Britská policie našla v noci na dnešek 39 lidských těl v kamionu na jihovýchodě Anglie. Totožnost mrtvých zatím vyšetřovatelé nezjistili. Policie však zatkla 25letého řidiče kamionu, který pochází ze Severního Irska. Odtud podle posledních závěrů vyšetřovatelů přijel i tahač, který návěs s těly vyzvedl v přístavu, který leží jen několik kilometrů od místa nálezu. Na anglickou pevninu návěs zřejmě dorazil z belgického přístavu Zeebrugge.
Kamion s mrtvými těly policisté našli v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays ležícím na levém břehu řeky Temže východně od Londýna. Do nedalekého přístavu Purfleet dorazil lodí návěs s těly asi v 01:30 SELČ. Na místě jej vyzvedl tahač ze Severního Irska, který přístav i s nákladem opustil asi o půl hodiny později. Policisté byli na kamion upozorněni neznámým volajícím a našli jej kolem 02:40 SELČ.
Vyšetřovatelé se původně domnívali, že celý kamion přijel z Bulharska a do Anglie dorazil přes severovelšský přístav Holyhead, který leží asi sto kilometrů východně od irského hlavního města Dublinu.
Bulharské ministerstvo zahraničí později uvedlo, že tahač byl v roce 2017 registrovaný ve Varně na firmu, kterou vlastní irská občanka. Podle předsedy bulharské vlády vlády Bojka Borisova však kamion hned den po registraci zemi opustil a od té doby se tam nevrátil. Borisov také prohlásil, že Bulharsko neváže s úmrtími žádná další spojitost.
Aerial shots show forensics officers at the scene. pic.twitter.com/NqcuUfzg92
— BBC Essex (@BBCEssex) 23. října 2019Kancelář belgického federálního prokurátora oznámila, že ve věci zahájila své vlastní vyšetřování. "Zatím nevíme, jak dlouho byl kamion v Belgii," uvedl mluvčí prokuratury. "Mohou to být hodiny či dny. Zatím zkrátka nevíme," dodal.
Zda se v případě obětí jedná o převážené uprchlíky, zatím nikdo nepotvrdil. Podle agentury DPA tomu však četné okolnosti nasvědčují.
Britští vyšetřovatelé převezli kamion i s těly na bezpečné místo v nedalekém přístavu Tilbury, kde budou dál pracovat na identifikaci obětí. Jeden ze zástupců policie však uvedl, že zjištění totožnosti bude zřejmě dlouhý proces. Příčinu úmrtí lidí v návěsu úřady neoznámily, uvedly jen, že jedna z obětí je zřejmě nezletilá.
I’m appalled by this tragic incident in Essex. I am receiving regular updates and the Home Office will work closely with Essex Police as we establish exactly what has happened. My thoughts are with all those who lost their lives & their loved ones.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) 23. října 2019Pětadvacetiletého řidiče policie zadržela kvůli podezřením z vraždy. List The Guardian s odkazem na místní policii a lokální zdroje napsal, že by se mohlo jednat o Mo Robinsona ze severoirského města Portadown. Ten na svém facebookovém profilu uvádí, že je řidičem kamionu a na fotografiích pózuje v kabině, která některými detaily odpovídá fotografiím dnes nalezeného tahače s mrtvými těly.
Britský premiér Boris Johnson uvedl, že je nálezem "zděšen" a že je průběžně informován o detailech vyšetřování, jež se soustředí na obchod s lidmi. "Víme, že se toto obchodování děje - všichni takoví obchodníci s lidskými bytostmi by měli být pochytání a předvedeni před spravedlnost," prohlásil.
Související
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Útočník z vlaku možná pobodal i teenagera ve městě. Policie to prověřuje
Policie Velká Británie , Velká Británie , kamiony , Breaking News
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 6 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 7 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 8 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 9 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 10 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.
Zdroj: Lucie Podzimková