V Itálii padla vláda. Premiér Conte ohlásil demisi a pustil se do Salviniho

Italský premiér Giuseppe Conte v úterý v parlamentu ohlásil svou demisi. Italská vláda, na níž se podílí Hnutí pěti hvězd (M5S) a kterou se rozhodla opustit koaliční Liga, podle něj končí. V projevu v italském Senátu, horní komoře parlamentu, Conte ostře kritizoval šéfa Ligy Mattea Salviniho, kterého obvinil, že staví své vlastní a stranické zájmy nad zájmy země.

Conte později předal svou demisi prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, který ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

Conte, který není členem žádné strany, senátorům řekl, že demisi podává kvůli odchodu Salviniho strany z koalice. "Současná krize nevyhnutelně ohrožuje práci vlády, která tím končí," prohlásil Conte.

Mattarella bude dnes a ve čtvrtek jednat se zástupci politických stran ve snaze najít novou většinu ve stávajícím parlamentu. Pokud se to nepodaří, rozpustí zákonodárný sbor; předčasné volby by se v tom případě konaly na podzim.

Salvini odchod z vládní koalice ohlásil před dvěma týdny a ministerský předseda dnes varoval, že tento krok učiněný s cílem svrhnout kabinet by mohl uškodit ekonomice. Conte zároveň šéfa Ligy obvinil, že se snaží těžit ze své rostoucí popularity a vyvolat předčasné volby, čímž ohrožuje chystané reformy. "Jeho rozhodnutí vystavují tuto zemi vážným rizikům," řekl premiér.

Šéfovi Ligy rovněž vyčetl, že v parlamentu nevysvětlil poslední aféru své strany, totiž podezření, že lidé blízcí Salvinimu pro ni vyjednávali ruské financování. Místo Salviniho nakonec kvůli tomuto skandálu před senátory předstoupil premiér a svého vládního kolegu hájil. Ministerský předseda také mimo jiné kritizoval, že Salvini v politice zneužívá náboženské symboliky: šéf Ligy během premiérova hodinového projevu několikrát políbil růženec.

Salvini Conteho kritiku v Senátu odmítl a prohlásil, že od premiéra nepotřebuje "sérii urážek". "Udělal bych všechno stejně znova, s razancí svobodného muže... Nemám strach z názoru Italů," prohlásil. Ohradil se mimo jiné i proti výtce, že zneužívá náboženství. "O ochranu Itálie budu Neposkvrněné Srdce Panny Marie žádat vždy, za to se nestydím," řekl.

Posléze napadl bývalého premiéra Mattea Renziho z levicové Demokratické strany (PD) a ty, kteří by s ní chtěli zformoval novou funkční vládu. Šéf Ligy také řekl, že je připraven v dosavadní koalici přijmout rozpočet na příští rok, odsouhlasit zákon o snížení počtu poslanců, a pak teprve poslat Italy k volebním urnám.

Renzi připomněl, že Conte vládu M5S a Ligy sám definoval jako populistickou. Populismus podle Renziho sice dobře funguje při volebních kampaních, ale nikoli - jak se ukázalo - v praktické politice. Vlivný člen PD varoval před volbami na podzim hlavně kvůli růstu daně z přidané hodnoty (DPH).

Salvini při ohlášení odchodu z koalice před dvěma týdny tvrdil, že další spolupráce s M5S není kvůli názorovým rozporům možná, a vyjádřil přání, aby se co nejdříve konaly předčasné volby. Ty by mohly jeho stranu vynést do pozice nejsilnějšího politického hráče, protože podle preferencí je Liga nyní jasně nejsilnější a mohla by získat až 36 procent hlasů.

O tom, zda Italové skutečně půjdou k volbám o tři a půl roku dříve, než bylo původně plánováno, však zdaleka není rozhodnuto. Ve hře totiž je vytvoření vlády bez účasti Ligy, nebo přechodného úřednického kabinetu. Jak Hnutí pěti hvězd, tak opoziční Demokratická strana (PD) totiž odmítají předčasné volby na podzim kvůli schvalování rozpočtu na příští rok a dalších klíčových zákonů. Protestnímu Hnutí pěti hvězd by v předčasných volbách podle průzkumů hrozila drtivá porážka.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 
Giuseppe Conte

Italský expremiér Conte chce pokračovat v politické kariéře

Italský expremiér Giuseppe Conte se rozhodl zůstat v politice i po odchodu z čela vlády, kterou jako nestraník vedl od roku 2018 do konce letošního ledna. Hodlá kandidovat v doplňovacích volbách do parlamentu, které se budou konat v toskánském městě Siena v první polovině tohoto roku, napsal dnes list Corriere della Sera.

Více souvisejících

Giuseppe Conte Itálie Hnutí pěti hvězd Matteo Salvini (Liga severu) Sergio Mattarella Matteo Renzi Demokratická strana (PD Itálie)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 26 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

Waters z Pink Floyd poprvé zareagoval na kritiku. Měnit se nehodlá

Roger Waters, jehož kvůli koncertnímu oděvu zjevně inspirovanému nacistickou uniformou vyšetřuje německá policie, poprvé reagoval na kritiku v souvislosti s vystoupením v Berlíně. Legendární muzikant vzkázal světu, že se nehodlá měnit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy