eurozóna potácela v krizi a následně do Evropy zamířil milion migrantů z válkou zmítané Sýrie i jiných míst, mnozí předvídali, že EU tento tlak neustojí, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm dodává, že po těchto krizích přišel brexit a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, a tak se začalo tvrdit, především anglosaském světě, že jde o pouhý začátek a že další evropské země podlehnou dominovému efektu nacionalistických revolt a populistických demagogů, což zřejmě spustí rozpad poválečného evropského projektu.
Mylná proroctví
"I nyní by bylo extrémně hloupé předstírat, že se taková věc nikdy nestala," uvádí The Guardian. Připomíná, že politická nálada v Evropě je nadále proměnlivá, důvěra ve vládce zůstává zpravidla nízká, ale i tak je jasné, že zmíněná proroctví o zpečetěném osudu EU byla mylná.
EU tlak ustála, její dezintegrace nepokračuje a populisté nevzali Evropu ztečí, konstatuje editorial. Dodává, že letošní volby do Evropského parlamentu ukázaly mnohé, ale jejich výsledek doplňuje celkový obraz, že Evropa v zásadě drží pohromadě, ačkoliv prochází četnými změnami.
Voleb se zúčastnilo 51 % oprávněných voličů, což rozhodně není závratné číslo, ale oproti 43 % v minulých volbách jde o zlepšení, tvrdí renomovaný deník. Doplňuje, že šlo o nejvyšší účast v 21. století, přičemž účast se zvýšila v 21 z 28 členských zemí EU, především pak ve Španělsku, Maďarsku, Německu či Polsku, tudíž se z velké části nenaplnila varování před nezájmem voličů.
Stejně tak se mýlili ti, kteří tvrdili, že vetší zájem voličů může přinést více problémů než jejich nezájem, zdůrazňuje britský server. Připomíná, že se nenaplnily obavy z vlny populismu, která zaplaví Brusel zpátečnickými nacionalisty ze všech koutů Evropy, byť v některých zemích, především ve Francii, Itálii a Británii, získaly protievropské, krajně pravicové strany hodně hlasů.
To však není novinka, jelikož Francie a Británie vysílaly takové europoslance do Bruselu i v minulosti a navzdory jistým ziskům se jejich počet zásadně nezvýší, uvádí The Guardian. Podotýká, že takto orientovaným poslancům připadne 170 ze 751 křesel, což sice není málo, ale nejde ani o rozhodující část a číslo neodráží dřívější nadsazená očekávání.
Starý idealismus je pryč
"Populistické pravicové strany se neprohnaly Evropou. Stejně jako ty na levici," pokračuje prestižní server. Přiznává ovšem, že starý střed se opět o něco zmenšil a opakoval se známý výsledek, kdy dvě největší frakce v europarlamentu - Evropská lidová strana a Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů - oslabily z 412 na 328 křesel a přišly o svou většinu.
V důsledku toho nebude jejich "dělení kořisti" tak snadné jako dříve, což renomovaný deník považuje za dobrý vývoj, jelikož do jednání o tom, kdo nahradí předsedu Evropské komise Jeana-Claude Junckera a předsedu Evropské rady Donalda Tuska, promluví i další síly.
Nebudou to však nacionalisté a euroskeptici, ale spíše proevropská aliance liberálů ALDE, která posílila ze 67 na 107 křesel, podobně jako proevropští Zelení, kteří si polepšili z 50 na 69 mandátů, nastiňuje editorial. Dodává, že k tomuto trendu se připojila i Británie, kde ustupuje víra ve staré strany ve prospěch většího pluralismu, což má za následek vyváženější složení parlamentu.
Nic z výše uvedeného neznamená, že v EU půjde vše jako doposud, protože starý integrační idealismus je pryč, a to oprávněně, tvrdí The Guardian. Vysvětluje, že momentálně neexistuje jedna Evropa, ale několik jejích podob - na východě a západě, na severu a jihu, nalevo a napravo, v centru a na periferii.
I kdyby evropské země čelily mnoha společným výzvám, jejich politika se vždy bude lišit, tvrdí britský deník. Dodává však, že i přes neexistenci jednotného "evropského lidu" výsledky eurovoleb naznačují, že většina Evropanů dokáže přistoupit na více úrovní politické identity. Volby tak ukázaly, že ačkoliv se evropský projekt ubírá více mnohostranným než federalistickým směrem, Evropa je zároveň odolná, uzavírá editorial.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Evropské volby 2019
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek