Islamistické vlivy z Rakouska působily i na českém území, říká expert na terorismus

Expert na terorismus Miroslav Mareš tvrdí, že Česká republika ani další země v Evropě nemohou podcenit teroristický čin, který se v pondělí večer odehrál v centru Vídně. Útočníka, který má kořeny ze Severní Makedonie, poté co zastřelil čtyři lidi, zneškodnila policie. „Je třeba mít na paměti, že některé islamistické vlivy z Rakouska v minulosti působily na českém území a Islámský stát si stále dokáže získávat své příznivce,“ říká pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

V ohrožení mohou být zejména židé, neboť se útok kolem osmé hodiny večerní uskutečnil u synagogy v ulici Seitenstettengasse. Úřady ale nepotvrdily, že modlitebna byla cílem střelby. „Antisemitismus je pro islámské teroristy velmi charakteristický, byť je nutné zdůraznit, že zatím je vše v šetření a my nemůžeme stoprocentně tvrdit, že atak byl primárně zaměřen na synagogu,“ říká pro EuroZprávy.cz odborník na pravicový a extrémní terorismus.

Podle Mareše vídeňský útok, při němž kromě pachatele zemřeli další čtyři lidé a sedmnáct jich bylo zraněno, vyslal jasný signál, že Islámský stát stále dokáže získat své příznivce. „Nemyslím si, že by nabýval na síle ve své původní oblasti, jako je Sýrie a Irák, ale ukazuje se, že řada jeho fanoušků v Evropě je schopna mu vyjádřit věrnost,“ má jasno brněnský politolog.

Přednášející na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity přesto tragédii označuje za pokračování trendu teroristických útoků, který nedávno započal ve Francii. „Pondělní atak znamená, že se opět zvedá vlna teroristických útoků. Vídeň už v minulosti čelila některým akcím ze strany islamistů a navíc z Rakouska pochází celá řada bojovníků z Islámského státu,“ konstatuje Mareš a zjištění, že pachatel, ač má kořeny v Severní Makedonii, se narodil ve Vídni, mu dává za pravdu.

Absolvent právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nepodceňuje atak ani směrem k České republice. „Musíme být jednoznačně ostražití a mít se na pozoru. Protože už některé islamistické vlivy z Rakouska působily v minulosti na českém území,“ podotýká.

Expert na terorismus soudí, že útok byl předem promyšlený. Pachatel anebo jeho společníci si zřejmě uvědomovali, že v Rakousku bylo pondělí posledním dnem, kdy se v ulicích odehrává běžný život, než v úterý nastal kvůli koronaviru lockdown. „Určitě to mohlo sehrát svoji roli, protože ve chvíli, kdy útočník střílel před restauračními zahrádky plné hostů, tak se pro něho jednalo o poslední šanci před lockdownem, aby zasáhl terče, které si naplánoval.“

Za velké nebezpečí považuje absolvent Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, že islámisté útočí i v době koronavirové pandemie, a přesto vědí, že každým otřesným činem získají velkou mediální pozornost. „Proto se obávám, že ohromný zájem tisku může v tomto směru povzbudit další islámisty,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) Miroslav Mareš (bezpečnostní analytik) Rakousko Policie Rakousko Vídeň, Rakousko islám Terorismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy