Z prešovského paneláku, který poničil výbuch plynu, zbyly jen sutiny. Jsou v nich i osobní věci obyvatel domu.
"Specializovaná stavební firma z ČR, která v pondělí začala s asanací bytového domu, dnes odpoledne úspěšně ukončila všechny práce. Díky enormnímu úsilí a nasazení osmi pracovníků se podařilo první fázi asanace bytového domu zvládnout v rekordní krátké době tří dnů," sdělil ČTK Tomek.
K rozebírání panelové stavby pracovníci české společnosti Cannoneer group využili demoliční bagr o hmotnosti 214 tun s dlouhým teleskopickým ramenem a s hydraulickými nůžkami.
Nejprve byla naplánována demolice horních podlaží, která výbuch a oheň nejvíce poškodily. Po následné analýze krizový štáb rozhodl, že zbourána musí být celá budova. Tento postup již předem odsouhlasili vlastníci tamních bytů.
Záchranáři našli po výbuchu plynu 6. prosince těla sedmi obětí, jedna žena zůstala nezvěstná. V horních patrech domu, kam se kvůli narušené statice stavby před její demolicí záchranáři nedostali, ostatky pravděpodobné osmé oběti nenašli speciálně vycvičení psi ani policejní dron.
Policie při vyšetřování tohoto největšího neštěstí svého druhu v novodobých dějinách Slovenska obvinila z obecného ohrožení tři dělníky, kteří podle ní při stavebních pracích prorazili plynové potrubí u obytného domu.
Havárie vyvolala na Slovensku vlnu solidarity. Do veřejné sbírky na pomoc postiženým po explozi přispěli lidé, firmy a další instituce zatím částkou 3,4 milionu eur (86,7 milionu korun).
Související
Exploze v prešovském paneláku: Obviněno pět lidí, hrozí jim doživotí
Celý panelák v Prešově šel k zemi. Obyvatelé dostanou přes dva miliony eur
výbuch domu v Prešově (6.12.2019) , Slovensko
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
před 1 hodinou
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
před 2 hodinami
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
před 3 hodinami
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
před 4 hodinami
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
před 5 hodinami
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno před 5 hodinami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 6 hodinami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 7 hodinami
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 7 hodinami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 7 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 8 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 9 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 10 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 11 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 12 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera