Kdy budou v Itálii předčasné volby? Rozjíždí se bitva o jejich termín

Italští politici zcela nezvykle v době srpnových parlamentních prázdnin zahájili vysokou hru ohledně termínu možných předčasných voleb, které mohou způsobit zemětřesení na politické scéně čtvrté největší evropské ekonomiky.

Už dnes večer bude plénum Senátu hlasovat o tom, kdy parlament zahájí hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, o které požádal šéf krajně pravicové Ligy Matteo Salvini. Ten vzhledem k vysoké popularitě své strany chce volby co nejdříve, ostatní strany se jej ale budou snažit zbrzdit, napsala dnes agentura ANSA.

Salvini, který minulý týden ohlásil ukončení vládní koalice s populistickým Hnutím pěti hvězd (M5S) a podal návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu, chtěl prosadit, aby premiér Giuseppe Conte předstoupil před parlament už ve středu 14. srpna. Proti se ale na pondělním zasedání lídrů senátních stranických frakcí postavili nejen zástupci M5S, ale také opoziční Demokratické strany (PD) a dalších menších stran. Ti navrhují, aby si parlament premiéra vyslechl až 20. srpna.

I vostri sorrisi valgono più di mille sondaggi.Avanti tutta Amici! ?? pic.twitter.com/sC5s7ztyJv

— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) August 12, 2019

V procesu přitom hrají roli politické zájmy i tradice. Na 15. srpna totiž v Itálii připadá hlavní letní svátek Ferragosto, během nějž se každoročně v celé zemi prakticky zastaví život, protože statisíce lidí vyrážejí na prodloužený víkend k moři nebo do hor. Církevní svátek Nanebevzetí Panny Marie je natolik oblíbený, že v zemi, kde se vlády střídají velice často a kde jsou politické krize a předčasné volby zcela běžné, se hlasování o nedůvěře v tomto období nikdy dříve nekonalo. Na podzim se v Itálii většinou nekonají ani volby, naposledy se v této jihoevropské zemi volilo na podzim před sto lety, a to v listopadu 1919.

To, že celý Senát zřejmě schválí harmonogram ohledně hlasování o nedůvěře s datem 20. srpna, je vysoce pravděpodobné. Salvini v něm totiž ani s podporou menších pravicových stran nemá dost hlasů na to, aby prosadil svůj plán. Jestli ale budou po případném vyslovení nedůvěry, o němž budou rozhodovat obě zcela rovnocenné komory parlamentu, bezprostředně následovat předčasné volby, však zdaleka jisté není, napsala agentura AP. Konečné rozhodnutí totiž leží na prezidentovi Sergiu Mattarellovi, který může rozpustit parlament, anebo povolit nový pokus o sestavení vlády.

Salvini přitom už oznámil, že pokud se bude prezident zdráhat vypsat předčasné volby, hodlá vládu opustit a spolu s ním rezignují i všichni ministři nominovaní Ligou.

Hnutí pěti hvězd tvrdí, že se Salvini předčasnými volbami snaží vyhnout hlasování o sporné justiční reformě, která má zpřísnit postihy za korupci, a o parlamentní reformě, která má snížit počet zákonodárců z 950 na 605. Ve hře je rovněž klíčové hlasování o rozpočtu na příští rok, které by se kvůli případným předčasným volbám muselo na dlouho odložit.

Bývalý premiér Matteo Renzi z opoziční PD už vyzval, aby M5S zvážilo možnost podpory pro přechodný kabinet, který by zemi vedl v době těchto důležitých hlasování a zmařil Salviniho plány na brzké předčasné volby. Vedení PD ale oficiálně tvrdí, že pakt s M5S nepřichází v úvahu a že strana z předčasných voleb nemá žádné obavy.

Salvini spoléhá na to, že případné volby jasně vyhraje. Podle průzkumů by mu nyní hlas dalo zhruba 40 procent voličů, zatímco loni v březnu jeho stranu volilo 17 procent hlasujících. Hnutí pěti hvězd (M5S) naproti tomu dostal jen kolem 17 procent hlasů, což by bylo zhruba o polovinu méně než loni. Ani se ziskem 40 procent hlasů by ale Salvini nemohl vytvořit vládu sám, proto už ohlásil, že bude jednat o podpoře se stranou Vzhůru, Itálie! expremiéra Silvia Berlusconiho a s krajně pravicovou stranou Bratři Itálie.

Související

Matteo Salvini (Liga severu)

Salvini a Berlusconi, odmítli, že by o pádu kabinetu Draghiho jednali s Ruskem

Lídři dvou italských pravicových stran, Matteo Salvini a bývalý premiér Silvio Berlusconi, odmítli, že by o pádu kabinetu premiéra Maria Draghiho jednali se zástupci ruského velvyslanectví v Římě. O kontaktech pravicových stran Liga a Vzhůru Itálie s ruským velvyslanectvím psaly dnes a ve čtvrtek deníky La Stampa a La Repubblica. Prošetření role, kterou mohla sehrát Moskva v rozpadu vládní koalice, žádají středolevicové síly, napsala dnes agentura EFE.
Řím, ilustrační fotografie.

V Itálii začaly místní volby, rozhodnou i o novém vedení Říma

V Itálii dnes začaly volby, v nichž se rozhodne o zastupitelstvech více než 1100 měst, včetně Říma, Milána, Neapole či Turína. Konají se též regionální volby v Kalábrii. S napětím je sledováno mimo jiné hlasování v italské metropoli, kde současná starostka Virginia Raggiová zřejmě nepostoupí do druhého kola.

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Itálie volby v Itálii Liga Severu (Itálie) Giuseppe Conte

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Aktualizováno před 28 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 53 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy