Italská vláda je o krok blíž k rozpadu, dvě ministryně odchází

Z italské vlády odchází dvě ministryně z menší koaliční strany Italia Viva (IV). Vůdce strany a bývalý premiér Matteo Renzi očekává od premiéra Giuseppeho Conteho plán vládních aktivit do konce volebního období v roce 2023. Strana je klíčová v Senátu, kde bez ní kabinet nemá většinu, uvedla dnes agentura ANSA.

Italské vládní koalici nyní hrozí rozpad, podle italských médií je ale nepravděpodobné, že by vládní krize vyústila v nové volby.

"Politickou krizi neotevřela Italia Viva, ta je otevřená už mnoho měsíců," uvedl Renzi na tiskové konferenci. Vůdce strany Italia Viva zopakoval své požadavky, mezi kterými je i čerpání prostředků z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). To zásadně odmítá jedna z dalších vládních stran - Hnutí pěti hvězd. Renzi neodmítl další účast ve vládní koalici po jednání s dalšími koaličními stranami a premiérem; vyloučil naopak podporu kabinetu, který by sestavily pravicové strany.

Italskou vládu opustí ministryně zemědělství Teresa Bellanovaová a ministryně pro záležitosti rodin a rovné příležitosti Elena Bonettiová.

Italia Viva má v Senátu 18 mandátů, bez kterých stávající kabinet nemá v horní komoře většinu. Italská média spekulují, že by premiér Conte mohl nahradit stranu Italia Viva skupinou nezařazených senátorů. Otevřenou otázkou zůstává, zda demisi podá i samotný premiér, a tím i celá vláda.

K jednotě dnes ráno v parlamentu vyzval i ministr zdravotnictví Roberto Speranza, který zákonodárcům představuje nová opatření proti šíření koronaviru, jež mají platit od 16. ledna. "Jsme na poslední míli této bitvy, potřebujeme loajální spolupráci, sjednocené úsilí v boji proti viru: příští měsíce budou obtížné," prohlásil Speranza.

Ministr zdravotnictví dnes také řekl, že vláda považuje v této situaci za nevyhnutelné prodloužení nouzového stavu zavedeného loni kvůli pandemii. Zatím nouzový stav platí do konce ledna, podle Speranzy by měl být prodloužen až do konce dubna, což ale musí schválit parlament.

Důvodem rozkolu v italské vládní koalici je také využití prostředků z plánu obnovy ekonomiky související s rozdělením asi 209 miliard eur z unijního koronavirového fondu obnovy. Italská vláda se na něm v noci na dnešek dohodla, hlasování se zdržely pouze ministryně ze strany Italia Viva, které dnes ohlásily demisi.

Renzi, který byl premiérem v letech 2014 až 2016, začal kritizovat vládní koalici krátce po vzniku vlády v září 2019, kdy vystoupil z koaliční Demokratické strany (PD) a založil si vlastní stranu, tedy právě IV.

Podle místních médií není pravděpodobné, že by rozpad vládní koalice vyústil v nové volby. Agentura ANSA dnes napsala, že Conte, který nepatří k žádné politické straně, po případném odchodu IV z koalice zřejmě najde podporu v parlamentu u jiných zákonodárců.

Poslední parlamentní volby se v Itálii konaly v roce 2018, další by měly být nejpozději v květnu 2023. Pád vlády zažila Itálie od předchozích voleb už v létě 2019, kdy vládní koalici opustila krajně pravicová strana Liga tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho. Na nové koalici se pak dohodlo vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) a opoziční PD, do té doby rivalové. Důvodem dohody byla obava z vítězství krajní pravice v předčasných volbách. Salvinimu tehdy rostly preference, což byl také důvod jeho odchodu z koalice.

Související

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Roberto Speranza Matteo Renzi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy