Proroctví se nenaplnilo? EU čeká jiná budoucnost, zní z Británie

Ve chvílích, kdy se eurozóna potácela v krizi a následně do Evropy zamířil milion migrantů z válkou zmítané Sýrie i jiných míst, mnozí předvídali, že EU tento tlak neustojí, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm dodává, že po těchto krizích přišel brexit a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, a tak se začalo tvrdit, především anglosaském světě, že jde o pouhý začátek a že další evropské země podlehnou dominovému efektu nacionalistických revolt a populistických demagogů, což zřejmě spustí rozpad poválečného evropského projektu.

Mylná proroctví

"I nyní by bylo extrémně hloupé předstírat, že se taková věc nikdy nestala," uvádí The Guardian. Připomíná, že politická nálada v Evropě je nadále proměnlivá, důvěra ve vládce zůstává zpravidla nízká, ale i tak je jasné, že zmíněná proroctví o zpečetěném osudu EU byla mylná.

EU tlak ustála, její dezintegrace nepokračuje a populisté nevzali Evropu ztečí, konstatuje editorial. Dodává, že letošní volby do Evropského parlamentu ukázaly mnohé, ale jejich výsledek doplňuje celkový obraz, že Evropa v zásadě drží pohromadě, ačkoliv prochází četnými změnami.  

Voleb se zúčastnilo 51 % oprávněných voličů, což rozhodně není závratné číslo, ale oproti 43 % v minulých volbách jde o zlepšení, tvrdí renomovaný deník. Doplňuje, že šlo o nejvyšší účast v 21. století, přičemž účast se zvýšila v 21 z 28 členských zemí EU, především pak ve Španělsku, Maďarsku, Německu či Polsku, tudíž se z velké části nenaplnila varování před nezájmem voličů.

Stejně tak se mýlili ti, kteří tvrdili, že vetší zájem voličů může přinést více problémů než jejich nezájem, zdůrazňuje britský server. Připomíná, že se nenaplnily obavy z vlny populismu, která zaplaví Brusel zpátečnickými nacionalisty ze všech koutů Evropy, byť v některých zemích, především ve Francii, Itálii a Británii, získaly protievropské, krajně pravicové strany hodně hlasů.

To však není novinka, jelikož Francie a Británie vysílaly takové europoslance do Bruselu i v minulosti a navzdory jistým ziskům se jejich počet zásadně nezvýší, uvádí The Guardian. Podotýká, že takto orientovaným poslancům připadne 170 ze 751 křesel, což sice není málo, ale nejde ani o rozhodující část a číslo neodráží dřívější nadsazená očekávání.

Starý idealismus je pryč

"Populistické pravicové strany se neprohnaly Evropou. Stejně jako ty na levici," pokračuje prestižní server. Přiznává ovšem, že starý střed se opět o něco zmenšil a opakoval se známý výsledek, kdy dvě největší frakce v europarlamentu - Evropská lidová strana a Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů - oslabily z 412 na 328 křesel a přišly o svou většinu.

V důsledku toho nebude jejich "dělení kořisti" tak snadné jako dříve, což renomovaný deník považuje za dobrý vývoj, jelikož do jednání o tom, kdo nahradí předsedu Evropské komise Jeana-Claude Junckera a předsedu Evropské rady Donalda Tuska, promluví i další síly.  

Nebudou to však nacionalisté a euroskeptici, ale spíše proevropská aliance liberálů ALDE, která posílila ze 67 na 107 křesel, podobně jako proevropští Zelení, kteří si polepšili z 50 na 69 mandátů, nastiňuje editorial. Dodává, že k tomuto trendu se připojila i Británie, kde ustupuje víra ve staré strany ve prospěch většího pluralismu, což má za následek vyváženější složení parlamentu.

Nic z výše uvedeného neznamená, že v EU půjde vše jako doposud, protože starý integrační idealismus je pryč, a to oprávněně, tvrdí The Guardian. Vysvětluje, že momentálně neexistuje jedna Evropa, ale několik jejích podob - na východě a západě, na severu a jihu, nalevo a napravo, v centru a na periferii.

I kdyby evropské země čelily mnoha společným výzvám, jejich politika se vždy bude lišit, tvrdí britský deník. Dodává však, že i přes neexistenci jednotného "evropského lidu" výsledky eurovoleb naznačují, že většina Evropanů dokáže přistoupit na více úrovní politické identity. Volby tak ukázaly, že ačkoliv se evropský projekt ubírá více mnohostranným než federalistickým směrem, Evropa je zároveň odolná, uzavírá editorial.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy