Daně

Daně, ilustrační fotografie.

Daň z nemovitosti v roce 2024: Jedna novinka ohledně platby platí už od loňska

Zásadními změnami prochází daň z nemovitosti až letos v souvislosti s vládním konsolidačním balíčkem. Už od loňského ledna se nicméně změnila jedna věc ohledně platby daně. Konkrétně došlo ke zrušení bezplatné poštovní poukázky, jejímž prostřednictvím bylo možné daň platit bez poplatku České pošty. 
Daně, ilustrační foto

Dnes končí lhůta pro přihlášení k paušální dani

Do středy 10. ledna 2024 mají živnostníci a podnikatelé možnost přihlásit se k paušální dani, opustit ji nebo případně změnit její pásmo pro letošní rok. Nově od roku 2024 platí vyšší měsíční záloha. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci paušálního režimu hradí měsíční paušální zálohy místo zálohy na daň z příjmů a pojistného na důchodové a zdravotní pojištění.
Daně, ilustrační fotografie.

Daň z nemovitosti se přiznává v lednu 2024. Lidé se mohou poradit s experty

Finanční správa začala v rámci spolupráce se Svazem měst a obcí ČR nabízet nadstandardní služby při podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Od začátku ledna se lidé mohou na specializovaných telefonních linkách poradit s odborníkem. Plánované jsou také výjezdy do obcí a prodloužené úřední hodiny v posledních dvou lednových týdnech. 
Daně, ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti: Zvýší se sazba, finanční správa upozornila i na další změny

Od ledna se v rámci vládního konsolidačního balíčku zvýší sazby daně pro všechny nemovité věci v průměru na téměř dvojnásobek. Finanční správa však v tiskové zprávě upozornila i na řadu dalších změn. Mnohé z nich provede sama, zhruba stovce tisíc poplatníků ale nově vznikne povinnost podat do 31. ledna daňové přiznání.
Robert Fico

Ficova vláda napodobila Fialovu. Slovensko má vlastní konsolidační balíček

Konsolidace veřejných financí není tématem jen v Česku, ale také na sousedním Slovensku. Balíček opatření má Ficově vládě přinést do rozpočtu přes půldruhé miliardy eur. Součástí je mimořádné zdanění bank, zvýšení spotřebních daní z alkoholu a tabáku či zdravotních odvodů a snížení příspěvku do druhého důchodového pilíře. 
Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy