Migranty z humanitární lodi Open Arms vyloděné na italském ostrově Lampedusa přijme pět členských států Evropské unie - Francie, Španělsko, Lucembursko, Německo a Portugalsko. Oznámila to dnes podle agentury Reuters Evropská komise (EK).
Tyto státy podle mluvčí EK vyšlou do Itálie své týmy, které uprchlíky zaregistrují a vyslechnou. Kvůli nezbytnému prověřování a zajištění cesty bude proces přesídlení trvat více než obvyklých několik dní, dodala mluvčí.
❤️ Humanidad https://t.co/ulz0n1nkdt
— Open Arms (@openarms_fund) August 21, 2019
Asi 80 migrantů se vylodilo na Lampeduse v úterý krátce před půlnocí. Blokádu lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která na pokyn italského ministra vnitra Mattea Salviniho nesměla předtím v Itálii zakotvit, ukončil prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio. Premiér Giuseppe Conte už minulý týden oznámil, že ochotu převzít migranty mu sdělily Francie, Německo, Portugalsko, Španělsko, Lucembursko a rovněž Rumunsko. Francie přijme 40 a Portugalsko deset lidí.
Mezi Lampedusou a Maltou stále čeká na povolení zakotvit další loď s africkými migranty - Ocean Viking organizací Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée. Na palubě má 356 lidí, kteří čekají na povolení vystoupit devět dní. Loď je v mezinárodních vodách a Malta ani Itálie povolení k vylodění nedaly.
Šéf mise SOS Méditerranée Nick Romaniuk dnes v rozhovoru s italským deníkem La Repubblica řekl, že situace je zatím pod kontrolou, ale nelze ji prodlužovat donekonečna. Lidé spí na zemi a k dispozici mají omezené množství sprch i vody. "Ti lidé ohromě trpěli, mnozí prošli tábory v Libyi. Je třeba je nechat co nejdříve vystoupit," uvedla organizace na svém twitterovém účtu.
Francie už oznámila, že je podobně jako v případě lodě Open Arms připravena část uprchlíků z plavidla Ocean Viking přijmout.
Organizace MSF dnes vyzvala Evropu, aby našla řešení, které zabrání opakovaným krizím, při nichž se brání záchranným plavidlům dovézt uprchlíky do nejbližšího bezpečného přístavu.
Související
Itálie přijme 265 migrantů z lodi Open Arms. Čeká je test na koronavirus a karanténa
K Itálii dorazila loď s 250 zachráněnými migranty, přesunou se na karanténní plavidlo
Proactiva Open Arms , uprchlíci , loď s uprchlíky , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
před 1 hodinou
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
před 1 hodinou
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
před 2 hodinami
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
před 3 hodinami
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
před 4 hodinami
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
před 5 hodinami
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
před 6 hodinami
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
před 6 hodinami
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
před 7 hodinami
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
před 8 hodinami
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
před 9 hodinami
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
před 16 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
Exministr Vít Rakušan (STAN) ve středu nebyl ani napočtvrté zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny, ačkoliv podle dohod ještě náleží opozici jedno místo ve vedení dolní komory parlamentu. Rakušan připustil, že se o funkci ucházel naposledy.
Zdroj: Jan Hrabě