Evropská komise opět kritizovala Německo za zavření hranic z Českem a Rakouskem

Evropská komise (EK) dnes opět kritizovala Německo za zavedení kontrol na hranicích s Českem a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Mluvčí komise podle agentury DPA řekl, že by se členské státy Evropské unie měly řídit jednotnými doporučeními, jak postupovat v boji s koronavirem. Jinak podle něj hrozí fragmentace a narušení volného pohybu.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

"Očekáváme od všech členských zemí, že se budou dohodnutých principů držet," řekl mluvčí komise Ursuly von der Leyenové. EU je podle něj silná jen tehdy, když se postupuje ve shodě a nezavádí jednostranná opatření.

Evropská komise podle mluvčího souhlasí s tím, že je třeba, aby cestující ze zvláště rizikových států vyjížděli do zahraničí jen v nutných případech. Zavírání hranic či paušálním zákazům vstupu je ale podle něj třeba se vyhnout.

Německo v neděli obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou a Tyrolskem, které označilo za oblasti s vysokým výskytem mutací koronaviru. Hranice nyní můžou překračovat prakticky jen Němci, cizinci žijící trvale v Německu, nákladní dopravci či někteří pendleři.

Už dříve kritizovala v rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine nové německé opatření na hranicích i evropská komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.

Proti kritice ze strany EU se v rozhovoru s listem Bild v sobotu ohradil německý ministr vnitra Horst Seehofer. "Na hranicích s Českem a Rakouskem bojujeme proti zmutovanému viru. Evropská komise by nás měla podporovat a ne nám lacinými radami házet klacky pod nohy," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii zemřelo v souvislosti s koronavirem přes sto tisíc lidí

08.03.2021 19:23 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 dnes v Itálii přesáhl 100.000. Ministerstvo…

Nizozemsko chce vakcinační pas pro očkované a testované

08.03.2021 19:01 Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem…

EU může vývoz vakcín zablokovat znovu, tvrdí von der Leyenová

08.03.2021 18:32 Státy Evropské unie mohou kdykoli znovu zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19, jako to udělala…

Evropský regulátor EMA vyzývá státy, aby neschvalovaly Sputnik

08.03.2021 17:12 Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama