Německý ministr Heiko Maas dnes v polské metropoli odsoudil zvěrstva nacistů za Varšavského povstání. U příležitosti vzpomínkových akcí k 75. výročí této události vyzdvihl "neuvěřitelnou odolnost Poláků" vůči nacistické krutosti a uvedl, že cítí "hluboký stud" za to, co Němci Polsku způsobili. Informovala o tom agentura DPA, podle níž se německý vládní představitel účastní tradičních pietních akcí poprvé po 15 letech.
Maas po setkání se svým polským protějškem Jackem Czaputoviczem ve Varšavě řekl, že ho naplňuje "pokora a vděčnost" za to, že může být pietě u příležitosti výročí přítomen. Před památníkem Varšavského povstání se dnes večer zúčastnil bohoslužby.
Ve čtvrtek položí s Czaputowiczem věnec k památníku obětí masakru ve varšavské čtvrti Wola, který se odehrál během povstání a s 50.000 odhadovanými oběťmi patří k nejhorším válečným zločinům během celé druhé světové války. V muzeu Varšavského povstání poté Maas přednese projev.
Povstání proti německé okupaci vypuklo ve Varšavě 1. srpna 1944. Tisíce lidí vedených odbojovou Zemskou armádou (Armia Krajowa) se odhodlaně postavily nacistům na odpor. Mnoho šancí na úspěch povstalci neměli vzhledem k tomu, že byli na rozdíl od okupantů špatně vyzbrojení. Navíc se jim nedostalo očekávané pomoci od Rudé armády, která sice byla u bran Varšavy, ale k povstání se nepřidala. Skončilo tak pro Poláky tragicky.
Po 63 dnech byla rebelie potlačena. Během bojů v ulicích města a při německých náletech tehdy přišlo o život kolem 200.000 bojovníků a civilistů. Okupanti poté zbytek velkoměsta prakticky srovnali se zemí.
Maas je nejvýše postaveným německým hostem při vzpomínkové akci k povstání od roku 2004, kdy ve Varšavě u příležitosti 60. výročí pobýval tehdejší kancléř Gerhard Schröder.
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Německo , Heiko Maas , Jacek Czaputowicz , Polsko
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
před 1 hodinou
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
před 1 hodinou
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
před 2 hodinami
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
před 3 hodinami
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
před 3 hodinami
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
před 4 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 5 hodinami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 6 hodinami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 7 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 8 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 9 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 9 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 10 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 11 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 12 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 13 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 14 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
Snaha prezidenta Donalda Trumpa o ovládnutí Grónska naráží v americkém Kongresu na nečekaně tvrdý odpor, a to i v řadách jeho vlastní Republikánské strany. Zákonodárci napříč politickým spektrem vyjadřují vážné obavy, že prezidentovy ambice by mohly vést k rozpadu NATO a k bezprecedentnímu narušení vztahů se spojenci. Otázkou zůstává, zda má Kongres reálné páky, jak Trumpovo tažení zastavit.
Zdroj: Libor Novák