Z předběžných rozhovorů o vytvoření nové vládní koalice v Rakousku dnes vystoupila liberální strana Neos. Oznámila to podle agentury APA předsedkyně strany Beate Meinlová-Reisingerová. Vítězným lidovcům (ÖVP) bývalého a pravděpodobně i budoucího kancléře Sebastiana Kurze tak už zbývají pro takzvané průzkumné rozhovory k dispozici jen Zelení. Kurz potvrdil, že se nyní bude soustředit na rozhovory právě s nimi. Už dříve rozhovory s lidovci ukončili i sociální demokraté (SPÖ).
Meinlová-Reisingerová dnes po téměř tříhodinovém jednání s delegací lidové strany prohlásila, že rozhovory jsou pro ni uzavřenou věcí. Strana by podle ní vstoupila jen do opravdových vyjednávání o vládě. Meinlová-Reisingerová předtím Kurzovi předložila katalog požadavků týkajících se školství, právního státu a mezigenerační spravedlnosti, uvedla agentura DPA.
Třiatřicetiletý Kurz řekl, že vzhledem k některý protichůdným postojům obou stran si k průzkumným rozhovorům se Zelenými vyhradí potřebný čas. Podle něj je otázkou, zda je možné a smysluplné vstupovat se Zelenými do řádného koaličního vyjednávání.
ÖVP 29. září jasně zvítězila v předčasných parlamentních volbách. Obnovení její koalice s protiimigrační svobodnou stranou (FPÖ) je nyní nepravděpodobné. FPÖ se po skandálech a vnitropolitických sporech kolem svého bývalého šéfa Heinze-Christiana Stracheho zmítá ve vlastních problémech. Svou nejbližší budoucnost vidí v opozici, ale strana už také naznačila, že je připravena k rozhovorům, pokud ztroskotají koaliční jednání ostatních stran.
Související
Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen
Rakouský exkancléř Kurz má pracovat pro americkou analytickou firmu
Sebastian Kurz , ÖVP (Rakouská lidová strana) , Rakousko , SPÖ (rakouská sociální demokracie)
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
včera
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
včera
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
včera
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
včera
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
včera
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
včera
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
včera
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
včera
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
včera
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
včera
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
včera
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
včera
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
Česko se připravuje na mimořádné astronomické úkazy. Už dnes v podvečerních hodinách zasáhne region velmi výrazné částečné zatmění Slunce, které nabídne skvělé pozorovací podmínky díky zcela jasné obloze. Unikátní podívaná bude k vidění nízko nad západním až severozápadním horizontem přibližně hodinu před západem slunečního kotouče a v průběhu samotného západu. V tuzemsku zprostředkuje sledování veřejnosti řada hvězdáren, zatímco za úplným zatměním v pásu totality zamířily výpravy do Grónska, na Island či do Španělska.
Zdroj: Libor Novák