Renziho éře zvoní na časy? Demokratická strana slibuje do eurovoleb úplně nové vize a zaměřuje se i na ekologii

Italská levice je v útlumu. Loňské parlamentní volby byly pro ní velkým fiaskem, které mělo za následek vznik netradiční koalice extremistů a populistů. Dřívější vládní Demokratická strana nyní čelí nové výzvě, a to jak změnit kurz, aby si znovu získala přízeň voličů. Jeden z jejích členů Nicola Zingaretti chce směřovat víc doleva s jasným distancem od dob neoblíbeného italského premiéra Mattea Renziho. Informoval o tom server Politico.eu.

Jestli existuje něco, na čem by případný nový lídr italské středolevice měl zájem, pak jsou to její bývalí voliči, kteří ve volebních místnostech v nadcházejících eurovolbách zapomenou na osobu Mattea Renziho. Toho si budou vždy spojovat s naprosto nezvládnutou migrační krizí, kterou byla Itálie ze všech evropských zemí nejvíc zasažená. Ten, kdo je o tom dokáže přesvědčit, by právě mohl být Nicola Zingaretti. Ve své politické kariéře totiž prokázal nejen schopnost získat si přízeň voličů předsedy krajně pravicové Ligy Severu Mattea Salviniho, ale i bývalých příznivců Demokratické strany.

Zingaretti, který momentálně stojí v čele regionu Lazio, do nějž spadá i italské hlavní město Řím, a kterému se podařilo získat funkci tajemníka Demokratické strany, při svém projevu jasně deklaroval, že Renziho éře takříkajíc odzvonilo. Není se čemu divit, když právě jeho neúspěšná politika přinesla v parlamentních volbách nejen Demokratické straně, ale i celé koalici italských středolevicových stran (Centosinistra) pouhých 19 %. Na rozdíl od jiných evropských tradičně levicových stran se jako jedna z mála rozhodla nepodílet na vládě, což by jí teoreticky mohlo pomoci, aby prošla jakousi reinkarnací. Například v ČR výsledky nejaktuálnějších předvolebních průzkumů jasně ukazují, že se sociální demokracii vstupem do vlády nepodařilo znovu nastartovat, spíš naopak. 

Aby mohl Zingaretti zrealizovat své vize, musí vytvořit zcela novou alianci s níž by šel do květnových voleb do Evropského parlamentu, přičemž doufá, že se mu podaří opět získat podporu bývalých členů Demokratické strany, jímž se zajídal Renziho způsob vedení. Najít odpověď na otázku, jak toho chce docílit, je asi stejné, jako hledat jehlu v kupce sena. O to vtipnější je, že Zingarettův bratr Luca hraje v detektivním seriálu Komisař Montalbano. Zingaretti se mimo jiné také netají svojí podporou vize Evropy, se kterou přišel francouzský prezident Emmanuel Macron, a pro-EU manifestu bývalého italského ministra obchodu Carla Calendy, ale zároveň slíbil, že se ve snaze znovu dostat svojí stranu k moci vydá vlastní cestou.

Získat na svojí stranu další levicové strany však vůbec nebude jednoduché. Italští radikálové bývalé ministryně zahraničí Emmy Boninové jasně odmítli takovou myšlenku a řekli, že do eurovoleb půjdou na vlastní pěst. Kromě Calendy bude na kandidátce Demokratické strany také bývalý milánský starosta Guiliano Pisapia. Jedním z prvních lidí, se kterými se Zingaretti ihned po zvolení do funkce, sešel byl Frans Timmermans, který je středolevicovým kandidátem na příštího prezidenta Evropské komise. S ním se pak rozhodl probrat novou společnou strategii proti nacionalistům.

Obrat k zelené politice?

Zingratti se zatím nepochlubil s podrobnými detaily své ekonomické a sociální politiky, ale už slíbil, že bude maximálně podporovat zelenou politiku a hospodářství šetrné k životnímu prostředí. To deklaroval například během své návštěvy firmy na výrobu dlaždic z recyklovaného materiálu ve městě Anagni. Jak bude taková politika vypadat, ukázal Zingaretti v pěti bodech. Jednat by se mělo především o obnovitelné zdroje energie, elektromobily a investice do udržitelné dopravní infrastruktury.

V českém prostředí se možná takové myšlenky neujmou, ale v Německu je v poslední době jasně raketový vzestup Zelené strany, jejíž program má tendenci vykrádat dokonce i krajně pravicová AfD. Jak se zdá, tak zelená politika má svojí živnou půdu. Ačkoliv naši Zelení vyšli z parlamentních voleb špatně, jejich agendu možná přezvali, případně převezme Pirátská strana, která v poslední době bojuje s ODS o místo druhé nejsilnější politické strany. Podobného názoru je i pracovník Demokratické strany, který ale odmítl sdělit serveru Politico.eu své jméno.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Demokratická strana (PD Itálie) Hnutí pěti hvězd Liga Severu (Itálie) Matteo Renzi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy