EU uzavřela asociační smlouvy s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem. Rusko už hrozí

Brusel - Představitelé Evropské unie a členských států dnes na summitu v Bruselu podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou. Asociační smlouvy s EU podepsaly také Gruzie a Moldavsko. Prezident EU Herman Van Rompuy je označil za milníky pro celou Evropu, ukrajinský prezident Petro Porošenko dnešek považuje za možná nejdůležitější den pro jeho zemi od vyhlášení nezávislosti Ukrajiny.

"Nejsou to ledajaké smlouvy, ale milníky v historii našich vztahů a pro Evropu jako celek," prohlásil Van Rompuy předtím, než Porošenko, gruzínský premiér Irakli Garibašvili a jeho moldavský kolega Iurie Leanca dokumenty podepsali. Silnější politické a ekonomické vazby s EU podle Van Rompuye přinesou větší stabilitu a prosperitu celému evropskému kontinentu. "V Kyjevě i jinde lidé položili životy za toto užší spojení s Evropskou unií. To nikdy nezapomeneme," zdůraznil Van Rompuy.

"Jaký úžasný den," komentoval přidružení Porošenko. "Možná nejdůležitější den pro moji zemi po vyhlášení nezávislosti." Jako silný důvod, proč k dokumentu připojil svůj podpis, uvedl vnější agresi, které Ukrajina čelí. K podpis přitom použil stejné pero, kterým měl asociační dohodu zástupce Kyjeva podepsat už loni na podzim. Tehdejší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč od toho ale ustoupil, což vyvolalo krizi v zemi.

"Ukrajina v uplynulých měsících zaplatila nejvyšší možnou cenu za to, aby se její evropský sen stal skutečností. Nesmí zůstat neodměněna," zdůraznil Porošenko a zopakoval, že jeho země chce vstoupit do EU, až na to bude připravena. Slíbil zároveň, že je odhodlána realizovat bolestné reformy, které sbližování s unií vyžaduje.

Politickou část asociační smlouvy mezi EU a Ukrajinou podepsal už na konci března za Kyjev premiér Arsenij Jaceňuk.

"Česká diplomacie dlouhodobě podporuje přibližování Gruzie, Moldavska a Ukrajiny k Evropské unii a spolu s občany těchto zemí se dnes radujeme z významného kroku, jímž dnešní podpis dohod o přidružení s EU je," uvedl v Praze český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Věří přitom, že to nebude krok poslední. "Jsme připraveni všechny tři země i další státy Východního partnerství i nadále podporovat na cestě zavádění evropských demokratických norem a zvyklostí," dodal šéf české diplomacie.

„Dohoda je asymetrická, zatímco na naší straně otevírá trh až na několik malých výjimek, tak na straně našich tří partnerů to nebude platit v oblastech, které potřebují delší čas na přizpůsobení se podmínkám na evropském trhu," řekl pro EurActiv.cz Štefan Füle.

Ukrajina už v dnešní době využívá takzvaná autonomní obchodní opatření. Ukrajinští vývozci vybraného zboží už nyní cla při exportu platit nemusí. Je to součást unijní pomoci Ukrajině, která se potýká s hospodářskými problémy.

V dohodách ovšem nejde pouze o zrušení cel. Všechny tři východní země budou muset přizpůsobit své právní předpisy fungování evropského trhu. Měla by je tak také tlačit k postupné modernizaci ekonomiky a zlepšování podnikatelského prostředí.

„Vidíme ten význam především v tom, že pomůže vytvořit v ukrajinském prostředí standardní podmínky pro spolupráci, tak, jak jsme v Evropě zvyklí," říká pro Rozhlas.cz Antonín Murgaš, mluvčí společnosti Alta, která dováží na Ukrajinu především strojírenské zařízení a důlní techniku.

Podle Antonína Murgaše politická změna na Ukrajině přinese nové příležitosti: „Ukrajinská ekonomika v průběhu těch minulých dvaceti let neprocházela nezbytnou modernizací, čili věříme, že až se podaří stabilizovat situaci v zemi, tak to vytvoří nové příležitosti pro spolupráci. Ta modernizace by se měla týkat prakticky všech rozhodujících odvětví ukrajinské ekonomiky."

Asociační dohoda ale také může přilákat konkurenci z jiných evropských států. Podle Murgaše jsou však české firmy konkurenceschopné a boj o ukrajinský trh jim může prospět.

Psali jsme: Porošenko je "nacistický Frankenstein", zní z Kremlu  

Rusko dnes reagovalo varovným komentářem na podpis ekonomické části asociační smlouvy Ukrajiny s Evropskou unií.

Podle náměstka ruského ministra zahraničí Grigorije Karasina bude mít smlouva pro Ukrajinu vážné následky. Omezí mimo jiné její svrchovanost. "Následky pro Ukrajinu i pro Moldavsko budou nepochybně vážné," dodal Karasin. Asociační smlouvu s EU podepsalo vedle Ukrajiny také Moldavsko a Gruzie.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko přijme blíže nespecifikovaná opatření pro ochranu své ekonomiky, jakmile se projeví negativní následky asociační smlouvy. Mluvčí blíže nespecifikoval povahu chystaných kroků, řekl jen, že obsah těchto opatření je "očividný". Podle Peskova se "bude podnikat vše, co je nezbytné pro ochranu ruské ekonomiky".

Související

Více souvisejících

Ukrajina EU (Evropská unie) Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 12 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy