Čeští piráti míří do liberální frakce Zelených. ALDE dala přednost Babišovi

Česká Pirátská strana, která na základě výsledků víkendových celounijních voleb obsadí v nadcházejícím období v Evropském parlamentu tři křesla, vedla v posledních dnech jednání o výběru vhodné frakce. Piráti se nakonec rozhodli pro vstup do frakce Zelení/Evropská svobodná aliance.

Logicky by se nabízelo i uskupení evropských liberálů a demokratů (ALDE), v této frakci má ale svoje europoslance už hnutí premiéra Andreje Babiše ANO. Z tohoto důvodu se stalo pro Piráty nepřijatelným.

Předseda strany Ivan Bartoš se k tomu vyjádřil v části příspěvku na svém twitterovém účtu: „V Evropě by pro nás logicky vycházela platforma ALDE, ovšem ta dala přednost premiérovi ve střetu zájmů.“

Uvnitř pirátské strany následovaly úvahy o připojení se k zeleným, ti však v europarlamentu vytvářejí dvě frakce – prvním a spíše liberálnějším uskupením jsou Zelení spolu s Evropskou svobodnou aliancí (Greens/EFA) a druhou frakcí je převážně socialistická a komunistická Evropská sjednocená levice spolu se Severskou zelenou levicí (GUE/NGL). Piráti však s komunisty nechtějí jednat, a proto pro své nadcházející působení v evropské aréně zvolili prvně zmíněnou liberální frakci Zelených.

Piráti předpokládají, že v jimi zvolené zelené frakci, budou mít větší prostor pro prosazení jejich programových priorit, uvedl hlavní představitel kandidátky Marcel Kolja. Zároveň frakce Zelených/EFA jako taková bude mít v nadcházejícím období pravděpodobně nemalý vliv na poli evropského rozhodování vzhledem k tomu, že strany evropské strany, které v uplynulém volebním období vytvářely parlamentní většinu, ji v budoucím parlamentu mít nebudou.

Budou tedy hledat spojence, kteří jim k vytvoření většiny napomohou. Právě podpora Zelených, kteří ve volbách zaznamenali překvapivé zisky oproti předchozímu celounijnímu hlasování v roce 2014, je v těchto dnech velice diskutovanou alternativou.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

Priority Zelených v novém europarlamentu? Klimatická neutralita, uhlíkové daně a další

Není pochyb o tom, že otázka životního prostředí a jeho ochrany ve spojení s problematikou globálního oteplování patřila mezi ústřední témata letošních voleb do Evropského parlamentu. Výsledky nadto více než jasně dokazují, že problematika ekologie zajímá napříč Evropskou unií stále více občanů. Frakce Zelených a Evropské svobodné aliance nově v europarlamentu obsadí 69 křesel, a pravděpodobně tak v následujícím období bude velice vlivným aktérem. Volby totiž nepřinesly jasného vítěze, který by si v instituci zajistil většinu. Volby však přinesly zvětšenou pozornost o klimatickou tématiku, která, jak se zdá, bude politická uskupení uvnitř parlamentu sjednocovat. Alespoň tedy v některých bodech.
Andrej Babiš

Evropští Zelení žádají vysvětlení Babišova střetu zájmu

Europarlamentní frakce Zelení/Evropská svobodná aliance dnes odeslala dopisy Evropské komisi a Evropské radě, tedy šéfům států a vlád, které se týkají údajného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše v případu evropských dotací. Zelení chtějí ujasnit, jaká konkrétní opatření evropské instituce podnikly, aby takové situace nenastávaly ve chvíli, kdy je sestavován současný či budoucí rozpočet EU. V tiskové zprávě to uvedli čeští Piráti, jejichž tři europoslanci budou v novém europarlamentu členy frakce.

Více souvisejících

Greens/EFA Česká pirátská strana Andrej Babiš Piráti Ivan Bartoš (Piráti) ALDE Hnutí ANO GUE/NGL evropský parlament Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy