Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání nemoci covid-19. Přijet tak do země mohou bez problémů i lidé, kteří podstoupili úplné očkování nebo se uzdravili z covidu už v lednu. Podle chorvatských médií o tomto dnešním rozhodnutí informoval ministr vnitra Davor Božinović.
Změnu v zemi hojně navštěvované českými turisty dnes oznámil na twitteru i šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. "Dobrá zpráva pro naše turisty mířící do Chorvatska. I díky naší iniciativě Chorvaté prodloužili dobu platnosti očkování ze sedmi na devět měsíců po druhé dávce. Češi naočkovaní mezi prvními na začátku roku tak budou moci nadále cestovat do Chorvatska s očkovacím certifikátem," napsal ministr.
Kvůli nárůstu počtu nakažených na jadranském pobřeží Chorvatsko na druhé straně zpřísnilo některá protiepidemická opatření v nejvíce postižených župách této oblasti země. Božinović - jenž rovněž stojí v čele úřadu civilní ochrany, který rozhoduje o opatřeních proti šíření koronaviru - mimo jiné sdělil, že se zavádí zákaz akcí, při nichž je na jednom místě přítomno více než 50 osob nemajících "covidové" potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. I s tímto potvrzením se však může sejít nejvýše tisíc lidí.
Chorvatské turistické sdružení v souvislosti s aktuální epidemickou situací v zemi s odvoláním na průzkum Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) tvrdí, že Chorvatsko má v současné době nejpříznivější epidemiologickou situaci ve srovnání s ostatními středomořskými destinacemi. Podle uvedeného průzkumu je současná průměrná čtrnáctidenní míra výskytu koronaviru na 100.000 obyvatel v Chorvatsku 33,7.
Ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko Dubravko Miholić v poskytnuté tiskové zprávě mimo jiné rovněž sdělil, že od začátku roku navštívilo Chorvatsko 336.000 hostů z České republiky. Aktuálně jich tam pobývá kolem 55.000.
Související
Rybář nevěřil svým očím. V Chorvatsku útočil žralok
Možná ho viděli i Češi. Na nebi nad Chorvatskem zaujal neobvyklý mrak
Chorvatsko , očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Plzeň i Sparta v pohárech bezbrankově remizovaly. Vyhrála pouze Olomouc
před 1 hodinou
Nechtěl více otázek. Princ William prozradil, jak řekli dětem o nemocné mamince
před 2 hodinami
Tragédie v propasti Macocha. Policie vyšetřuje úmrtí ženy
před 2 hodinami
V Česku se potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky
před 3 hodinami
Je to na Babišovi, kdy bude premiérem, uvedl Hrad po dnešním jednání
před 4 hodinami
Nad Českem se může objevit polární záře. Už druhý den za sebou
před 4 hodinami
Už nechce být jen peněženkou Evropy. Zbrojení Německa mění poměr sil, stává se dominantní mocností
před 5 hodinami
Trump poslal dopis izraelskému prezidentovi. Vyzval ho, aby udělil milost Netanjahuovi
před 6 hodinami
Babiš po jednání s Pavlem: Prezident chce, abych vysvětlil řešení střetu zájmů veřejnosti
před 7 hodinami
Venezuela vyhlásila v reakci na připlutí americké letadlové lodě masivní mobilizaci
před 8 hodinami
Okamura v čele Sněmovny je bezprecedentním rizikem. Otevřít oči voličům by měl i jeho bratr
před 8 hodinami
Fialova vláda ustoupila tlaku. Rozpočet pošle do nové Sněmovny
před 9 hodinami
Kriminalisté vyšetřují vraždu v Přelouči. Obětí je žena
před 9 hodinami
Skandál britské BBC. Trump chce od stanice miliardu, jinak hrozí žalobou
před 10 hodinami
Rusové v mlze pronikají do Pokrovsku. Ukrajinci přiznávají komplikace i jinde
před 11 hodinami
Fotbalový Hradec se dočkal prodeje. Získá ho skupina kolem Nedvěda a Ulicha
před 11 hodinami
Lavrov se konečně zase objevil. Rusko nadále stojí o summit v Budapešti
před 12 hodinami
Největší americká válečná loď vstoupila do vod Latinské Ameriky. Napětí s Venezuelou roste
před 13 hodinami
Británie částečně přerušila sdílení zpravodajských informací se Spojenými státy
před 14 hodinami
Počasí čeká citelné ochlazení. Blíží se mrazy, místy bude i sněžit
Zatímco tento týden se denní maxima budou pohybovat až kolem 16 stupňů, příští týden se citelně ochladí. V noci dorazí mrazy, denní maxima klesnou až ke dvěma stupňům a i v nižších polohách může sněžit, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák