Europarlament by měl příští týden hlasovat o usnesením o Babišovi

Evropský parlament bude pravděpodobně příští týden hlasovat o usnesení, které kritizuje možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Podle informací ČTK se na tom shodla většina politických skupin v parlamentu. Rezoluci odsuzující také slovní útoky českého premiéra na europoslance měl EP probírat už v březnu, zasáhla však do toho koronavirová pandemie.

Andrej Babiš
doporučujeme

Šéf parlamentní pracovní skupiny k rozpočtovým záležitostem dnes podle zdroje ČTK rozeslal poslancům zprávu, podle níž bude rezoluce zařazena na plenární jednání díky podpoře většiny frakcí. O konečném programu budou rozhodovat zástupci skupin spolu s předsedou parlamentu Davidem Sassolim, jejich souhlas by však měl být formalitou. Zkrácené plenární zasedání v Bruselu je na programu od příští středy do pátku.

Rezoluce vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Dosavadní návrh usnesení, který má ČTK k dispozici, vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což "zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce".

Návrh, jehož znění se může ještě změnit, také vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla nástroj, který by konfliktům zájmů napříště efektivně zabránil. Členské země by podle poslanců měly přijmout společný etický standard pro politiky, který by podobným situacím předešel.

Usnesení se vrací také k únorové návštěvě členů parlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu v Česku. Babiš v souvislosti s misí označil její šéfku Moniku Hohlmeierovou za pomatenou a české členy Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského za vlastizrádce. Poslanci v navrhovaném textu "rázně odsuzují užití urážlivých výrazů" Babišem a označují za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Prezidentem zřejmě zůstane Duda, opozice zvažuje soud

13.07.2020 09:05 Aktualizováno Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy