ÖVP (Rakouská lidová strana)

Sebastian Kurz

Uprchlíci či přírodní katastrofy. Rakousko čelí novým výzvám, prohlásil Kurz

To nejlepší z lidovců (ÖVP) a Zelených spojila podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze nová vláda, jejíž programové prohlášení dnes Kurz přednesl v dolní komoře parlamentu. Lidovec Kurz řekl, že jeho kabinet povede takovou politiku, aby klesla nelegální migrace. Chce například více investovat do rozvojové pomoci. Lidem v Rakousku slíbil, že bude dělat vše pro to, aby jim ulevil a aby "mohli žít ze své práce".
Sebastian Kurz

Rakousko má novou vládu. Kancléř Kurz si hodlá došlápnout na uprchlíky i Česko

Nová vláda Rakouské lidové strany (ÖVP) a Zelených dnes do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena složila slavnostní přísahu. V jejím čele stane třiatřicetiletý Sebastian Kurz, který bude nejvyšší vládní post zastávat již podruhé. Je to poprvé, co se rakouští Zelení budou podílet na spolkové vládě. Sedmnáctičlenný kabinet přichází s ekologickým programem i plánem přísnější kontroly migrace a integrace cizinců.
Sebastian Kurz

Sjezd rakouských Zelených schválil koalici s lidovci

Delegáti sjezdu rakouské strany Zelených dnes jasnou většinou schválili vstup do vládní koalice s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) i nominované kandidáty na ministerské pozice. Padla tím poslední překážka pro vznik nového kabinetu s kancléřem Sebastianem Kurzem (ÖVP) v čele, informovala agentura APA.
Sebastian Kurz

Vedení rakouských lidovců schválilo koalici se Zelenými. Kurz si program pochvaluje

Vedení konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP) i strany Zelených dnes schválila dohodu o vytvoření koaliční vlády i jejího personálního obsazení. Informovali o tom předsedové stran Sebastian Kurz (ÖVP) a Werner Kogler (Zelení). Vznik nové rakouské vlády musí ještě v sobotu schválit delegáti na sjezdu strany Zelených. Očekává se jejich souhlas, informovala agentura APA.
Sebastian Kurz

Lidovci a Zelení. V Rakousku se zrodila nová vláda, vyjednávání nebylo snadné

Šef rakouských lidovců (ÖVP) a bývalý kancléř Sebastian Kurz ve středu na večerní tiskové konferenci oznámil, že jeho strana se po nesnadném vyjednávání dohodla na vládní koalici se Zelenými. Informovala o tom agentura Reuters. Program budoucího kabinetu obě strany zveřejní ve čtvrtek. Šéf zelených Werner Kogler prohlásil, že Rakousko se ocitne v čele Evropy, pokud jde o klimatickou politiku.
Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Nová rakouská vláda? Ministryní má být politička vstřícná k uprchlíkům

Budoucí rakouská vládní koalice začíná nabývat konkrétních obrysů. Lidovci (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze, kteří drtivě zvítězili v zářijových volbách, v ní zaujmou velkou většinu z 15 ministerských křesel, Zeleným připadnou čtyři rezorty. Očekává se, že uzavření dlouho očekávané dohody bude ohlášeno ve středu. S odvoláním na představitele z obou politických stran o tom dnes informovala agentura Reuters.
Sebastian Kurz

V Rakousku se rýsuje nová vláda. Kurz trvá na přísné politice vůči uprchlíkům

Vyjednávání o budoucí rakouské vládní koalici, která od listopadu vedou lidovci (ÖVP) a Zelení, se chýlí ke konci. Dnes to oznámili šéfové obou stran, podle nichž by mohla být dohoda uzavřena do poloviny příštího týdne. Vyplývá to rovněž z oznámení zástupců Zelených, kteří svolali stranický sjezd, jenž musí případnou koaliční smlouvu odsouhlasit, informovala agentura Reuters.
Rakouská policie, ilustrační fotografie

Kvůli videu, které položilo rakouskou vládu, byli zatčeni tři lidé

Kvůli pořízení videa, které letos přivodilo pád rakouské vlády v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem, jsou od úterý ve vazbě tři osoby. Nejpozději ve čtvrtek bude rozhodnuto, zda budou umístěni do vyšetřovací vazby, řekl dnes agentuře APA mluvčí vídeňského státního zastupitelství.
Sebastian Kurz

Složí Kurz koalici? Lidovcům zbyli už jen Zelení

Z předběžných rozhovorů o vytvoření nové vládní koalice v Rakousku dnes vystoupila liberální strana Neos. Oznámila to podle agentury APA předsedkyně strany Beate Meinlová-Reisingerová. Vítězným lidovcům (ÖVP) bývalého a pravděpodobně i budoucího kancléře Sebastiana Kurze tak už zbývají pro takzvané průzkumné rozhovory k dispozici jen Zelení. Kurz potvrdil, že se nyní bude soustředit na rozhovory právě s nimi. Už dříve rozhovory s lidovci ukončili i sociální demokraté (SPÖ).
Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

V Rakousku poprvé zasedl nový parlament, je v něm rekordní počet žen

Nově zvolená rakouská Národní rada se dnes sešla k ustavující schůzi. Mezi 183 poslanci dolní komory parlamentu je nyní i Philippa Stracheová, manželka bývalého dlouholetého předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. S manželi Stracheovými se FPÖ rozešla po aférách kolem stranických financí ve zlém, Stracheovou strana vyloučila dnes. V Národní radě zasedne rekordní počet žen, jejich podíl bude činit téměř 40 procent, konstatoval předseda sněmovny Wolfgang Sobotka z lidové strany (ÖVP).
Sebastian Kurz

Už je to definitivní: Rakouské volby vyhráli lidovci, mají 37,5 procent hlasů

Nedělní předčasné parlamentní volby v Rakousku vyhrála lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Získala 37,5 procenta hlasů. Na svých stránkách o tom dnes po sečtení všech odevzdaných hlasů informovalo ministerstvo vnitra. Oficiálně bude však výsledek oznámen až 16. října. Do parlamentu se dostalo celkem pět stran. Účast se vyšplhala na 75,6 procenta, a je tak druhá nejnižší od roku 1945.
Sebastian Kurz

Kurz po volebním triumfu stojí před zatěžkávající zkouškou. Vznikne koalice ÖVP-Zelení?

Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) Sebastian Kurz sice zvítězil v nedělních parlamentních volbách, nyní ho ale čeká úkol možná ještě náročnější. V reakci na výsledek hlasování to napsal rakouský tisk. Většina komentátorů považuje za nejpravděpodobnější variantu, že v Rakousku vznikne koaliční vláda Kurzových lidovců a Zelených. Cesta k ní ale podle listů nebude jednoduchá.
Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Komentář: Zažije o víkendu rakouská politická scéna návrat krajní pravice?

KOMENTÁŘ - Sousední Rakousko čekají již tuto neděli parlamentní volby. Na základě jejich výsledku pak dojde k vytvoření nové vlády. Předchozí rakouská vládní koalice, která byla ustavena v roce 2017, byla totiž již na jaře tohoto roku rozpuštěna kvůli korupčnímu skandálu tehdejšího předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Mnozí očekávají, že se k Rakouské lidové straně (ÖVP) Sebastiana Kurze, která volby s největší pravděpodobností vyhraje, opět přidá Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Strany byly koaličními partnery v předchozí vládě od prosince 2017 do jejího pádu v květnu 2019. Co by však obnovení jejich spojenectví zemi přineslo?
Císařský palác Hofburg

Nová rakouská vláda bude chtít prohloubit vztahy s V4. Narazí na odpor, soudí diplomat

Rakouská vláda, která vzejde z nedělních předčasných parlamentních voleb, se bude snažit prohloubit vztahy se státy visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), aby spolu s nimi získala větší vliv na rozhodování v Evropské unii. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Diplomatické akademie ve Vídni a bývalý velvyslanec v Británii a Rusku Emil Brix.
Sebastian Kurz

Volby v Rakousku: Hlavní neznámou je, kdo bude vládnout s Kurzem

Hlavní neznámou před nedělními předčasnými volbami v Rakousku není to, kdo bude příštím kancléřem, ale spíše to, s kým Sebastian Kurz vytvoří svou vládní koalici. O tom, že se předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) stane v 33 letech již podruhé předsedou vlády, totiž v Rakousku pochybuje jen málokdo. Také podle dvojice politologů, se kterými hovořila ČTK, je Kurzovo vítězství prakticky jasné.

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy