Bellinzona - Švýcarská prokuratura označila čtvrteční verdikt soudu v Bellinzoně za silný signál, zatímco Praha je jím potěšena, uvedl dnes v souvislosti se soudním rozhodnutím v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) švýcarský list Le Temps. Podle něj soud vyšel vstříc obžalobě. Server Romandie píše o rozsudku v gigantické aféře podvodů spojené s privatizací české důlní společnosti.
Le Temps zdůraznil, že federální trestní soud z velké části vyšel vstříc obžalobě. Tribunál potvrdil, že obžalovaní skutečně využili privatizace MUS, aby se ilegálně obohatili a využili švýcarského finančního systému k vyprání části ilegálně získaných peněz.
List připomněl vyjádření švýcarského generálního prokurátora Michaela Laubera, podle něhož "toto rozhodnutí není vítězstvím, ale silným signálem, že Švýcarsko netoleruje praní špinavých peněz".
Le Temps také napsal, že české ministerstvo financí ihned verdikt ocenilo a vyzdvihlo hlavně nepodmíněné tresty vězení. V narážce na předcházející vyjádření odsouzených uvedl, že Češi, kteří "věřili ve švýcarskou justici" dávali nad rozsudkem najevo překvapení a zklamání. List také zdůraznil velký zájem o kauzu v České republice a "početné české novináře, kteří na rozsudek přijeli".
Krausovi a Koláčkovi, kteří byli přítomni v soudní síni, švýcarský soudce okamžitě přidělil policejní doprovod. Pozdě večer nicméně soud rozhodl, že do vazby nastoupit nemusejí. Odsouzení navíc dali najevo, že se nehodlají vyhýbat trestu. Podle redaktora České televize Jiřího Hynka rozhodl soud o propuštění obou obžalovaných i kvůli tomu, že zbylí tři Češi u soudu nebyli a právě Kraus a Koláček projevili svou účastí dobrou vůli. Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher také připomněl profesní a rodinné vazby obou odsouzených v České republice, kde mají trvalé bydliště. Nyní tak mohou Švýcarsko opustit.
Podle advokátky obžalovaných Karoliny Zelenkové bylo zadržení Krause a Koláčka přímo v soudní síni zcela nestandardní, vzhledem k faktu, že rozsudek ještě není pravomocný. Její klienti prý trvají na tom, že jsou zcela nevinní.
"Po doručení písemného vyhotovení rozsudku zvážíme veškeré možnosti, jak dnešní rozhodnutí zvrátit u odvolacího soudu," uvedla Zelenková. Odsouzení se mohou do 30 dní odvolat k nejvyšší švýcarské soudní instanci, Federálnímu tribunálu. Tuto možnost hodlá podle svého mluvčího využít Koláček.
Související
Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS
V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
před 2 hodinami
Likvidační, zní z ČRo. Chudárek nastínil, kde bude ČT muset škrtat
před 2 hodinami
Syn norské princezny je násilník, potvrdil soud. Má si odsedět čtyři roky
před 2 hodinami
Na válku jsme připraveni. Pokud Rusko napadne NATO, zničíme ho, varuje šéf Luftwaffe
před 3 hodinami
U Hormuzského průlivu čeká přes 500 lodí odhalují nová data. Skutečný počet může být diametrálně odlišný
před 4 hodinami
Vláda schválila zrušení koncesionářských poplatků. ČT přijde o miliardu, rozhlas o stamiliony
před 4 hodinami
Tragédie v Chorvatsku má čtvrtou oběť. Tělo pohřešovaného našel dron
před 4 hodinami
Projekt společné evropské stíhačky se rozpadl. Německo zvažuje tři nové scénáře, Francie chce pokračovat sama
před 5 hodinami
Evropu zasáhne žhavé počasí. Očekává se vlna tropických veder
před 6 hodinami
Výrazně přísnější opatření než v Austrálii. Británie zakáže dětem sociální sítě i chatování ve hrách
před 7 hodinami
Kvůli ničivému ruskému útoku se naléhavě sejdou ministři unijních států
před 8 hodinami
Špatná pro nás i celý svobodný svět. Izrael se bouří proti dohodě USA s Íránem
před 9 hodinami
Ukrajina hlásí devět obětí nepřátelských útoků. Rusové poškodili klášter v Kyjevě
před 10 hodinami
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
před 10 hodinami
Trump oznámil uzavření mírové dohody. Podepíše se v pátek v Evropě
před 12 hodinami
Počasí v novém týdnu potěší milovníky horkého léta
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
Pražští kriminalisté se během víkendu začali zabývat dalším násilným trestným činem. V noci na neděli došlo ke konfliktu dvou cizinců v Trojické ulici, kdy jeden vytáhl nůž a druhého muže bodl. Napadený zranění podlehl. Případ je tak prověřován pro podezření z vraždy.
Zdroj: Jan Hrabě