Řím - Srbsko by mělo získat status kandidátského člena Evropské unie. V Římě se na tom v úterý shodli český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se svým italským protějškem Giuliem Terzim.
"Shodli jsme se na společné pozici k západnímu Balkánu a k tomu, že Srbsko by mělo získat status kandidátského člena Evropské unie," řekl šéf italské diplomacie na dotaz agentury Mediafax.
Ministr Schwarzenberg podpořil srbskou cestu do unie už vloni v létě. "Česká republika je pevně odhodlaná nadále Srbsko podporovat. Považujeme ho za blízkého přítele, které bychom měli rádi co nejdřív také uvnitř Evropské unie," uvedl během návštěvy srbského ministra zahraničí Vuka Jeremiće v Praze. Dodal k tomu, že cesta Srbska do Evropské unie je podle něj sice dlouhá a obtížná, ale jistá.
Bělehrad požádal o vstup do EU v roce 2009.
Schwarzenberg s Terzim diskutovali také o ekonomické spolupráci obou zemí, budoucnosti Evropské integrace a konfliktu v Sýrii.
"Mluvili jsme o tom, co můžeme udělat proto, abychom posílili společný trh v Evropě a co můžeme navzájem udělat pro to, aby se věci pohnuly tímto směrem," uvedl italský ministr zahraničí. Za specialitu České republiky označil výzkum, inovace a důraz na technologické programy. "Vzájemná spolupráce na tomto poli je plodná už teď a chceme v ní nadále pokračovat," připojil Terzi.
Váhavý postoj České republiky k nové mezivládní fiskální smlouvě se ministři dotkli jen okrajově. "Není mojí úlohou, abych se snažil přímo ovlivnit takovou prominentní osobu, jakou je ministr zahraničí. Vím, že na integraci Evropské unie má jasné názory," reagoval Terzi na dotaz, jestli se snažil svůj protějšek přimět k ujasnění pozice.
"Spoléháme se na úplné partnerství s českou vládou. Česko je pro stavbu Evropy nezbytnou zemí. A musíme být stejně tak přesvědčení, že integrace je skutečnou perspektivou pro růst a blahobyt naší společnosti," dodal šéf italské diplomacie.
"Jak v pohledu na severní Afriku, tak na tragickou situaci v Sýrii máme skoro úplně stejný názor," shrnul další body jednání Schwarzenberg. Zdůraznil, že Sýrie je především arabskou záležitostí. "Vyslání mezinárodních jednotek do Sýrie není na pořadu dne. Iniciativu bychom měli přenechat Lize arabských států a tomu, čeho dosáhne v Bezpečnostní radě OSN. Ne něco nezávisle dělat," zmínil český ministr.
Schwarzenberg podtrhl, že důležité bude v zemi zajistit bezpečí menšinového obyvatelstva. "Sýrie je zemí, kde je dost početných menšin, a při takových příležitostech, jako jsou občanské války, na to menšiny většinou doplatí," uzavřel.
Ministr Schwarzenberg je na pracovní návštěvě Itálie od pondělí. Před úterním odletem ho čeká přijetí u předsedy vlády Maria Montiho.
Související
Google nově umožní se odhlásit z hromadně rozesílaných e-mailů
ÚOOÚ si posvítil na nevyžádaná obchodní sdělení, udělil pokuty za statisíce
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 1 hodinou
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 1 hodinou
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 3 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 4 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 5 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 6 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 8 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 9 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 10 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
Americké nálety na íránské přístavní i vnitrozemské oblasti a íránské odvetné údery na americké spojence na Blízkém východě způsobují, že se každodenní život obyvatel Íránu stává čím dál náročnějším. Lidé v zemi čelí eskalujícímu konfliktu, výpadkům elektrické energie, nedostatku vody i zpřísňujícím se represím režimu.
Zdroj: Libor Novák