Bavorsko se Saskem chtějí změnit systém očkování

Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování proti koronaviru tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin. Zemští premiéři to prohlásili na dnešní tiskové konferenci, na které se zavázali, že budou v boji proti pandemii spolupracovat na co nejužší úrovni.

Německo podobně jako jiné státy očkuje nejdříve seniory a zdravotníky, ostatním chce možnost nechat se očkovat poskytnout až bude vakcíny dostatek.

"Nejdůležitější nyní je, aby nabídku na očkování dostal každý, kdo vakcínu chce," řekl Söder. Na toto téma chce ve středu hovořit s kancléřkou Angelou Merkelovou, která bude se zemskými premiéry jednat o karanténních opatřeních. Změny chce Söder nejpozději do dubna.

"Nejpozději v dubnu, kdy přijde velká dodávka vakcín, musí být každá dávka vyočkována všude, kde to bude možné," řekl Söder. Poukázal tak na fakt, kdy látka od společnosti AstraZeneca z velké části leží v Německu ve skladech. Toto očkování je kvůli nejasné účinnosti u seniorů určeno v Německu jen pro lidi mladší 65 let, přístup k preparátu nyní získávají učitelé či policisté.

Kretschmer si přeje podmínky očkování rozvolnit tak, aby bylo možné v ohniscích epidemie očkovat každého dospělého bez upřednostňování jiných skupin obyvatelstva. "To je cesta, jak šíření koronaviru zastavit," myslí si saský premiér.

Söder chce také možnosti očkování rozšířit i mimo vakcinační střediska, zapojit chce praktické či školní lékaře. Jako příklad zmínil nabídku v zahraničí, kdy například v Izraeli či USA není výjimečné dostat očkování v supermarketech.

Související

Více souvisejících

Německo očkování Michael Kretschmer (saský premiér) Markus Söder

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 32 minutami

před 48 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy