Milovaný i nenáviděný. Berlusconiho smrt italské i evropské politiky spojila

Po smrti šestaosmdesátiletého bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho se na sociálních sítích a v médiích začaly šířit kondolence. Většina z nich popisuje kontroverzního politika jako velkého člověka, kterého mnoho lidí milovalo, a stejně nenávidělo. 

Jako jeden z prvních prostřednictvím twitteru na smrt Berlusconiho reagoval bývalý český ministr financí Miroslav Kalousek. „Zemřel Silvio Berlusconi. Politik s pravicovou rétorikou, kterou nedokázal (a možná ani nechtěl) doprovázet činy. Sliboval Italům reformy a dovedl je místo nich k bezprecedentnímu zadlužení. Příklad pro mnohé ‚pravicové politiky‘, že mluvit stačí. R.I.P.,“ napsal. 

„Dnes se s námi loučí velký Ital. Jeden z nejlepších vůbec, ve všech oblastech, ze všech hledisek, bezkonkurenčně nejlepší. Ale především dnes ztrácím velkého přítele. Jsem zdrcený a málokdy pláču, dnešek je jedním z těch dnů. Uchovávám si jako vzácný dar hodnotu tvého přátelství, velkorysosti, tvé úcty, tvé geniality, tvých vzácných, láskyplných výtek, po nichž okamžitě následovaly komplimenty a jedinečná pozornost. Udělal jsi toho tolik pro Itálii a pro Italy, zanecháváš po sobě prázdnotu, kterou je těžké zaplnit, ode dneška budeme věnovat veškeré úsilí a nasazení tomu, abychom pokračovali na tisíci cestách, které jsi jako první viděl a vytyčil. Největší dědictví, které jsi na této zemi zanechal, jímž je tvá nádherná rodina a tvé city, bude mít cenu tisíců a dalších životů. Šťastnou cestu, Silvio, příteli,“ vylíčil na twitteru italský vicepremiér Matteo Salvini. 

Server Guardian přinesl další reakce politiků. Například italský ministr obrany Guido Crosetto popsal Berlusconiho smrt jako „velkou, nezměrnou bolest“. „Zanechává velkou mezeru, protože byl velký. Éra skončila, éra se zavírá. Moc jsem ho miloval. Sbohem, Silvio,“ řekl. 

Reagoval také bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi. „Reprezentovali jsme rozdílné a obrácené světy, ale naše rivalita se nikdy nezměnila v nepřátelství na osobní úrovni a debata zůstala na úrovni vzájemného respektu,“ popsal. 

Bývalý italský premiér Matteo Renzi vnímá Berlusconiho jako člověka, který budoval historii. „Mnoho lidí ho milovalo, mnoho ho nenávidělo: dnes všichni musí uznat, že jeho vliv na politický život, ale také na ekonomický, sportovní a televizní život byl bezprecedentní,“ řekl. 

S kondolencí přišla také jménem středolevé Demokratické strany její tajemnice Elly Schleinová. „Všechno nás rozdělovalo a rozděluje v politické vizi, ale lidský respekt k člověku, který byl protagonistou dějin naší země, zůstává. Nejhlubší soustrast od Demokratické strany,“ uvedla.

Prostřednictvím twitteru informoval o jeho smrti poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Gerashchenko. Spíše než jako kondolenci pojal svůj příspěvek jako kritiku: „Silvio Berlusconi, bývalý italský premiér, zemřel. Bylo mu 86 let. Putin několikrát řekl, že byl pan Berlusconi jeho blízkým přítelem. Odváží se Putin říct mu poslední sbohem osobně a navštívit jeho pohřeb?“

Vzpomínala na něj i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. „Silvio Berlusconi: bojovník, který stál v čele středopravicové strany a byl po generace protagonistou politiky v Itálii i v Evropě. Otec, podnikatel, poslanec Evropského parlamentu, premiér, senátor. Zanechal za sebou stopu a nebude zapomenut,“ vylíčila maltská politička v italštině. 

Související

Více souvisejících

Silvio Berlusconi Miroslav Kalousek Matteo Salvini (Liga severu) Matteo Renzi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy