Jourová se s Junckerem sejde koncem srpna. Jak vidí své šance?

Praha - Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) navrženána post eurokomisařky se s novým šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem sejde na konci srpna. Ve čtvrtek podle svých slov absolvovala první schůzku s ředitelem Junckerova kabinetu Martinem Selmayrem a věří, že má velkou šanci vést resort regionálního rozvoje, o který Česká republika primárně usiluje.

Jourová se původně měla ve čtvrtek sejít už s Junckerem, ten ale termín schůzky posunul na konec srpna, kdy se chce seznámit i s ostatními kandidáty na eurokomisaře z dalších unijních zemí. Podle ministryně by se tato série schůzek měla uskutečnit okolo příštího summitu EU, který se bude konat 30. srpna.

Místo Junckera se tak Jourová sešla se Selmayrem, s nímž absolvovala asi hodinové jednání, během něhož šéfovi kabinetu sdělila svoje priority a představy o práci v komisi i to, že by měla zájem řídit resort regionálního rozvoje, který se pro ni snaží vyjednat i vláda.

Na dotaz, zda po této schůzce věří, že má šanci toto portfolio získat, odpověděla, že v to "velmi věří".

Politický životopis Věry Jourové je dost bohatý. Kromě členství v ČSSD (2002 - 2006) kandidovala v roce 2009 do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu, v parlamentních volbách se za tutéž stranu (ale na kandidátce KDU-ČSL) neúspěšně pokoušela dostat do poslanecké sněmovny.

V parlamentních volbách v roce 2013 kandidovala Věra Jourová do sněmovny za hnutí ANO Andreje Babiše, v kraji Vysočina vedla jeho kandidátku. V lednu 2014 byla Věra Jourová jmenována ministryní pro místní rozvoj, 21. července 2014 pak byla nominována Českou republikou na post eurokomisařky.

V roce 2006 Věru Jourovou po jedné ze služebních cest do Bruselu zatkla přímo na letišti protikorupční policie, měsíc strávila ve vazbě. Důvodem bylo údajné zneužití evropských dotací v kauze Budišov. Dva roky se případ vlekl, nakonec soud v roce 2008 ukončil stíhání s odůvodněním, že se skutek nestal.

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

Více souvisejících

Věra Jourová Jean-Claude Juncker eurokomisaři

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?

Americký prezident Donald Trump sice usiluje o posílení pravicového populismu v Evropě, ale podle nejnovějšího průzkumu Politico Poll se u tamních voličů netěší příliš velké oblibě. Průzkum, který proběhl na vzorku více než 10 000 lidí, ukazuje, že i mezi příznivci stran, které Trump považuje za své spojence, má na jeho osobu kladný názor jen menšina dotázaných.

před 1 hodinou

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu

Čínská armáda v pondělí ráno zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu. Manévry s názvem „Mise spravedlnosti 2025“ zahrnují simulaci totální blokády klíčových přístavů, útoky na námořní cíle a nácvik odražení případného zásahu mezinárodních sil. Peking tyto kroky otevřeně označuje za „přísné varování“ silám usilujícím o nezávislost ostrova a reakci na to, co nazývá vnějším vměšováním.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump

Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj po společném jednání na Floridě oznámili, že se výrazně přiblížili k ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Americký prezident po setkání v resortu Mar-a-Lago uvedl, že ačkoliv byla schůzka vynikající, stále zbývají k dořešení některé velmi ožehavé otázky. Podle jeho slov je mírová dohoda blíž než kdykoli předtím, ale varoval, že pokud jednání uváznou na mrtvém bodě, válka může pokračovat ještě dlouhou dobu

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

včera

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

včera

včera

včera

Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá

I v Teplicích se v sobotu opět otevřely obchody, ale na jednom místě musely během dne neplánovaně přerušit provoz. Policie totiž musela na základě anonymní výhrůžky evakuovat obchodní centrum. Hrozba se naštěstí nepotvrdila. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy