Bulhaři letos již potřetí volili parlament, rozhoduje se i o prezidentovi

V Bulharsku v dnešních třetích letošních parlamentních volbách vede podle povolebního odhadu konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) dlouholetého premiéra Bojka Borisova s podporou 24,8 procent voličů. V souběžně pořádaném prvním kole prezidentských voleb podle dvou povolebních odhadů vede stávající šéf státu Rumen Radev, napsala agentura Reuters.

Agentura AFP za překvapení právě skončených dnešních voleb označila protikorupční hnutí Pokračujeme ve změně. To se s více než 23 procenty hlasů podle odhadu téměř vyrovnalo Borisovovým konzervativcům z GERB, kteří patrně opět nebudou schopni vytvořit novou vládu, protože nenaleznou partnery do vládní koalice.

Podle společnosti Gallup International dokonce hnutí Pokračujeme ve změně vede s podporou 25,7 procenta voličů.

Uskupení Pokračujeme ve změně teprve v září založili Kiril Petkov a Asen Vasilev, absolventi Harvardovy univerzity a současně bývalí ministři v kabinetu nynějšího úřednického premiéra Stefana Janeva. "Bulharsko jde novou cestou," prohlásil Petkov, zářící úsměvy před kamerami a fotografy.

Podle odhadu by se na dělení 240 křesel v parlamentu mělo podílet ještě pět dalších stran, včetně socialistů (BSP) se 14,4 procenty hlasů, strany turecké menšiny DPS s 10,2 procenty, antisystémové strany Je takový národ (ITN) s 8,1 procenty, protikorupčního uskupení Demokratické Bulharsko se sedmi procenty a nacionalistů se 4,3 procenty, uvedla agentura AP.

"Bulharské volby nemají jasného vítěze," napsal Reuters, podle kterého balkánskou zemi čekají tvrdé povolební rozhovory o nové vládě. Těsné odhady podle agentury odrážejí hluboké politické rozdělení po dekádě Borisovova vládnutí. Hlasování poznamenala současná další vlna pandemie covidu-19, zdražování energií i hněv veřejnosti vyvolaný všudypřítomnou korupcí v nejchudší zemi Evropské unie.

Bulhaři letos už dvakrát - v dubnu a v červenci - museli jít k volebním urnám, aby rozhodli o složení zákonodárného sboru. Již tato hlasování ukončila vládnutí premiéra Borisova, jehož postavení oslabily loňské protesty proti korupci. Avšak všechny strany, které hlásají "změnu", se až dosud nedokázaly sjednotit, aby Borisova u kormidla moci vystřídaly, poznamenala AFP.

Jasným favoritem v souboji o funkci hlavy státu je dosavadní prezident Rumen Radev, který usiluje o druhý mandát. Podle odhadu dnes získal 49 procent, zatímco jeho hlavní soupeř, univerzitní profesor Atanas Gerdžikov, podporovaný GERBem, má podle odhadu 25 procent.

Pokud se potvrdí, že bývalý stíhací pilot Radev nezískal více než polovinu hlasů, bude se příští neděli konat druhé kolo, ve kterém voliči budou rozhodovat o dvou nejúspěšnějších kandidátech z dnešního kola.

Související

Více souvisejících

Bulharsko Bojko Borisov volby v Bulharsku

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 4 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy