Londýn - Velká Británie je připravena opustit Evropskou unii a přestat se účastnit dalších integračních procesů na starém kontinentě, pokud se nepodaří vyřešit tři klíčové problémy, kterým nyní sjednocená Evropa čelí. Dnes to oznámí britský premiér David Cameron ve svém dlouho očekávaném vystoupení. Informuje agentura Reuters.
Očekává se že konzervativní předseda vlády bude požadovat změnu podmínek členství Spojeného království v Evropské unii a zároveň slíbí vypsat referendum o setrvání v ní. Cameron zřejmě definuje tři klíčové problémy, se kterými se Unie musí vypořádat, pokud má Británie zůstat jejím členem: Jde o vyřešení dluhové krize v eurozóně, ukončení poklesu konkurenceschopnosti v rámci globální ekonomiky a posílení nedostatečné podpory projektu ze strany evropského obyvatelstva.
Cameron vše komentoval slovy: "Nechci, aby k tomu došlo. Doufám, že EU bude úspěšná a chci takové vztahy mezi Británií a Unií, které mám umožní v ní zůstat." Dodal, že však není možné ignorovat frustraci a prohlubující se propast mezi Unií a 500 miliony jejích občanů.
Obecně se předpokládá, že Cameron se svým postojem snaží utlumit nejradikálnější euroskeptiky ve své konzervativní strany, kteří striktně požadují vystoupení z integrované Evropy.
Související
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Velká Británie , EU (Evropská unie) , David Cameron
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 1 hodinou
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 2 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 3 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 4 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 4 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 4 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 6 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 7 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 8 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 9 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 10 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 11 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 13 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 17 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí.
Zdroj: Jan Hrabě