Babiš zůstává kritický k rozdělování peněz z fondu obnovy EU

Premiér Andrej Babiš (ANO) zůstává kritický k návrhu na rozdělení peněz z plánovaného evropského fondu obnovy. Jak pandemie koronaviru dopadla na jednotlivé ekonomiky a jak by se tedy mezi ně měly peníze rozdělit, bude podle něj jasné teprve v příštím roce. Před odletem na summit EU kritizoval i návrh víceletého finančního rámce. Podle něj je problematické, že nadále počítá s určením velké části peněz na zelené projekty. Podle něj by Česko potřebovalo přesunout tyto peníze na investice.

Andrej Babiš
doporučujeme

Fond obnovy by evropským zemím umožnil získat až 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), na podmínkách rozdělení peněz se ale členské země neshodují. Část lídrů včetně Babiše kritizovala fakt, že by významnou roli mělo hrát kritérium nezaměstnanosti v uplynulých pěti letech. Předseda Evropské rady Charles Michel vyšel těmto požadavkům částečně vstříc a téměř třetinu grantů chce na rozdíl od původního plánu komise rozdělit bez ohledu na nezaměstnanost.

"I když předseda Evropské rady vyslyšel naši hlavní kritiku, tak stále si myslíme, že to je nespravedlivé. Že návrh není spravedlivý a efektivní," řekl Babiš. Zdůraznil, že konečné dopady koronavirové krize na ekonomiku ještě nejsou známy, protože na konci roku se očekává zvýšení nezaměstnanosti. "Dopady krize budeme moct spočítat až příští rok," řekl.

Kritizoval i víceletý finanční rámec EU na roky 2021 až 2027, o kterém budou lídři na summitu rovněž jednat. Podle něj je neúměrně velká část peněz určená na opatření pro ekologickou transformaci EU. Česko podle něj i přes řadu přijímaných opatření v této oblasti nemá kapacitu na to, aby tolik peněz mohlo vyčerpat. Podle Babiše země potřebuje především investice, i proto by chtěl český premiér přidat peníze na kohezní politiku, která slouží k narovnávání rozdílů mezi bohatšími a chudšími evropskými regiony.

Babiš upozornil, že pozice evropských politiků jsou před summitem dost vzdálené, očekává proto náročná jednání. Summit by se podle něj mohl protáhnout až do neděle. "Dohoda se bude hledat obtížně," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mířící do Řecka budou muset mít test na covid

10.08.2020 22:09 Aktualizováno Řecko kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro…

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty

10.08.2020 21:56 Aktualizováno Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí slovenské…

Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem…

10.08.2020 19:18 Aktualizováno Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a…

Školy v Berlíně mohou vyučovat i bez dodržování odstupu

10.08.2020 19:04 Školy v německém hlavním městě mohou vyučovat i bez dodržování jinak platného nařízení o minimálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama