EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými státy, Austrálií a Británií, v jehož důsledku přišla Francie o lukrativní kontrakt na dodávku ponorek pro australskou armádu. Německo se před dnešním jednáním unijních ministrů pro evropské záležitosti přidalo k volání Francie po společné reakci a potřebě větší samostatnosti EU ve vztahu k Washingtonu.

Sídlo Evropského parlamentu

Velvyslanci členských zemí se zároveň rozhodli odložit přípravu prvního jednání o technologické spolupráci s USA plánovaného na příští týden. Některé země včetně České republiky ale nutnost společné unijní reakce na zrušení francouzské smlouvy nevidí.

Lídři unijních institucí kriticky reagovali na postup Spojených států v rámci pondělního jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Jednomu z našich členských států se dostalo nepřijatelného zacházení. Musíme se dozvědět, co se stalo a proč," prohlásila na adresu francouzské zakázky předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Nezvykle ostře se na adresu Spojených států ozval předseda Evropské rady Charles Michel, který chce téma prodiskutovat na neformálním summitu začátkem října ve Slovinsku.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se v New Yorku sešel s některými ministry zahraničí unijních zemí, kteří podle něj vyjádřili Paříži solidaritu a dali najevo zklamání ze zmíněné dohody trojice dlouhodobých spojenců EU.

Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth se před dnešním jednáním v Bruselu rovněž postavil za Francii a prohlásil, že se EU musí z této události poučit. "Nemůžeme výhradně spoléhat na druhé, musíme spolupracovat, překonat naše rozdílné názory a mluvit jedním hlasem," nabádal k jednotě sedmadvacítky.

Francouzský ministr Clément Beaune už o víkendu prohlásil, že zrušení kontraktu může mít vliv na pokračování rozhovorů o obchodní dohodě EU s Austrálií. Komise kromě toho podle diplomatických zdrojů uvažuje o odklad prvního zasedání nové americko-unijní rady pro technologickou spolupráci, jehož přípravou se měli ve středu zabývat velvyslanci členských zemí.

Politici některých států ale hovoří o tom, že zrušená francouzská smlouva není otázkou, kterou by se měla zabývat unie. Například podle české státní tajemnice pro EU Mileny Hrdinkové, která na dnešním bruselském jednání zastupuje českou vládu, by toto téma nemělo přerůstat do vztahů EU se Spojenými státy.

Řada zemí v souladu s Evropskou komisí ovšem argumentuje tím, že americká dohoda s Austrálií je jen další ukázkou toho, že unie musí začít například v obranné politice spoléhat sama na sebe. Tím zásadním byl podle místopředsedy EK Maroše Šefčoviče už jednostranně vyhlášený americký odchod z Afghánistánu následovaný ostatními spojenci, který vedl k okamžitému převzetí moci radikálním hnutím Tálibán.

"Myslím, že po Kábulu, po dohodě AUKUS, bylo přirozeným závěrem, že se musíme více soustředit na strategickou autonomii," řekl Šefčovič po dnešním jednání s unijními ministry. Téma by podle něho mělo zaznít na říjnovém summitu unijních lídrů.

Témata: EU | USA | EuroZprávy.cz

Eurokomisař Schmit varoval před růstem energetické chudoby v Evropě

17.10.2021 10:31 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Německo hlásí 8682 nových případů nákazy koronavirem

17.10.2021 09:09 Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 8682 nových případů nákazy koronavirem a 17 úmrtí…

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Podle nového rakouského kancléře Schallenberga je vládní koalice křehká

16.10.2021 16:22 Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg připustil, že vládní koalice, kterou tvoří jeho…

V Litvě se plní nemocnice nakaženými, většina je jich neočkovaná

16.10.2021 14:25 Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s…

Kaczyński chce zákon k řešení krize kolem migrantů

16.10.2021 13:36 Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska…

Náctiletý s puškou z lega spustil v německém Lindau rozsáhlý zásah policie

16.10.2021 12:18 Rozsáhlou policejní akci spustil náctiletý chlapec, který se v maskáčích a s puškou z lega…

V Německu přibylo dalších 10 949 případů koronaviru

16.10.2021 07:53 V Německu přibylo dalších 10.949 případů koronaviru, tedy zhruba o 2000 více než před týdnem. Po…

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Související:

Právě se děje

reklama