Salvini vyrazil na plážové tour. Hraje si na dýdžeje, polonahý loví voliče

Italové berou své srpnové prázdniny u moře velmi vážně a politici se vždy snaží, aby je při tom nijak nerušili, a nepřišli tak o volební hlasy. Lídr krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini ale na tradici nemá čas a jeho energická a nepřetržitá kampaň nezná žádná tabu.

Když ve čtvrtek oznámil, že s koalicí s protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) končí, učinil tak v jaderském letovisku Pescara.

Půdu si na to připravil předchozího večera během plamenné řeči v Sabaudii, dalším letovisku na pobřeží Středozemního moře jižně od Říma. Oba výstupy byly zastávkou na "plážové tour", od níž vicepremiér a ministr vnitra očekává pomoc k triumfu ve volbách - Italy by nejraději u volebních uren viděl za pár měsíců. Ze zdvižených obočí komentátorů a svých soků si nic nedělá, z pláží učinil svou politickou arénu. Staly se ideálním levným odbytištěm jeho image "člověka z lidu".

"Ježíš slovo šířil od města k městu. Salvini Ježíš není, ale ví, že potřebuje podporu všech," řekl agentuře Reuters 27letý Ubaldo Cuspilici. V profesním životě se zabývá inovacemi v podnikání, ale teď se sluní na skalách sicilského pobřeží. "Je to velký chameleon, dokáže mluvit a ztotožnit se s každou společenskou třídou," dodává.

Liga v pátek požádala v Senátu o hlasování o nedůvěře vládě nestranického premiéra Giuseppa Conteho a Salvini doufá, že tento krok povede k předčasným volbám. Třebaže jsou parlamentní prázdniny, šéf protiimigrační strany naléhá na poslance, aby se vrátili do Říma. "Nic nebrání tomu, aby poslanci pracovali i v polovině srpna. Zákonodárci by měli zvednout zadek a pracovat," řekl.

Lidem na plážích ale nevadí, že je politik ruší. Rojí se kolem něj v houfech, fotí se s ním a Salvini je vždy přístupný fyzickému kontaktu - tu si s někým podá ruku, s dalším si zas plácne.

Svou dovolenou strávil v populárním letovisku Milano Marittima na jaderském pobřeží. Procházel se polonahý v bermudách mezi davy a sklidil nemálo kritiky za své každodenní šaškárny, když vilně zíral na plážové tanečnice anebo improvizoval jako dýdžej.

Profesorka sociologie na univerzitě v Turíně Chiara Saracenová má za to, že Salviniho plážový manévr sklízí úspěch. "Chce tím sdělit: 'Prázdniny trávím stejně jako vy. Jsem stejně obyčejný jako vy. Na chleba si mažu nutellu stejně jako vy a stejně jako vy mám i pivní břicho' - a to je velmi efektivní," myslí si Saracenová.

"Zatímco dříve italští politici trávili volno na jachtách nebo na klidných místech, Salvini se mísí mezi lidi a ti si říkají: 'je jedním z nás, bude bojovat za naše zájmy'," dodává profesorka sociologie.

Předvolební kampaň v srpnu ale v Itálie nemá obdoby od zániku monarchie, tedy od roku 1946. Salviniho rozhodnutí hodit vládu přes palubu bylo hlavním tématem rozhovorů mezi výletníky na pláži v sicilském městě Katánie. A nemálo z nich ho za tento krok kritizovalo.

"Chce využít slabosti středolevé opozice a po úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu svižně spustit předvolební kampaň," myslí si 27letý konzultant z odvětví informačních technologií Gianluigi Ferraris. "Chce volby urychlit, aby ostatní strany neměly čas na přípravu kampaně," dodává, než si znovu nasadí sluchátka a vystaví své tělo slunečním paprskům.

Dvaapadesátiletá Beatrice De Santisová sedí na osušce na skalách na odloučeném místě. Myslí si, že šéf Ligy neudělal dobře, když Contemu vrazil nůž do zad. "Začal jednat v srpnu, kdy se lidé věnují jiným věcem - jsou na prázdninách a na politiku nemyslí."

Související

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Itálie Liga Severu (Itálie)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 11 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy