EU vyšetřuje praktiky unijní pohraniční agentury Frontex kvůli chování k uprchlíkům

Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF) zahájil vyšetřování praktik pohraniční agentury Evropské unie Frontex. Informaci zveřejněnou několika médii dnes potvrdil mluvčí úřadu. Bruselský web Politico s odkazem na několik unijních zdrojů napsal, že OLAF se zabývá mimo jiné údajně nepřípustným chováním některých představitelů Frontexu či zaháněním lodí s uprchlíky, z něhož jsou pracovníci agentury obviňováni.

Úřad, který má vedle vyšetřování podvodů v náplni práce také závažná pochybení zaměstnanců institucí EU, neuvedl k vyšetřování Frontexu žádné podrobnosti. Pohraniční agentura ve vlastním prohlášení sdělila, že s vyšetřovateli plně spolupracuje a že jejich zájem o činnost unijních orgánů "nutně nedokazuje nějaké pochybení".

Podle informací webu Politico se vyšetřování týká údajného zneužívání postavení ze strany některých zaměstnanců agentury. Kvůli tomu již několik lidí Frontex v minulých měsících opustilo, mezi nimi i osoby z významných pozic, uvedl server.

Další web specializovaný na dění v unii EU Observer uvedl, že OLAF se zabývá činností Frontexu a chováním jeho zaměstnanců již od prosince, kdy provedl razii v kanceláři šéfa agentury Fabrice Leggeriho.

Vyšetřování se údajně věnuje i postupu Leggeriho lidí při zachraňování uprchlíků v Egejském moři. Skupina médií v říjnu zveřejnila zprávy, podle nichž se plavidla se zaměstnanci Frontexu podílela nejméně v šesti případech na zatlačování člunů s uprchlíky zpět k Turecku, aby se nedostaly k řeckým břehům. Sám Leggeri to sice při prosincovém veřejném jednání v Evropském parlamentu odmítl, řada europoslanců však vyzvala k podrobnějšímu vyšetření praktik Frontexu.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Frontex uprchlíci

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko: Plán EU nasměrovat výnosy z ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít nepředvídatelné následky

Plán Evropské unie nasměrovat výnosy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít "nepředvídatelné" následky pro eurozónu, ekonomiky členských zemí a investiční klima. Uvedl to v úterý podle tiskové agentury TASS diplomatický zástupce Ruska při Evropské unii. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy