Evropa je novým epicentrem koronaviru. Ve světě přibyl za pátek rekordní počet nakažených

V pátek přibylo ve světě poprvé více než 400.000 nakažených koronavirem za den. Evropa, které se povedlo utlumit první vlnu pandemie, se v uplynulých týdnech stala novým epicentrem nákazy a v posledním týdnu registrovala v průměru 140.000 infikovaných denně, informovala s odvoláním na vlastní propočty agentura Reuters.

Evropa momentálně vykazuje vyšší denní přírůstky než Indie, Brazílie a Spojené státy dohromady, za pátek na kontinentu přibylo 150.000 infikovaných. Region momentálně hlásí milion nakažených každých devět dnů a od začátku pandemie eviduje 6,3 milionu případů koronavirové infekce, informuje Reuters.

Velké evropské země - Británie, Francie, Rusko, Nizozemsko a Španělsko - se v tomto týdnu postaraly o polovinu evropských nakažených. Francie má v absolutních číslech nejvyšší průměrný přírůstek za posledních sedm dnů: 21.210. Následuje Británie, Rusko, Španělsko a Nizozemsko.

Několik evropských zemí zavírá školy, ruší lékařské zákroky, jež snesou odklad, a kvůli hrozícímu kolapsu zdravotnictví povolává studenty medicíny. V Rusku se výuka odehrává on-line, Severní Irsko zavírá školy na dva týdny a restaurace na čtyři. Ve Španělsku nařídily katalánské úřady uzavření barů a restaurací na 15 dní a omezily počet lidí v obchodech.

Zdravotničtí činitelé v Polsku varovali občany, že země je na hraně katastrofy poté, co za poslední den přibylo rekordních 9622 případů koronavirové nákazy a 84 úmrtí. Polsko rozbíhá školení zdravotních sester a zvažuje zřízení polních nemocnic.

Latinská Amerika je s 27 procenty celosvětově odhalených případů dosud nejhůře postiženým regionem. Následuje Asie, Severní Amerika a Evropa.

Indie hlásí tento měsíc méně případů než v září, v průměru 69.000 denně. Za poslední tři týdny se průměrné denní přírůstky snížily o 20.400, respektive o 22 procent.

Ve Spojených státech, které v rámci pandemie mají nejvíce nakažených i mrtvých na světě, se od začátku září zvyšuje počet nových případů nákazy a v zemi je nejvíce hospitalizovaných s covidem-19 za více než měsíc.

Snahy o vývoj vakcíny se potýkají s velkými problémy. Společnost Johnson & Johnson přerušila klinické testy poté, co jeden z pokusných pacientů nevysvětlitelně onemocněl. Testy americké farmaceutické firmy AstraZeneca zůstávají přerušené již více než měsíc. Rusko, které zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, mezitím udělilo povolení druhé vakcíně.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) evropa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy