Česko je ohniskem britské mutace, hraniční kontroly jsou správné, řekl bavorský premiér

Označení České republiky za oblast s výskytem nebezpečných mutací a obnovení hraničních kontrol bylo správné a pragmatické rozhodnutí. Na dnešní tiskové konferenci na hraničním přechodu Schirnding/Cheb to řekl bavorský premiér Markus Söder.

Podle něj není pochyb o tom, že Česko je ohniskem britské mutace koronaviru, což ohrožuje dosavadní úspěšné tažení Německa proti nemoci covid-19. Söder vyslovil lítost nad posledním vývojem v Česku, kde dnes skončí současný nouzový stav. Zopakoval také bavorskou nabídku postarat se o české pacienty.

"Český parlament se rozhodl zrušit nouzový stav," řekl Söder. "Zda to bylo moudré, to si musí říct Češi," uvedl. Novinářům řekl, že před ně dnes předstupuje se smíšenými pocity.

"Pozitivní je, že naše opatření fungují," řekl Söder. Druhou stranou mince jsou mutace koronaviru, které podle něj mohou epidemické úspěchy Bavorska a celého Německa zhatit. "Nedosáhli jsme toho zadarmo," uvedl. Zdůraznil, že postup Bavorska se řídí rozumem, proto není možné, aby na druhé straně hranice se opatření rušila, zatímco v Německu by stále platila.

"Obnovení kontrol není koncem Evropy, jak někteří říkají. To je nesmysl. Evropu to naopak posílí, pokud zvládneme předejít další vlně," uvedl Söder. "Jsme velcí přátelé volného pohybu. Bezpečnost ale v tuto chvíli dostala přednost," řekl.

Stejně se vyslovil i bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Hranice jsme nezavřeli. Do země mohou přijet ti, kteří splní výjimky," řekl. Dodal, že k těmto výjimkám patří mimo jiné doprava zboží či dojíždění za prací u vybraných profesí.

Zatímco Sasko udělilo karanténní výjimku jen těm českým pendlerům, kteří pracují ve zdravotnictví, pečovatelství a v zemědělství, Bavorsko postupuje volněji. Přeshraniční pracovníci mohou do Bavorska dále jezdit, pokud od místních úřadů a od zaměstnavatele dostanou potvrzení o své nepostradatelnosti. Čas na to mají do úterý, ve středu ho pak musí předkládat při kontrolách.

Na dotaz, jaké profese jsou důležité, odpověděl Herrmann, že to nejsou jen zdravotníci, ale také třeba dělníci. Jako příklad uvedl zaměstnance, kteří vyrábějí skleněné lahvičky pro farmaceutické firmy. Söder dále zmínil vodohospodáře.

Bavorská televize BR v reakci na komentáře, proč se Německo rozhodlo zpřísnit opatření proti Česku až nyní, kdy je podle některých již pozdě, uvedla, že bavorská vláda si očividně uvědomuje, jak jsou pendleři pro její hospodářství důležití. Dodala také, že zároveň není možné označit všechny české přeshraniční pracovníky za ty, kdo koronavirus roznášejí. Němečtí politici se takovému hodnocení rovněž brání, upozorňují ale, že jistou souvislost dojíždění mít může, neboť nejvíce postiženy jsou příhraniční regiony v Bavorsku a Sasku.

Související

Více souvisejících

Německo Česká republika hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy