Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
Zelenková se zadržením nesouhlasí a proti kroku švýcarských orgánů vznesla formální protest. Bude žádat o to, aby bylo Krausovi umožněno se i nadále účastnit hlavního líčení u Městského soudu v Praze. Postupem švýcarské policie bylo podle advokátky Krausovi upřeno ústavní právo na obhajobu v Praze.
Kraus byl podle jejích informací zadržen policií při cestě na setkání se svým švýcarským právním zástupcem. Upozornila také, že od doručení rozsudku švýcarského soudu nebyli Kraus ani jeho právní zástupci formálně vyrozuměni o termínu nástupu k výkonu trestu.
Kraus trvá na své nevině a na své účasti u soudu v Praze. "Na základě rozhodnutí české soudní soustavy v této věci, které by odporovalo předchozímu rozhodnutí soudů ve Švýcarsku, by se mohli obžalovaní domáhat nového otevření tohoto případu. Tímto bezprecedentním krokem švýcarských orgánů však může být další účast Petra Krause u hlavního líčení v této věci znemožněna, a tudíž i vyloučena jakákoliv další šance na obnovu řízení ve Švýcarsku," uvedla Zelenková.
Pražský městský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajného vytunelování MUS v listopadu. Zúčastnili se jej všichni obžalovaní, tedy pětice bývalých manažerů MUS i exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Mezi obžalovanými je kromě Krause Antonio Koláček, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla. Obžaloba tvrdí, že vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní tím Česku údajně způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají. Další líčení je plánované v týdnu od 10. do 14. června.
Související
Novinky v případu tragického požáru v Crans-Montaně. Jeden člověk je ve vazbě
Při tragickém požáru ve švýcarském baru se zranil Čech, potvrdilo ministerstvo
Švýcarsko , Petr Kraus (MUS) , Policie Švýcarsko , kauza mus
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
před 1 hodinou
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
před 2 hodinami
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
před 3 hodinami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 4 hodinami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 4 hodinami
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 5 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 6 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 6 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 7 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 8 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 8 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 9 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 10 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 10 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 11 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
Česko by po více než 16 letech měl opět navštívit papež. Lev XIV. přijal pozvání prezidenta Petra Pavla, který v pondělí zavítal s manželkou do Vatikánu. Naposledy se do Česka vydal Benedikt XVI.
Zdroj: Jan Hrabě