Evropský parlament dnes učinil zásadní krok ke schválení obchodní dohody Evropské unie a Británie, která od začátku roku platí v provizorním režimu. Poslanci z klíčových europarlamentních výborů jasnou většinou hlasů podpořili úmluvu, o níž má plénum hlasovat na jednom z příštích jednání. Někteří poslanci však varují, že ji neschválí dříve, než Británie začne dodržovat dohodnutá celní pravidla, která brání vzniku hranice mezi oběma částmi Irska.
Poslanci z výborů pro mezinárodní obchod a zahraniční vztahy dnes 108 hlasy proti jednomu podpořili schválení dohody, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje vzájemný obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií. Ta blok definitivně opustila na přelomu roku a většina poslanců uznává, že dohoda dojednaná krátce před tím je pozitivní pro lidi i firmy na obou stranách Lamanšského průlivu.
"Dnešní hlasování není (pro Británii) volnou vstupenkou, ale důkazem našeho vstřícného přístupu," uvedl předseda výboru pro mezinárodní obchod Bernd Lange z frakce socialistů. Varoval Londýn, že schválení ve výborech neznamená automaticky, že úmluvu schválí i plénum europarlamentu. Stejně jako další poslanci požaduje, aby nejprve Británie začala respektovat své závazky z předchozí brexitové dohody, zejména její část označovanou jako protokol o Severním Irsku.
Ten podle Bruselu Londýn porušuje tím, že odložil zahájení kontrol některého zboží, kterou měla provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska. Tento systém má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde v souvislosti s kontrolami roste v poslední době napětí. Evropská komise v polovině března kvůli rozhodnutí odložit zahájení kontrol na říjen zahájila s Británií řízení. O situaci bude dnes večer jednat místopředseda komise Maroš Šefčovič a britský ministr David Frost.
Kvůli těmto neshodám zatím není jisté, kdy bude o dohodě hlasovat celý Evropský parlament.
"Jednostranné změny dohod, jako v případě protokolu o Severním Irsku, nabourávají potřebnou vzájemnou důvěru. Než pokročíme ve schvalovacím procesu, očekáváme ujištění od britského premiéra," uvedl po dnešním hlasování ve výborech šéf nejpočetnější, lidovecké skupiny v EP Manfred Weber.
Smlouva o obchodu a spolupráci, na níž se vyjednávači EU a Británie na poslední chvíli dohodli loni na Štědrý den, platí v prozatímním režimu. Souhlas europoslanců je však nutný pro její dlouhodobé fungování. Úmluva měla nejprve provizorně platit do konce února, protože však EP požádal o více času na její prostudování a schválení, prodloužily unijní státy tuto lhůtu do konce dubna.
Poslanci mají v posledním dubnovém týdnu na programu plenární jednání, kde by mohli dohodu schvalovat. Pokud se však situace kolem Severního Irska nevyřeší a zákonodárci hlasování opět odloží, budou patrně muset členské země prozatímní platnost úmluvy znovu prodloužit.
Související
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
EU (Evropská unie) , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
před 3 hodinami
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
před 4 hodinami
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
před 5 hodinami
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
před 5 hodinami
Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře
před 6 hodinami
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
před 7 hodinami
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
před 8 hodinami
Zemřel legendární akční herec Chuck Norris
před 8 hodinami
Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO
před 9 hodinami
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
před 10 hodinami
Trump zvažuje, co udělá s íránským ostrovem Charg. Ropa tudy proudí do světa
před 10 hodinami
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
před 11 hodinami
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
před 12 hodinami
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 13 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 13 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 14 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 15 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 16 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém projevu k národu i mezinárodnímu společenství zdůraznil, že probíhající válka s Íránem bude trvat tak dlouho, „dokud to bude nutné“. Ve spolupráci se Spojenými státy se Izrael podle jeho slov soustředí na tři klíčové cíle: úplnou likvidaci íránského jaderného programu, zničení arzenálu balistických raket dříve, než je Írán stihne ukrýt hluboko pod zem, kde by byly imunní vůči leteckým úderům, a vytvoření podmínek pro to, aby íránský lid mohl získat zpět svou svobodu.
Zdroj: Libor Novák