Renziho éře zvoní na časy? Demokratická strana slibuje do eurovoleb úplně nové vize a zaměřuje se i na ekologii

Italská levice je v útlumu. Loňské parlamentní volby byly pro ní velkým fiaskem, které mělo za následek vznik netradiční koalice extremistů a populistů. Dřívější vládní Demokratická strana nyní čelí nové výzvě, a to jak změnit kurz, aby si znovu získala přízeň voličů. Jeden z jejích členů Nicola Zingaretti chce směřovat víc doleva s jasným distancem od dob neoblíbeného italského premiéra Mattea Renziho. Informoval o tom server Politico.eu.

Jestli existuje něco, na čem by případný nový lídr italské středolevice měl zájem, pak jsou to její bývalí voliči, kteří ve volebních místnostech v nadcházejících eurovolbách zapomenou na osobu Mattea Renziho. Toho si budou vždy spojovat s naprosto nezvládnutou migrační krizí, kterou byla Itálie ze všech evropských zemí nejvíc zasažená. Ten, kdo je o tom dokáže přesvědčit, by právě mohl být Nicola Zingaretti. Ve své politické kariéře totiž prokázal nejen schopnost získat si přízeň voličů předsedy krajně pravicové Ligy Severu Mattea Salviniho, ale i bývalých příznivců Demokratické strany.

Zingaretti, který momentálně stojí v čele regionu Lazio, do nějž spadá i italské hlavní město Řím, a kterému se podařilo získat funkci tajemníka Demokratické strany, při svém projevu jasně deklaroval, že Renziho éře takříkajíc odzvonilo. Není se čemu divit, když právě jeho neúspěšná politika přinesla v parlamentních volbách nejen Demokratické straně, ale i celé koalici italských středolevicových stran (Centosinistra) pouhých 19 %. Na rozdíl od jiných evropských tradičně levicových stran se jako jedna z mála rozhodla nepodílet na vládě, což by jí teoreticky mohlo pomoci, aby prošla jakousi reinkarnací. Například v ČR výsledky nejaktuálnějších předvolebních průzkumů jasně ukazují, že se sociální demokracii vstupem do vlády nepodařilo znovu nastartovat, spíš naopak. 

Aby mohl Zingaretti zrealizovat své vize, musí vytvořit zcela novou alianci s níž by šel do květnových voleb do Evropského parlamentu, přičemž doufá, že se mu podaří opět získat podporu bývalých členů Demokratické strany, jímž se zajídal Renziho způsob vedení. Najít odpověď na otázku, jak toho chce docílit, je asi stejné, jako hledat jehlu v kupce sena. O to vtipnější je, že Zingarettův bratr Luca hraje v detektivním seriálu Komisař Montalbano. Zingaretti se mimo jiné také netají svojí podporou vize Evropy, se kterou přišel francouzský prezident Emmanuel Macron, a pro-EU manifestu bývalého italského ministra obchodu Carla Calendy, ale zároveň slíbil, že se ve snaze znovu dostat svojí stranu k moci vydá vlastní cestou.

Získat na svojí stranu další levicové strany však vůbec nebude jednoduché. Italští radikálové bývalé ministryně zahraničí Emmy Boninové jasně odmítli takovou myšlenku a řekli, že do eurovoleb půjdou na vlastní pěst. Kromě Calendy bude na kandidátce Demokratické strany také bývalý milánský starosta Guiliano Pisapia. Jedním z prvních lidí, se kterými se Zingaretti ihned po zvolení do funkce, sešel byl Frans Timmermans, který je středolevicovým kandidátem na příštího prezidenta Evropské komise. S ním se pak rozhodl probrat novou společnou strategii proti nacionalistům.

Obrat k zelené politice?

Zingratti se zatím nepochlubil s podrobnými detaily své ekonomické a sociální politiky, ale už slíbil, že bude maximálně podporovat zelenou politiku a hospodářství šetrné k životnímu prostředí. To deklaroval například během své návštěvy firmy na výrobu dlaždic z recyklovaného materiálu ve městě Anagni. Jak bude taková politika vypadat, ukázal Zingaretti v pěti bodech. Jednat by se mělo především o obnovitelné zdroje energie, elektromobily a investice do udržitelné dopravní infrastruktury.

V českém prostředí se možná takové myšlenky neujmou, ale v Německu je v poslední době jasně raketový vzestup Zelené strany, jejíž program má tendenci vykrádat dokonce i krajně pravicová AfD. Jak se zdá, tak zelená politika má svojí živnou půdu. Ačkoliv naši Zelení vyšli z parlamentních voleb špatně, jejich agendu možná přezvali, případně převezme Pirátská strana, která v poslední době bojuje s ODS o místo druhé nejsilnější politické strany. Podobného názoru je i pracovník Demokratické strany, který ale odmítl sdělit serveru Politico.eu své jméno.

Související

Více souvisejících

Itálie EU Demokratická strana (PD Itálie) Hnutí pěti hvězd Liga Severu (Itálie) Matteo Renzi

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy