Matteo Renzi

Giuseppe Conte

Italská vláda je o krok blíž k rozpadu, dvě ministryně odchází

Z italské vlády odchází dvě ministryně z menší koaliční strany Italia Viva (IV). Vůdce strany a bývalý premiér Matteo Renzi očekává od premiéra Giuseppeho Conteho plán vládních aktivit do konce volebního období v roce 2023. Strana je klíčová v Senátu, kde bez ní kabinet nemá většinu, uvedla dnes agentura ANSA.
Giuseppe Conte

V bouřlivém vztahu Itálie s Evropou se něco pokazilo, píše Bloomberg

Základy Evropské unie byly položeny před šesti desítkami let v Římě a někteří státní představitelé si nyní ve věčném městě začínají myslet, že jsou svědky počátku jejího rozpadu, napsala agentura Bloomberg. Poté co (britský premiér) Boris Johnson a zastánci brexitu pohřbili pečlivě pěstěný mýtus o nezvratnosti unie, její přívrženci začali tvrdit, že Británie je zvláštní případ, ostrovní národ, který se nikdy nemůže zcela kontinentu oddat. Jinak se to ale má, když se proti Bruselu staví Itálie.
Giuseppe Conte

Italská vláda ustála hlasování o důvěře, vyhráno ale nemá

Italská vláda dnes přestála v Senátu hlasování o důvěře spojené se zákonem, který má usnadnit vyšetřování korupce ve státní správě. Italská koaliční vláda má v parlamentu jen křehkou většinu a v posledních dnech se v médiích množí spekulace, že by vláda, utvořená loni v září, mohla padnout.
Giuseppe Conte

V Itálii padla vláda. Premiér Conte ohlásil demisi a pustil se do Salviniho

Italský premiér Giuseppe Conte v úterý v parlamentu ohlásil svou demisi. Italská vláda, na níž se podílí Hnutí pěti hvězd (M5S) a kterou se rozhodla opustit koaliční Liga, podle něj končí. V projevu v italském Senátu, horní komoře parlamentu, Conte ostře kritizoval šéfa Ligy Mattea Salviniho, kterého obvinil, že staví své vlastní a stranické zájmy nad zájmy země.
Renzi, Matteo

Renziho éře zvoní na časy? Demokratická strana slibuje do eurovoleb úplně nové vize a zaměřuje se i na ekologii

Italská levice je v útlumu. Loňské parlamentní volby byly pro ní velkým fiaskem, které mělo za následek vznik netradiční koalice extremistů a populistů. Dřívější vládní Demokratická strana nyní čelí nové výzvě, a to jak změnit kurz, aby si znovu získala přízeň voličů. Jeden z jejích členů Nicola Zingaretti chce směřovat víc doleva s jasným distancem od dob neoblíbeného italského premiéra Mattea Renziho. Informoval o tom server Politico.eu.
Berlusconi, Silvio

Berlusconi je kočka na druhou. Může znovu kandidovat, rozhodl soud

Milán - Milánský soud zrušil šestiletý zákaz výkonu veřejných funkcí, který v roce 2013 z komor parlamentu vyloučil Silvia Berlusconiho. Kontroverzní politik a podnikatel byl tehdy pravomocně odsouzen za daňové úniky. Bývalý premiér a šéf strany Vzhůru, Itálie (FI) může znovu kandidovat. O pátečním rozhodnutí soudu informoval dnes list Corriere della Sera. Podle agentury Reuters soud zkrátil zákaz o rok s ohledem na "dobré chování".
Středopravá koalice stran Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho.

Triumf populistů v Itálii: Volby vyhrála středopravá koalice, hrozí politická nejistota

Řím - Nedělní parlamentní volby v Itálii podle zatím neúplných výsledků vyhrála středopravá koalice (kolem 37,3 procenta hlasů), v níž jsou nejvýraznějšími silami protiimigrační a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho a strana Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho. Jako nejsilnější jednotlivá strana z voleb vzešlo protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) se zhruba 32,8 procenta hlasů. Formace levého středu kolem vládnoucí Demokratické strany (DS) získala přibližně 22,9 procenta hlasů. Po sečtení 99 procent hlasů téměř jisté, že žádná z hlavních politických sil nezískala většinu. Média píšou o triumfu populistů, velkém množství povolebních variant a hrozící politické nejistotě.
itálie

Volby překopaly Itálii: Vládnout chce Di Maio, Renzi rezignoval, Brusel reaguje opatrně

Řím/Brusel - Italský expremiér Matteo Renzi se podle agentury ANSA rozhodl odstoupit z vedení Demokratické strany. V nedělních parlamentních volbách obdržela méně než 20 procent hlasů. Celá středolevá formace pak zhruba 23 procent a skončila až třetí za středopravou koalicí (asi 37 procent hlasů) a populistickým Hnutím pěti hvězd (přibližně 32 procent hlasů). Luigi Di Maio, šéf Hnutí pěti hvězd (M5S), si nárokuje právo sestavit vládu
itálie

Volby v Itálii provázejí komplikace. Kampaň proti migrantům byla odporná, říká volič

Řím - V Itálii se dnes konají parlamentní volby. Někteří lidé čekali před volebními místnostmi až hodinu a posléze je zaskočil složitý ověřovací proces. Do dnešních 19:00 SEČ odvolilo 58,5 procent oprávněných voličů. Hlasování skončí hodinu před půlnocí, první povolební odhady budou zveřejněny okamžitě, první předběžné výsledky by měly být známy v pondělí ráno.
Silvio Berlusconi

Klid před bouří v Itálii? Jen Berlusconi porušil předvolební klid

Neapol - V Itálii se až do uzavření volebních místností v neděli 23.00 SEČ politici ani italská média nesmí k volbám vyjadřovat. Analytici varují před volebním patem. Je možné že ani jedna ze tří hlavní politických sil - strany levého středu, středopravá koalice a populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) - nezíská parlamentní většinu.
Silvio Berlusconi

Itálii hrozí volební pat. Kampaní hýbou uprchlíci a ekonomika

Řím - Podle analytiků je možné, že ani levice, ani pravice, ani populisté nezískají v italských volbách parlamentní většinu. Hlavními tématy kampaně je hospodářská situace a migrace. Volební místnosti budou otevřeny v neděli 4. března od 07:00 do 23:00. Oficiální výsledky by měly být zveřejněny v pondělí nejdříve ve 14:00.

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy