Paříž - Režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího chtěl v roce 2007 financovat předvolební kampaň francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho částkou 50 milionů eur (přes 1,2 miliardy korun). Informuje o tom v sobotu agentura AFP.
Zprávu zveřejnil portál Mediapart s odkazem na dokument z roku 2006 s podpisem Músy Kúsy, šéfa Kaddáfího tajných služeb a bývalého libyjského ministra zahraničí.Levicový investigativní portál na finanční podporu z Libye upozornil už 12. března na základě výpovědi bývalého doktora nejmenovaného francouzského obchodníka se zbraněmi, který měl zprostředkovat libyjské peníze pro Sarkozyho kampaň.Sarkozy tehdy označil tuto zprávu za "bizarní"."Pokud to skutečně financoval, pak jsem nebyl příliš vděčný," poznamenal sarkasticky francouzský prezident. Mínil tím roli, kterou Francie sehrála v aliančním tažení na podporu libyjských povstalců, které výrazným dílem přispělo k pádu Kaddáfího režimu.Režim Muammara Kaddáfího, který vládl Libyi 42 let, padl loni na podzim. Povstání v Libyi propuklo v polovině loňského února. Zvrat v Kaddáfího neprospěch přivodily alianční nálety. Spojenci je zahájili 19. března, dva dny poté, co Rada bezpečnosti OSN vydala zmocnění k vojenským operacím na ochranu obyvatel. Národní přechodná rada vyhlásila osvobození Libye 23. října, tři dny po dopadení a zabití Kaddáfího.
Související
Sarkozy strávil ve vězení jen 20 dní. Venku není ani tři týdny a už o tom napsal knihu
Prokážu, že jsem nevinný, prohlásil Sarkozy po propuštění z vězení
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
před 1 hodinou
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
před 2 hodinami
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
před 4 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
před 4 hodinami
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
před 5 hodinami
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
před 6 hodinami
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
před 7 hodinami
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
před 8 hodinami
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
před 8 hodinami
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
před 9 hodinami
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
před 10 hodinami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 11 hodinami
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 12 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 13 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
včera
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
Česká kinematografie se může hrdě hlásit k úspěchu dokumentárního filmu Pan Nikdo proti Putinovi, který získal Oscara. Snímek totiž koprodukovala česká společnost. Na projektu spolupracovala i Česká televize, která film v květnu odvysílá.
Zdroj: Jan Hrabě