Italská vláda ustála hlasování o důvěře, vyhráno ale nemá

Italská vláda dnes přestála v Senátu hlasování o důvěře spojené se zákonem, který má usnadnit vyšetřování korupce ve státní správě. Italská koaliční vláda má v parlamentu jen křehkou většinu a v posledních dnech se v médiích množí spekulace, že by vláda, utvořená loni v září, mohla padnout.

Informovala o tom agentura Reuters. "Každodenní guerillu (Mattea) Renziho už nelze tolerovat, protože podkopává základy vlády," řekl ve středu agentuře ANSA poslanec Demokratické strany (PD) Michele Bordo. Do loňska opoziční PD utvořila v září koaliční vládu s tehdy vládním Hnutím pěti hvězd (M5S) poté, co se rozpadla jeho koalice s krajně pravicovou stranou Liga. Už v září ale z PD vystoupil Renzi a založil stranu Italia Viva (IV), jejíž poslanci zatím vládu podporují, Renzi ale stále častěji vládní kroky kritizuje.

"Je obtížné takto pokračovat dál, IV musí vyjasnit svou pozici, nemůže být zároveň ve vládě a zároveň v opozici," uvedl Bordo. Podle něj to vypadá, že Renzi se "snad rozhodl pomoci" šéfovi strany Liga a exministru vnitra Matteovi Salvinimu v návratu k moci. Právě kvůli Salvinimu se loni v létě rozpadla koalice Ligy a M5S, protože Salvini chtěl vyvolat předčasné volby a využít v nich svých stoupajících preferencí.

Spekulace ohledně pádu vlády přiživil ve středu Renzi tím, že pohrozil iniciováním hlasování o nedůvěře ministrovi spravedlnosti Alfonsovi Bonafedemu, pokud do poloviny dubna nezmění návrh reformy soudnictví týkající se promlčecích lhůt u soudních řízení.

Podle agentury Reuters se Renzi snaží svým kverulantstvím získat pozornost a přízeň voličů pro svou novou stranu, která má nyní v průzkumech jen kolem čtyř procent.

Senátoři dnes poměrem 156 ku 118 hlasům schválili zákon, který má rozšířit možnosti soudů při povolování umisťování sledovacího softwaru do počítačů státní správy při vyšetřování korupce. Zákon musí ještě schválit druhá komora parlamentu, kde se rovněž očekává, že ho vláda spojí s hlasováním o důvěře. Tohoto kroku se v Itálii často využívá ve snaze urychlit schvalování vládou navržených zákonů.

Související

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Matteo Renzi Demokratická strana (PD Itálie) Hnutí pěti hvězd Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy