Kyjev/Brusel/Washington - Exploze výbušniny v budově kyjevských odborů okupované opozicí mohla být důsledkem nevydařené přípravy teroristického útoku, který chystala radikální pravice. V Kyjevě to dnes v prohlášení uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Na internetu se dnes také objevily citlivé nahrávky z telefonátů západních diplomatů ohledně vývoje na Ukrajině.
Podle očitých svědků k explozi došlo při otvírání zásilky s nápisem "léky". Do budovy, kterou v prosinci při protivládních protestech opozice obsadila, balík údajně přinesli dva neznámí muži.
Podle tiskové služby ministerstva vnitra je policie přesvědčena, že exploze byla vyvolána náhodou při neopatrné manipulaci. Pravicoví radikálové podle policistů připravovali teroristický útok na nezjištěné cíle.
"Skupiny pravicových radikálů chtějí znovu narušit mír a nezastaví se ani před teroristickým útokem," uvádí se v ministerské informaci. "Svědčí o tom operativní zpráva, kterou máme k dispozici. K výbuchu v odborové centrále mohlo dojít při výrobě výbušného zařízení," praví se v prohlášení.Ministr vnitra Vitalij Zacharčenko dnes prohlásil, že pravicoví radikálové připravují provokace a nezastaví se ani před terorem. Mají prý v úmyslu strhnout na sebe pozornost a vyvolat extremistické akce i v prvních dnech zimní olympiády v Soči, která dnes začíná.
Rozvědka zasahuje
Podle serveru euobserver.com se zdá, že záznamy hovorů diplomatů, kteří diskutují o Ukrajině, mají za cíl rozklížit spolupráci Bruselu a Washingtonu. Za zveřejněním by tak mohla být ruská či ukrajinská rozvědka. Nahrávky se objevily na youtube. Na první mluví náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandová s americkým velvyslancem v Kyjevě Geoffreym Pyattem, informuje rozhlas.cz.
„Bylo by skvělé to dát dohromady a mít k tomu pomoc OSN a také, však víte, vyběhnout s EU," řekla Nulandová. Slova americké diplomatky jsou přitom ještě silnější, než zní mírný překlad neanglických agentur. ("Fuck the EU," říká Nulandová o Evropské unii - pozn.red.)
„Přesně. Myslím, že musíme něco udělat, abychom to utvrdili, protože si můžete být jistá, že až to nabere spád, Rusové se to budou snažit v pozadí torpédovat," dodal Pyatt.
Na druhé, tentokrát unijní nahrávce, hovoří náměstkyně unijní ministryně zahraničí Helga Schmidová s unijním ambasadorem na Ukrajině Janem Tombinským. Záznam podle všeho pochází z 31. ledna, kdy úřad šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové zveřejnil prohlášení o mučeném ukrajinském protivládním aktivistovi Dmytru Bulatovi.
„Američani chodí a vykládají, že jsme příliš slabí, zatímco oni jsou se sankcemi přísnější. Mluvila jsem s Cathy (Ashtonovou) o tom, o čem jsme se spolu bavili, a ona si myslí to samé. Musíme to udělat (zavést sankce), ale musíme to připravit velmi chytře. Měl byste ale vědět, že nás dost štve, že Američani tady chodí a zostuzují nás, což nám řeklo několik novinářů. Možná byste si mohl promluvit s americkým velvyslancem?" řekla Schmidová.
Server BBC v pátek informoval, že se Nulandová za své výroky omluvila, uvádí iHned.cz.
Související
Lídři G7 včetně Trumpa se zavázali posílit vojenskou pomoc Ukrajině
Kvůli ničivému ruskému útoku se naléhavě sejdou ministři unijních států
Ukrajina , EU (Evropská unie) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
před 2 hodinami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
Šestiletá pacientka nakažená ebolou, po které pátraly konžské úřady poté, co ozbrojenci přepadli nemocnici ve městě Butembo, byla nalezena a daří se jí dobře.
Zdroj: Libor Novák