NATO by se mělo vrátit ke spolupráci s Ruskem, říká Merkelová

Berlín - Členské země Severoatlantické aliance (NATO) by se chtěly v budoucnu vrátit ke spolupráci s Ruskem. Po jednání s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem to dnes v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová, podotkla ale, že zatím tato spolupráce možná není. Rasmussen prohlásil, že Rusko ohrožuje mír a bezpečnost v Evropě. V souvislosti s napětím na Ukrajině také vyzval ke zvýšení obranných rozpočtů evropských členů NATO.

"Spolupráce mezi NATO a Ruskem je nyní omezená, nebo dokonce zastavená. Já toho lituji. Jako členové NATO jsme byli vůči Rusku vždy konstruktivní a stavěli jsme se ke spolupráci otevřeně. Rádi bychom se jednoho dne k této možnosti vrátili," řekla Merkelová.Německá kancléřka zdůraznila, že alianci znepokojuje pokračující napětí na Ukrajině i role Ruska v tamní situaci. NATO podle ní chce jednat o možnostech, jak zlepšit bezpečnost svých členských států, které se cítí být Moskvou ohroženy, především pobaltských zemí a Polska. Zdůraznila přitom, že v případě narušení územní celistvosti jakékoli členské země NATO uplatní aliance zásadu společné obrany.Rasmussen prohlásil, že aliance je v Pobaltí viditelně přítomná a že je připravena podniknout i další kroky v tomto směru, pokud napětí ve východní Evropě poroste."Rusko nyní ohrožuje mír a bezpečnost, které jsme vybudovali po pádu Berlínské zdi. A nikdo nechce, aby se do Evropy vrátila studená válka a aby naším kontinentem vedly nové dělicí linie," prohlásil generální tajemník NATO. "Proto vyzývám Rusko, aby přehodnotilo svůj kurz a zahájilo dlouhý proces, který povede k obnovení ztracené důvěry," dodal s tím, že NATO bude vždy usilovat o zajištění bezpečnosti svých členů.Merkelová kritizovala Rusko za to, že se nezapojilo do mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Podle kancléřky tak kvůli tomu Moskvě stále hrozí tvrdší ekonomické sankce. "Zatím jsme postoupili do druhé fáze a nemůžeme vyloučit, že zajdeme dál," řekla kancléřka k možnosti přísnějších ekonomických postihů vůči Moskvě.Situace na Ukrajině podle Rasmussena ukazuje, že nelze brát mír v Evropě za pevně danou skutečnost. Varoval také před dopady konfliktů v Africe a na Blízkém východě na evropskou bezpečnost. "Náš svět je nyní nejméně stabilní a nejvíc nebezpečný od konce studené války," varoval Rasmussen.Generální tajemník NATO v této souvislosti také vyzval všechny členy aliance, aby zvýšili své obranné rozpočty. "Po 25 letech míru v Evropě není překvapivé, že se rozpočty na obranu snižovaly. Situace se ale dramaticky mění a v Evropě vzniklo nové napětí," prohlásil Rasmussen. "Pokud zvýšíme investice do obrany, zlepšíme svou bezpečnost," doplnil.Rasmussen vyjádřil přesvědčení, že se na zvýšení obranných rozpočtů členové NATO dohodnou na letošním summitu aliance. Podle něj není udržitelný současný stav, kdy na jedné straně Rusko v posledních pěti letech zvýšilo investice do obrany o 50 procent, zatímco NATO ve stejném období výdaje na obranu snížilo o 20 procent.Obdobnou výzvu ke zvýšení vojenských investic učinil Rasmussen i v dubnu během návštěvy Prahy. Zároveň upozornil na to, že české vojenské výdaje jsou příliš nízké. Premiér Bohuslav Sobotka tehdy uvedl, že se nedomnívá, že by Česká republika kvůli poklesu výdajů na armádu nebyla plnohodnotným členem aliance. České armádní výdaje nyní činí mírně přes jedno procento HDP, aliance přitom požaduje nejméně dvě procenta. Tento cíl nicméně neplní většina členů vojenského uskupení.Rasmussen dnes v Berlíně prohlásil, že v budoucnu očekává těsnější spolupráci jednotlivých členských zemí NATO. Vynutí si to podle něj stále dražší zbrojní systémy, protože nebude v silách jednotlivých zemí investovat do všech druhů obrany. Podle Rasmussena taková spolupráce v budoucnu přinese také větší nasazení zahraničních vojáků na území jednotlivých členských zemí aliance.

Související

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 
Mark Rutte v Praze

Česko nesplnilo svůj závazek vůči NATO, potvrdil Rutte

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance se sejdou v Bruselu na svém posledním zasedání před červencovým summitem v Ankaře. Generální tajemník NATO Mark Rutte před tímto jednáním oznámil, že program zahájí schůzka Skupiny pro jaderné plánování za účasti dotčených spojenců. Následovat bude zasedání Severoatlantické rady v kompletním složení třiceti dvou států, které se zaměří na závěrečné přípravy summitu. Odpolední část bude patřit jednání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny, kterému společně předsedají Velká Británie a Německo.

Více souvisejících

NATO Rusko Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy