Rakouská FPÖ si nechala zpracovat své dějiny. Výsledek? Experti nešetří kritikou

Kritiku rakouských historiků i politiků si dnes vysloužila zpráva, kterou zveřejnila odborná komise pověřená zpracováním dějin Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Podle historiků je studie, jejíž vznik podnítilo vedení FPÖ na počátku loňského roku, nekritická a obsahuje navíc pasáže zkopírované z internetu.

Ustavit komisi historiků, která by zpracovala dějiny strany, se Svobodná strana Rakouska (FPÖ) rozhodla loni v únoru, kdy byla ještě součástí koaliční vlády s lidovci (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze. Učinila tak po opakovaných obviněních, že se málo vymezuje proti krajně pravicové ideologii.

Výsledek práce dvou desítek historiků zveřejnili svobodní v pondělí. Více než šestisetstránková studie podle agentury APA došla mimo jiné k závěru, že se FPÖ od počáteční blízkosti k nacismu dávno odchýlila. Na vzniku studií ve zprávě se podíleli také dva izraelští historici, kteří vyzdvihli boj FPÖ proti antisemitismu. Například podle Mordechaje Kedara nikdo jiný v Rakousku nevaruje tak usilovně před "politickým islámem s jeho protižidovskými elementy".

U rakouských historiků, kteří se na práci komise nepodíleli, narazila zpráva na ostrou kritiku. Heidemarie Uhlová z Rakouské akademie věd veřejnoprávní stanici ORF řekla, že vypořádat se z minulostí kriticky zjevně nebylo hlavním cílem studie. Ta je podle ní popřením všech principů bádání v oblasti soudobých dějin. Historičce navíc chybí ve zprávě jasný závěr, že kvůli svým dějinám musí strana do budoucna jasně odsuzovat jakékoli projevy antisemitismu.

Už dříve komise čelila kritice, že v ní usedli i spolupracovníci funkcionářů strany. Předsedou komise byl právní historik Wilhelm Brauneder, sám bývalý poslanec za FPÖ. Mediální odborník Stefan Weber, který v Rakousku proslul jako "lovec plagiátů", dnes po analýze zprávy navíc uvedl, že objevil "řadu shod" s články na webové encyklopedii Wikipedia.

Kritiku si vysloužil na politické scéně i samotný termín zveřejnění zprávy těsně přes Vánocemi. Generální tajemník FPÖ Christian Hafenecker ale popřel, že by termín strana zvolila schválně jako "taktický manévr", aby se jí kvůli svátkům dostalo co nejmenší pozornosti.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986 až 2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Heinz-Christian Strache, který v čele strany stál do nedávné korupční aféry známé jako Ibizagate, se snažil od roku 2005 vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany. Čas od času se ale na veřejnost přesto dostanou rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů.

FPÖ není jedinou stranou, jejímiž členy byli po válce bývalí nacisté. Řada jich vstoupila i do ÖVP a SPÖ. Obě tyto strany sví vlastní historické komise již dříve zřídily.

Související

Více souvisejících

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Rakousko historie Antisemitismus neonacisté

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 10 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy