Nová rakouská vláda dnes na výjezdním zasedání v dolnorakouské Kremži oznámila první konkrétní kroky svého plánu "ekosociální přestavby daňového systému". Od příštího roku více zdaní létání, naopak začne snižovat daň z příjmu. Informovali o tom lidovecký (ÖVP) kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Werner Kogler (Zelení).
Kurz oznámil, že od roku 2021 se sníží daň z příjmu u nejnižší příjmové skupiny z nynějších 25 na 20 procent. Snižování daní u dalších příjmových skupin, z 35 na 30 procent, a ze 42 na 40 procent, má nastat až od roku 2022. Celkově to pak má rakouským daňovým poplatníkům ušetřit čtyři miliardy eur ročně. Reforma musí být "hospodářsky racionální, ekologicky udržitelná a sociálně spravedlivá", zdůraznil Kurz.
Vláda, která se ujala funkcí před třemi týdny, si vytyčila snižování daní jako jednu ze svých priorit. Zároveň však ohlásila řadu opatření v oblasti ekologie a ochrany klimatu. "Podraží létání, zejména u letů na kratší vzdálenosti," oznámil Kogler na dnešní tiskové konferenci.
Stávající zdanění letů z Rakouska, které činí 3,50 až 17,50 eura na osobu podle přepravní vzdálenosti, bude sjednoceno na úroveň 12 eur (přes 300 korun) na pasažéra. To by státní pokladně mělo přinést 110 milionů eur (2,8 miliardy Kč) ročně navíc, soudí ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová.
Kromě toho by příští rok mělo vstoupit v platnost dalších pět opatření z vládního plánu, včetně daňového zvýhodnění nízkoemisních automobilů a elektromobilů. Upraven má být i mýtný systém tak, aby zohledňoval míru znečišťování ovzduší jednotlivými vozidly.
Související
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Rakousko , Daně , Werner Kogler (rakouští Zelení) , ÖVP (Rakouská lidová strana) , Sebastian Kurz
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
před 1 hodinou
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 2 hodinami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 3 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 3 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 4 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 5 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 5 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 6 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 6 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 7 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 8 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 9 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 10 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
Kriminalisté v úterý vznesli obvinění v případu pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Útočníkovi, který skončil ve vazbě, hrozí za dvojnásobný pokus o vraždu až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě